„Georgian Grand Tasting“
ღვინის ეროვნული სააგენტოს და სააგენტოს კონტრაქტორი პოლონური მარკეტინგული კომპანიის „People PR” ორგანიზებით, ვარშავაში ქართული ღვინის მასშტაბური დეგუსტაცია „Georgian  Grand Tasting“ გაიმართა.
ღონისძიებას, რომლის მიზანი ქართული ღვინის პოპულარიზაცია და საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაციაა, პოლონელი  ღვინის პროფესიონალები, იმპორტიორები, ჰორეკა სექტორის და  მედიის წარმომადგენლები დაესწრნენ. წარდგენილი იყო ქართული ღვინის მწარმოებელი 24 კომპანიის სხვადასხვა სახეობის პროდუქცია.
ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა ქართული ღვინის სამი მასტერკლასი, რომლებსაც გერმანელი ღვინის  მაგისტრი კონსტანტინ ბაუმი და პოლონური კომპანიის „ო-ლილე“ ხელმძღვანელი ქეთევან ფრანგულაიშვილი უძღვებოდნენ.
გამოფენას საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი პოლონეთის რესპუბლიკაში დიანა ჟღენტი დაესწრო. დეგუსტაციაზე  „Georgian  Grand Tasting“ ღვინის წარსადგენად ქართველმა მეწარმეებმა მხარდაჭერა პოლონეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოსგანაც მიიღეს.
„ძალიან მნიშვნელოვანი ღონისძიებაა და პირველ რიგში მადლობა უნდა გადავუხადოთ ღვინის ეროვნულ სააგენტოს ქართული ღვინის ექსპორტის ასეთი მხარდაჭერისთვის. პოლონეთის ბაზარი ძალიან მნიშვნელოვანია ქართული ღვინისთვის, ეს საკმაოდ დიდი ბაზარია და ასევე არის შესაძლებლობა, რომ პოლონეთიდან მოხდეს ქართული ღვინის გატანა ევროპის უფრო ფართო ბაზარზე. საქართველოს საელჩოსთვის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია ქართული ღვინის ექსპორტის ხელშეწყობა. ხალხთა შორის ურთიერთობების ჩამოყალიბებაში ღვინოს და ქართულ სამზარეულოს განსაკუთრებული ადგილი უკავია და საქართველოს საელჩო ყოველთვის მზად არის, ხელი შეუწყოს ნებისმიერ ქართველ მწარმოებელს, რომ რაც შეიძლება მეტი პროდუქტი წარადგინოს  და გააცნოს საქართველო პოლონელ მომხმარებელს“, - განაცხადა ელჩმა.
ვარშავაში გამართულ ღონისძიებას დაესწრო ღვინის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენელი ანანო შეყლაშვილი.
„პოლონეთის დედაქალაქი წელს უკვე მეორედ მასპინძლობს ქართული ღვინის მასშტაბურ წარდგენას. ქართველი მწარმოებლებისთვის ეს არის საუკეთესო შესაძლებლობა, შეხვდნენ პოლონელ იმპორტიორებს და დისტრიბუტორებს და, შესაბამისად, გაზარდონ გაყიდვები პოლონეთში, ქართული ღვინის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან სტრატეგიულ ბაზარზე", -აღნიშნა ანანო შეყლაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ პოლონეთი ქართული ღვინის ერთ-ერთ სტრატეგიულ ბაზარს წარმოადგენს, რომელმაც ქართული ღვინის ექსპორტიორი ქვეყნების ხუთეულში სტაბილურად დაიმკვიდრა ადგილი. აღნიშნულს ბაზარზე ღვინის ეროვნული სააგენტო პოლონურ მარკეტინგულ კომპანიასთან „People PR” 2022 წლიდან თანამშრომლობს. აღნიშნულ პერიოდში პოლონეთის ბაზარზე ქართული ღვინის ექსპორტის სტაბილური ზრდა ფიქსირდება. 2024 წელს, პოლონეთში ქართული ღვინის ექსპორტმა 6,7 მლნ ლიტრი შეადგინა, ზრდამ, 2023 წელთან შედარებით, 12%-ს მიაღწია.

"Georgian Grand Tasting"
With the organization of the National Wine Agency and the agency's contractor, the Polish marketing company "People PR," a large-scale Georgian wine tasting "Georgian Grand Tasting" was held in Warsaw.
The event, which aims to promote Georgian wine and diversify export markets, was attended by Polish wine professionals, importers, representatives of the HORECA sector and the media. Products of various types from 24 Georgian wine producing companies were presented.
As part of the event, three Georgian wine masterclasses were held, led by German wine master Konstantin Baum and Ketevan Frangulaishvili, head of the Polish company "O-Lile".
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Poland, Diana Zhgenti, attended the exhibition. Georgian entrepreneurs also received support from the Embassy of Georgia in the Republic of Poland to present wine at the "Georgian Grand Tasting" during the tasting„ This is a very important event, and first of all, we must thank the National Wine Agency for such support of Georgian wine exports. The Polish market is very important for Georgian wine, it is a fairly large market, and there is also the possibility of exporting Georgian wine from Poland to the wider European market. One of the main priorities for the Embassy of Georgia is to promote the export of Georgian wine. Wine and Georgian cuisine occupy a special place in the establishment of relations between peoples, and the Embassy of Georgia is always ready to help any Georgian producer to present as many products as possible and introduce Georgia to the Polish consumer," the Ambassador said.
Anano Sheklashvili, a representative of the National Wine Agency, attended the event held in Warsaw. "This year, the capital of Poland is hosting a large-scale presentation of Georgian wine for the second time. This is the best opportunity for Georgian producers to meet Polish importers and distributors and, accordingly, increase sales in Poland, one of the important strategic markets for Georgian wine," said Anano Sheklashvili.
It is noteworthy that Poland is one of the strategic markets for Georgian wine, which has steadily established itself in the top five exporting countries of Georgian wine. The National Wine Agency has been cooperating with the Polish marketing company "People PR" on this market since 2022. During this period, a stable increase in the export of Georgian wine to the Polish market has been recorded. In 2024, Georgian wine exports to Poland amounted to 6.7 million liters, an increase of 12% compared to 2023.