120-მდე ღვინის კერძო კომპანიამ უკვე გამოხატა 2025 წლის რთველში ჩართვის სურვილი
რთველის საკოორდინაციო შტაბში, 26 აგვისტოს მდგომარეობით, უკვე  120-მდე ღვინის კომპანიაა დარეგისტრირებული, რომლებიც ყურძნის მიღება-გადამუშავების პროცესში ჩაერთვებიან.
„გასული წლების გამოცდილების გათვალისწინებით, ჩვენი მოლოდინია, რომ ყურძნის მიღება-გადამუშავების პროცესში, საბოლოო ჯამში, ჩართული იქნება 400-მდე ღვინის საწარმო. საკოორდინაციო შტაბი სრულ მზადყოფნაშია, რომ რთველი ჩატარდეს წარმატებით და ყველა მევენახემ შეძლოს მოსავლის სრულად და შეუფერხებლად დაბინავება. რთველის მხარდასაჭერად, სახელმწიფოს მხრიდან მიღებული წლევანდელი გადაწყვეტილება მიმართულია, რომ დაფასდეს მევენახის შრომა და უფრო მეტად დაფასდეს ის ფერმერი, რომელიც აწარმოებს ჯანსაღ და კონდიციურ ყურძენს“ – აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ ლევან მეხუზლამ.
რთველის საკოორდინაციო შტაბი განთავსებულია გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფელ გურჯაანში. რთველთან დაკავშირებული ინფორმაციის მიღება შესაძლებელია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ცხელ ხაზზე – 1501 და ასევე რთველის საკოორდინაციო შტაბის ცხელი ხაზზე – 0322 193 283.
2025 წლის რთველის პროცესში, საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, ღვინის კერძო კომპანიებზე სუბსიდია აღარ გაიცემა. იმ შემთხვევაში, თუ კერძო სექტორი ვერ შეისყიდის მთელ მოსავალს, ჭარბი ყურძნის მიღებას სახელმწიფო საწარმო შპს „მოსავლის მართვის კომპანია“ უზრუნველყოფს. კახეთის რეგიონში მოწეული საფერავის ჯიშის ყურძენს სახელმწიფო საწარმო 1.50 ლარად ჩაიბარებს, „ვაზისა და ღვინის შესახებ“ საქართველოს კანონით ნებადართულ - სხვა საღვინე ჯიშებს  1.20 ლარად, არაკონდიციურ და  დაზიანებულ/ან დაავადებულ ყურძენს - 1.00 ლარად.

- Up to 120 Private Wine Companies Have Already Expressed Interest in Participating in the 2025 Harvest
Up to 120 Private Wine Companies Have Already Expressed Interest in Participating in the 2025 Harvest
As of August 26, nearly 120 wine companies have registered with the Harvest Coordination Headquarters to participate in the grape reception and processing process.
"Based on the experience of previous years, our expectation is that by the end of the harvest, up to 400 wine enterprises will be involved in the grape reception and processing process. The Coordination Headquarters is fully prepared to ensure the successful execution of the harvest, allowing all grape growers to deliver their crops fully and without interruption. This year’s government decision to support the harvest aims to reward the labor of grape growers and place greater value on those farmers who produce healthy and quality grapes," stated Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency.
The Harvest Coordination Headquarters is located in the village of Gurjaani, within the Gurjaani Municipality. For information related to the harvest, individuals can contact the Ministry of Environmental Protection and Agriculture via its hotline – 1501, or the Harvest Coordination Headquarters hotline – 0322 193 283.
In the 2025 harvest process, by decision of the Government of Georgia, subsidies will no longer be provided to private wine companies. In the event that the private sector is unable to purchase the entire grape yield, the state-owned enterprise "Harvest Management Company" LLC will be responsible for purchasing the surplus. The state enterprise will procure the Saperavi grape variety harvested in the Kakheti region at 1.50 GEL per kilogram; other permitted wine grape varieties, as defined by the Georgian Law on Vine and Wine, at 1.20 GEL per kilogram; and non-standard, damaged, and/or diseased grapes at 1.00 GEL per kilogram.