- გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტო ქალაქ ქუთაისში წარმოდგენილია კონცეფციით - „საქართველო ღვინის სამშობლო“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტო ქალაქ ქუთაისში წარმოდგენილია კონცეფციით - „საქართველო ღვინის სამშობლო“
საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი საზეიმო ღონისძიებების ფარგლებში, ღვინის ეროვნული სააგენტო ქალაქ ქუთაისშია წარმოდგენილია კონცეფციით - „საქართველო ღვინის სამშობლო“.
ღონისძიებაში იმერეთის რეგიონის 11 ადგილობრივი ღვინის მწარმოებელი მონაწილეობს. ბალახვანის ისტორიულ უბანში, საზეიმოდ მოწყობილ სივრცეში წარმოდგენილია ქართული ღვინისა და ვაზის კულტურის ისტორიასა და ტრადიციებთან დაკავშირებული ვიზუალური და საინფორმაციო მასალა, მათ შორის, იმერეთის რეგიონის ღვინისა და ვაზის ჯიშების მრავალფეროვნება; „სომელიეს კუთხეში“ სომელიე ანტონ ხეცურიანი სტუმრებს საუკეთესო იმერულ ღვინოებს აცნობს. მიმდინარეობს ქართული ღვინის გამოფენა-გაყიდვა; ბავშვებისთვის მოწყობილია შემეცნებით-გასართობი სივრცე. ღონისძიების ფარგლებში გამოფენილია სამხედრო ტექნიკა. იმართება ადგილობრივი ფოლკლორული ანსამბლების კონცერტი.
ღონისძიებას ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები ესწრებიან.
„დამოუკიდებლობა არის უმთავრესი მონაპოვარი და ჩვენი ქვეყნის განვითარების აუცილებელი პირობა. საქართველოს ეკონომიკური გაძლიერებაში მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს აგრარულ სექტორს და, მათ შორის, 8000 წლიანი ისტორიის მქონე მეღვინეობის დარგს. სქართველოს ისტორია არის ღირსების დაცვის, სიმტკიცისა და შეუპოვრობის მაგალითები. ჩვენს პროგრესულობას, შემწყნარებლობას, დიდსულოვნებას და სტუმართმოყვარეობას მთელი მსოფლიო ყოველთვის აღფრთოვანებით აღიარებდა. სწორედ ამ თვისებებმა განაპირობა უნიკალური ქართული კულტურისა და ტრადიციების შექმნა", - აღნიშნა ლევან მეხუზლამ.
17:10 სთ-ზე, საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების ისტორიული დრო საზეიმოდ აღინიშნება - ქუთაისის იოსებ კეჭაყმაძის სახელობის კამერული გუნდი საქართველოს ჰიმნს შეასრულებს.
ღონისძიება დღის ბოლოს გალაკონცერტით დასრულდება.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ორგანიზებით, 26 მაისისადმი მიძღვნილი ღონისძიებები ქ. ქუთაისში, ქ. თელავსა და ქ. ახალციხეში იმართება.

The Legal Entity of Public Law (LEPL) National Wine Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia is represented in the city of Kutaisi with the concept: "Georgia – The Homeland of Wine."
26.05.2025
As part of the festive events dedicated to the Independence Day of Georgia, the National Wine Agency is represented in the city of Kutaisi with the concept: "Georgia – The Homeland of Wine."
The event features 11 local wine producers from the Imereti region. In the historic district of Balakhvani, a specially arranged festive space showcases visual and informational materials related to the history and traditions of Georgian wine and viticulture, including the diversity of grape and wine varieties native to the Imereti region. In the “Sommelier’s Corner,” sommelier Anton Khetsuriani presents the finest Imeretian wines to guests. The event also includes a Georgian wine exhibition and sale, as well as an educational and entertaining area designed for children. As part of the celebration, military equipment is on display, and concerts by local folklore ensembles are being held.
The event is attended by the Chairman of the National Wine Agency, Levan Mekhuzla, along with representatives of the local government.
“Independence is the most significant achievement and a vital precondition for our country’s development. The agricultural sector plays a crucial role in strengthening Georgia’s economy, including the viticulture industry, which boasts an 8,000-year-old history. Georgia’s history is filled with examples of dignity, resilience, and determination. Our progressiveness, tolerance, generosity, and hospitality have always been admired by the world. It is precisely these qualities that have shaped our unique Georgian culture and traditions,” said Levan Mekhuzla.
At 17:10, the historic moment of Georgia’s declaration of independence will be ceremoniously marked by a performance of the national anthem by the Ioseb Kechakmadze Chamber Choir of Kutaisi.
The event will conclude with a gala concert in the evening.
Organized by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the Independence Day celebrations are being held in the cities of Kutaisi, Telavi, and Akhaltsikhe.