- ღვინის ეროვნული სააგენტო ქართული ღვინისა და სხვა ალკოჰოლიანი სასმელების ხარისხის კონტროლს რეგულარულად ახორციელებს
ღვინის ეროვნული სააგენტო ქართული ღვინისა და სხვა ალკოჰოლიანი სასმელების ხარისხის კონტროლს რეგულარულად ახორციელებს
2025 წლის პირველ კვარტალში 41 კომპანიაში ჩატარებული ინსპექტირების შედეგად, რაც სერტიფიცირებისათვის წარდგენილი ალკოჰოლიანი სასმელის ნიმუშის ლოტთან შესაბამისობის დადგენას გულისხმობს,  დარღვევა 3 კომპანიის 5 ნიმუშში აღმოჩნდა.
გაფორმების ეკონომიკურ ზონაში, საერთაშორისო აუდიტორული კომპანიების „Bureau Veritas“ და „SGS“-ის 29 კომპანიის ინსპექტირების შედეგად  დარღვევა არ გამოვლენილა.
აღნიშნულ პერიოდში 88 კომპანიაში განხორციელდა სახელმწიფო კონტროლი, რაც საწარმოებში ღვინის ტექნოლოგიური  პროცესის  საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან შესაბამისობის დადგენას გულისხმობს. აღებული 127 ნიმუშიდან დარღვევა აღმოჩნდა 4 კომპანიის  4 ნიმუშში. ნიმუშების გარკვეულ ნაწილზე  ლაბორატორიული კვლევები გრძელდება.
საექსპორტო ალკოჰოლური სასმელების ორგანოლეპტიკური ტესტირების მიზნით,   ჩატარდა 64 დეგუსტაცია. სადეგუსტაციოდ შემოსული 2931 ნიმუშიდან 2822 დადებითად, ხოლო 109 ნიმუში უარყოფითად შეფასდა. ნიმუშის ორგანოლეპტიკური ტესტირება ხდება ფერსა და გამჭირვალობაზე, ტიპურობაზე, დაავადებების არსებობაზე, არომატზე, გემოსა და ჰარმონიულობაზე.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს შესაბამისი სამსახურები უწყვეტად ახორციელებენ ხარისხის მონიტორინგს, რათა ათეულ მილიონობით ლიტრი ქართული ღვინო საერთაშორისო სტანდარტებს აკმაყოფილებდეს, იყოს კონკურენტუნარიანი და მასზე მოთხოვნა კიდევ უფრო მეტად გაიზარდოს.

- The National Wine Agency of Georgia regularly conducts quality control of Georgian wine and other alcoholic beverages.
The National Wine Agency of Georgia regularly conducts quality control of Georgian wine and other alcoholic beverages.
As a result of inspections conducted in 41 companies during the first quarter of 2025 — aimed at verifying the compliance of samples submitted for certification with their respective product lots — violations were identified in 5 samples from 3 companies.
Following inspections of 29 companies within the Economic Zone of Clearance by the international auditing firms "Bureau Veritas" and "SGS," no violations were identified.
During the reporting period, state control was carried out in 88 companies, aimed at verifying the compliance of wine production processes with the requirements established by Georgian legislation. Out of 127 samples collected, violations were identified in 4 samples from 4 companies. Laboratory testing is ongoing for a portion of the samples.
For the purpose of organoleptic testing of alcoholic beverages intended for export, 64 tasting sessions were conducted. Out of 2,931 samples submitted for tasting, 2,822 were evaluated positively, while 109 samples received negative evaluations. Organoleptic testing of the samples assesses color and clarity, typicity, presence of defects, aroma, taste, and harmony.
The relevant divisions of the National Wine Agency are engaged in continuous quality monitoring to ensure that tens of millions of liters of Georgian wine comply with international standards, maintain strong competitiveness, and further increase global demand.