- ჰელსინკში, საქართველოს დამოუკიდებლობის დღის აღსანიშნავი ღონისძიების ფარგლებში, ქართული ღვინის წარდგენა გაიმართა
ჰელსინკში, საქართველოს დამოუკიდებლობის დღის აღსანიშნავი ღონისძიების ფარგლებში, ქართული ღვინის წარდგენა გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით და ფინეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოს ორგანიზებით, ჰელსინკის ისტორიულ სასახლეში „The Finnish House of Nobility”, საქართველოს დამოუკიდებლობის დღის აღსანიშნავი ღონისძიების ფარგლებში, ქართული ღვინის პროფესიული წარდგენა გაიმართა.
ქართული ღვინის პრეზენტაცია-დეგუსტაციას, რომელსაც ღვინის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენელი ირაკლი ჩოლობარგია უძღვებოდა, დარგის ექსპერტები, ჰორეკა სექტორის წარმომადგენლები და იმპორტიორები დაესწრნენ. ირაკლი ჩოლობარგიამ მონაწილეებს ქართული ღვინის წარმოების ისტორია, ჯიშური მრავალფეროვნება, ქვევრის და ქვევრის ღვინის დაყენების ტექნოლოგია გააცნო.
ღონისძიების მეორე ნაწილი მოიცავდა საზეიმო მიღებას ფინეთის მთავრობის, დიპლომატიური კორპუსის და მედიის წარმომადგენლების, ასევე, ღვინის პროფესიონალებისა და ინფლუენსერებისთვის. საზეიმო მიღების დროს, ქართული ღვინის დეგუსტაცია ქართული ფოლკლორისა და პოლიფონიის თანხლებით ჩატარადა.
ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და ბაზრების დივერსიფიკაციის მიზნით, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, სკანდინავიისა და ჩრდილოეთ ევროპის ქვეყნებში, ბოლო წლებში, მრავალი მნიშვნელოვანი მარკეტინგული აქტივობა განხორციელდა. კერძოდ, ღვინის ეროვნულმა სააგენტომ შვედეთის სამეფოში, დანიის სამეფოსა და ისლანდიაში რამდენიმე მასშტაბური ღონისძიება გამართა. შედეგად, აღნიშნულ ქვეყნებში გამოიკვეთა ქართული ღვინით მზარდი დაინტერესება.

- Within the framework of the Independence Day celebrations of Georgia in Helsinki, a presentation of Georgian wine was held.
Within the framework of the Independence Day celebrations of Georgia in Helsinki, a presentation of Georgian wine was held.
With the support of the National Wine Agency and organized by the Embassy of Georgia to the Kingdom of Finland, a professional presentation of Georgian wine was held at the historic "Finnish House of Nobility" in Helsinki, as part of the celebrations marking Georgia’s Independence Day.
The Georgian wine presentation and tasting, led by Irakli Cholobargia, a representative of the National Wine Agency, was attended by professionals from the HoReCa sector, industry experts, and importers. Irakli Cholobargia introduced the participants to the history of Georgian winemaking, the diversity of indigenous grape varieties, and the traditional Qvevri winemaking method.
The second part of the event featured a formal reception attended by representatives of the Finnish government, the diplomatic corps, the media, as well as wine professionals and influencers. During the reception, guests enjoyed a tasting of Georgian wines accompanied by traditional Georgian folklore and polyphonic music.
With the aim of promoting Georgian wine and diversifying export markets, the National Wine Agency has supported numerous significant marketing activities in recent years across Scandinavian and Northern European countries. Specifically, the Agency has organized several large-scale events in the Kingdom of Sweden, the Kingdom of Denmark, and Iceland. As a result, growing interest in Georgian wine has been observed in these countries.