- ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, საქართველოს ამერიკელი მასტერ-სომელიეების ჯგუფი სტუმრობდა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით და სააგენტოს კონტრაქტორი ამერიკული მარკეტინგული კომპანიის „Colangelo & Partners” ორგანიზებით, საქართველოში ამერიკელი ღვინის პროფესიონალების ტური ჩატარდა.
პროფესიონალების ჯგუფის შემადგენლობაში შედიოდნენ Colangelo & Partners-ის ვიცე-პრეზიდენტი პოლ იანონი (Paul Yanon) და მასტერ-სომელიეები, რომლებსაც აშშ-ის სხვადასხვა შტატში მიშელინის ვარსკვლავის რესტორნებსა და ჰორეკა სექტორში მუშაობის დიდი გამოცდილება აქვთ. მასტერ-სომელიეები ღვინის ინდუსტრიაში ერთ-ერთ ყველაზე მაღალი დონის, გავლენიან და მოთხოვნად ექსპერტებად ითვლებიან, რომელთაც ღვინოსთან დაკავშირებული დიდი გამოცდილება აქვთ. ამჟამად, მასტერ-სომელიეს ტიტულს მსოფლიოში 279 ადამიანი ფლობს.
ტურის ფარგლებში, ამერიკელი მასტერ-სომელიეები ქართული ღვინის მწარმოებელ კომპანიებს კახეთში ესტუმრნენ, სადაც ქართული ღვინის დაყენების ტექნოლოგიას გაეცნენ, ადგილზე დააგემოვნეს როგორც კლასიკური, ასევე ტრადიციული მეთოდით დამზადებული ქართული ღვინოები. სტუმრებისთვის ქართული ღვინის მასტერკლასი და დეგუსტაცია გაიმართა თბილისშიც.
„ძალიან შთამბეჭდავია საქართველოში მოგზაურობა, ასევე ქართული ტრადიციების დაბრუნების იდეა, რომ აღმოაჩინო, გააცოცხლო თითქმის გადაშენებული ყურძნის ჯიშები და ეს მემკვიდრეობა მთელ მსოფლიოს გაუზიარო. როდესაც ღვინოები მზადდება ისეთი ხარისხით, როგორიც საქართველოში ვიხილეთ, აშკარაა, რომ ისინი თავისუფლად შეიძლება ექსპორტზე გავიდეს, მათ შორის, შეერთებულ შტატებში. მთავარია, ადამიანებმა მოისმინონ ამ ღვინოების უკან მდგომი ისტორიები და ისინი თავადვე აღიქვამენ ხარისხს, დაიჭერენ უნიკალურ არომატებს და ხასიათს, რაც მხოლოდ და მხოლოდ ქართულ ღვინოს ახასიათებს“, - აღნიშნა პოლ იანონმა.
აღსანიშნავია, რომ აშშ წარმოადგენს ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზარს, სადაც ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფინანსური და ორგანიზაციული მხარდაჭერით აქტიური მარკეტინგული კამპანია ხორციელდება. კამპანიის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულება სწორედ ღვინის პროფესიონალების საქართველოში ვიზიტებია, სადაც სტუმრები ადგილზე ეცნობიან ქართულ ღვინოებს, მის ისტორიას და კულტურას.
ღვინის ეროვნულ სააგენტოსთან თანამშრომლობის ფარგლებში, „Colangelo & Partners“ აშშ-ში ქართული ღვინის მარკეტინგულ კამპანიას 2022 წლიდან ახორციელებს. „Colangelo & Partners“ ერთ-ერთი უმსხვილესი მარკეტინგული კომპანიაა, რომელიც ამერიკის ბაზარზე 15 წელზე მეტია ოპერირებს.

- With the support of the National Wine Agency, a group of American Master Sommeliers visited Georgia
With the support of the National Wine Agency, a group of American Master Sommeliers visited Georgia
With the support of the National Wine Agency and the organization of its contracted American marketing company, “Colangelo & Partners”, a tour of American wine professionals was conducted in Georgia.
The group of professionals included Paul Yanon, Vice President of Colangelo & Partners, as well as Master Sommeliers with extensive experience working in Michelin-starred restaurants and the HoReCa sector across various U.S. states. Master Sommeliers are considered some of the highest-ranking, most influential, and in-demand experts in the wine industry, with profound knowledge and experience in all aspects of wine. Currently, only 279 individuals in the world hold the title of Master Sommelier.
As part of the tour, the American Master Sommeliers visited Georgian wine-producing companies in Kakheti, where they were introduced to Georgian winemaking technologies and tasted both classic and traditionally made Georgian wines on site. A Georgian wine masterclass and tasting session were also held for the guests in Tbilisi.
“It is incredibly impressive to travel in Georgia and to witness the revival of Georgian traditions — the idea of discovering and bringing back to life nearly extinct grape varieties and sharing this heritage with the rest of the world. When wines are produced with the level of quality that we saw in Georgia, it is evident that they are ready for export, including to the United States. What’s most important is that people hear the stories behind these wines — then they will naturally recognize the quality, appreciate the unique aromas and character that are truly distinctive to Georgian wine,” said Paul Yanon.
It is noteworthy that the United States represents a strategic market for Georgian wine, where an active marketing campaign is being carried out with the financial and organizational support of the National Wine Agency. One of the key components of this campaign is the visits of wine professionals to Georgia, where guests are introduced to Georgian wines, their history, and cultural significance on site.
In cooperation with the National Wine Agency, Colangelo & Partners has been implementing the Georgian wine marketing campaign in the U.S. since 2022. Colangelo & Partners is one of the largest marketing firms operating in the U.S. market for over 15 years.