„WinExpo Georgia 2025“
ადგილობრივ ბაზარზე ქართული ღვინოპროდუქციის პოპულარიზაციის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, 6 ივნისს ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მე-17 საერთაშორისო გამოფენა „WinExpo Georgia 2025“ გაიხსნა.
ადგილობრივ ბაზარზე ქართული ღვინოპროდუქციის პოპულარიზაციის სახელმწიფო პროგრამას ღვინის ეროვნული სააგენტო, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან კოორდინაციით ახორციელებს. პროგრამის ფარგლებში, საქართველოს მასშტაბით ღვინის გამოფენები, კონკურსები და ფესტივალები იმართება, რაც მნიშვნელოვანია ღვინის ტურიზმის პოტენციალისა და ღვინის სამომხმარებლო კულტურის გაზრდისთვის.
გამოფენა „WinExpo Georgia 2025“ გამოფენების ცენტრის „ექსპოჯორჯია“ ორგანიზებით იმართება და მასში მსოფლიოს 7 ქვეყნის (გერმანია, სომხეთი, ავსტრია, იტალია, საფრანგეთი, პორტუგალია, თურქეთი) 200-მდე კომპანია მონაწილეობს. გამოფენაზე წარმოდგენილია ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მწარმოებელი დიდი და საშუალო კომპანიები, მცირე მარნები, ასევე ღვინის ტექნოლოგიები, შესაფუთი მასალები, მევენახეობა-მეღვინეობის მანქანა-დანადგარები, აქსესუარები და სერვისები.
„WinExpo Georgia“ საქართველოში ყველაზე მასშტაბური საერთაშორისო პლატფორმაა ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების სფეროში, რომლის მიზანია ქართული ღვინისა და მეღვინეობის კულტურის პოპულარიზაცია.
გამოფენას ღვინის პროფესიონალები მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან სტუმრობენ. ჩატარდება სპეციალური ღონისძიება „WinExport FORUM, სადაც მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან ჩამოსული იმპორტიორები შეხვდებიან ქართველ მეღვინეებს.
გამოფენის ფარგლებში გაიმართება რიგით მე-15 საერთაშორისო ღვინის კონკურსი Georgia International Wine Award,, რომლის ჟიურიც დაკომპლექტებულია მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის ცნობილი ღვინის ექსპერტებით. კონკურსში წარდგენილია 200-მდე ნიმუში. გამარჯვებულები გამოვლინდებიან 7 კატეგორიაში და დაჯილდოვდებიან ოქროს, ვერცხლის და ბრინჯაოს მედლებით.
გამოფენა „WinExpo Georgia 2025“ თბილისში, 6-8 ივნისს, გამოფენების ცენტრის „ექსპოჯორჯია“ მე-11 პავილიონში ტარდება.

"WinExpo Georgia 2025"
The 17th International Wine and Spirits Exhibition "WinExpo Georgia 2025" opened on June 6 within the framework of the state program for the promotion of Georgian wine products on the local market.
The National Wine Agency, in coordination with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, is implementing the state program for promoting Georgian wine products in the local market. Within the framework of the program, wine exhibitions, competitions and festivals are held throughout Georgia, which is important for increasing the potential of wine tourism and wine consumer culture.
The exhibition "WinExpo Georgia 2025" is organized by the "ExpoGeorgia" exhibition center and is attended by about 200 companies from 7 countries (Germany, Armenia, Austria, Italy, France, Portugal, Turkey). The exhibition features large and medium-sized wine and alcoholic beverage producers, small wineries, as well as wine technologies, packaging materials, viticulture and winemaking machinery, accessories and services.
"WinExpo Georgia" is the largest international platform in Georgia for wine and alcoholic beverages, the aim of which is to promote Georgian wine and winemaking culture.
Wine professionals from different countries around the world visit the exhibition. A special event, "WinExport FORUM," will be held, where importers from different countries will meet Georgian winemakers.
The 15th Georgia International Wine Award, an international wine competition, will be held as part of the exhibition. Its jury is composed of famous wine experts from different countries around the world. About 200 samples are presented in the competition. The winners will be announced in 7 categories and awarded with gold, silver and bronze medals.
The "WinExpo Georgia 2025" exhibition will be held in Tbilisi on June 6-8, at the ExpoGeorgia exhibition center, pavilion 11.