რთველი კახეთში, ტრადიციულად, დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტიდან დაიწყო
რთველი კახეთის სხვა მუნიციპალიტეტებში ყურძნის შესაბამის კონდიციაში შესვლის მიხედვით, ეტაპობრივად დაიწყება.
საკოორდინაციო შტაბში 200-მდე ღვინის კომპანიაა დარეგისტრირებული, რომლებიც ყურძნის მიღება-გადამუშავების პროცესში ჩაერთვებიან.
რთველთან დაკავშირებული ნებისმიერი ინფორმაციის მიღება შესაძლებელია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ცხელ ხაზზე – 1501 და რთველის საკოორდინაციო შტაბის ცხელი ხაზზე – 0322 193 283.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, მიმდინარე წელს, ჭარბი ყურძენს სახელმწიფო საწარმო შპს „მოსავლის მართვის კომპანია“ ხარიხის მიხედვით დიფერენცირებულ ფასად ჩაიბარებს: კახეთის რეგიონში მოწეული საფერავის ჯიშის ყურძენს - 1.50 ლარად , „ვაზისა და ღვინის შესახებ“ საქართველოს კანონით ნებადართულ სხვა საღვინე ჯიშებს - 1.20 ლარად, არაკონდიციურ და დაზიანებულ/ან დაავადებულ ყურძენს - 1.00 ლარად.

Harvest in Kakheti Traditionally Started from Dedoplistskaro Municipality
The harvest will gradually begin in other municipalities of Kakheti, depending on the grapes reaching the appropriate condition.
Approximately 200 wine companies are registered with the Coordination Headquarters, and they will participate in the grape receiving and processing procedure.
Any information related to the harvest can be obtained by calling the hotline of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture – 1501, or the hotline of the Harvest Coordination Headquarters – 0322 193 283.
It is noteworthy that, by the decision of the Government of Georgia, this year the state-owned enterprise "Harvest Management Company" LLC will purchase surplus grapes at differentiated prices based on their quality:
Grapes of the Saperavi variety harvested in the Kakheti region – at GEL 1.50 per kilogram;
Other wine grape varieties permitted under the Law of Georgia “On Vine and Wine” – at GEL 1.20 per kilogram;