ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OIV) გენერალურმა დირექტორმა ჯონ ბარკერმა, საქართველოში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, მნიშვნელოვანი შეხვედრები გამართა
05.05.2025
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრ დავით სონღულაშვილთან გამართულ შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოში მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის განვითარების, მსოფლიო მასშტაბით ქართული ღვინის ცნობადობის გაზრდის და ბაზრების დივერსიფიკაციის საკითხებზე იმსჯელეს.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის, ლევან მეხუზლას განცხადებით, ჯონ ბარკერი ღვინის პროფესიულ წრეებში ერთ-ერთი ყველაზე ავტორიტეტული ფიგურაა, რომლის მხარდაჭერაც ქართულ ღვინისადმი არაერთხელ გამხდარა მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებების წინაპირობა.
„OIV-ის საქმიანობა მოიცავს ღვინის წარმოების შესახებ რეკომენდაციების გაცემას, დარგში საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვას, მდგრადი განვითარების სტრატეგიის შემუშავებას,  ხარისხიანი წარმოების ხელშეწყობას და ღვინის ბაზრების გაძლიერებას; ორგანიზაციის გენერალური მდივნის ვიზიტი მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს ქართული ღვინის რეპუტაციის კიდევ უფრო განმტკიცებაში და უკეთ წარმოაჩენს ქართული მევენახეობა-მეღვინეობის მრავალსაუკუნოვან ტრადიციებს, მიღწევებს და პოტენციალს“, -  აღნიშნა ლევან მეხუზლამ.
საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში, ჯონ ბარკერი ღვინის მარნებს ქართლსა და იმერეთში ეწვია, სადაც ქართული ღვინის დამზადების ტრადიციებსა და კულტურას გაეცნო.  ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OIV) გენერალური მდივანი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას მრავალწლოვანი კულტურების საკვლევ-სადემონსტრაციო ბაზაზე, საქართველოს აგრარულ უნივერსიტეტსა და საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში იმყოფებოდა.
ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაცია OIV წარმოადგენს საერთაშორისო მთავრობათაშორის ორგანიზაციას, რომელშიც 51 ქვეყანა, მათ შორის საქართველოა გაწევრიანებული. ორგანიზაცია არეგულირებს ვაზისა და ღვინის სექტორს, ადგენს შესაბამის სტანდარტებს, ხელს უწყობს წევრ ქვეყნებს მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის განვითარებაში.

Within the framework of his official visit to Georgia, the Director General of the International Organisation of Vine and Wine (OIV), John Barker, held a series of important meetings.
05.05.2025
During the meeting with the Minister of Environmental Protection and Agriculture, David Songhulashvili, the parties discussed the development of the viticulture and winemaking sector in Georgia, the increase in global recognition of Georgian wine, and the diversification of markets.
According to the Chairman of the National Wine Agency, Levan Mekhuzla, John Barker is one of the most authoritative figures in the wine industry, whose support has often been a key factor in crucial decisions for Georgian wine.
"The activities of OIV include providing recommendations on wine production, implementing international standards in the industry, developing sustainable development strategies, promoting quality production, and strengthening wine markets. The visit of the Secretary General of the Organization will make a significant contribution to further strengthening the reputation of Georgian wine and will better highlight the centuries-old traditions, achievements, and potential of Georgian viticulture and winemaking," noted Levan Mekhuzla.
During his visit to Georgia, John Barker visited wine cellars in Kartli and Imereti, where he learned about the traditions and culture of Georgian wine production. The Secretary General of the International Organisation of Vine and Wine (OIV) visited the Jighaura perennial crops research and demonstration base of the Agricultural Scientific-Research Center of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, as well as the Agricultural University of Georgia and the Georgian National Museum.
The International Organisation of Vine and Wine (OIV) is an intergovernmental organization with 51 member countries, including Georgia. The organization regulates the vine and wine sector, establishes relevant standards, and supports member countries in the development of viticulture and winemaking.