გერმანიის ქალაქ დუსელდორფში ქართული ღვინის მასშტაბური წარდგენა გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს და გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოს მხარდაჭერით, მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე მასშტაბურ ღვინისა და ალკოჰოლიანი სასმელების საერთაშორისო გამოფენაში ProWein Dusseldorf ქართული ღვინის მწარმოებელი 24 კომპანია მონაწილეობდა.
გერმანიის ქალაქ დუსელდორფში გამართულ სამდღიან გამოფენაზე, ქართული ღვინის შეფასების შესაძლებლობა ღვინის პროფესიონალებს, კომერციული სექტორის წარმომადგენლებს და გამოფენის ათასობით სტუმარს მიეცა, რასაც საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაციისა და გაყიდვების ზრდისთვის განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება.
აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წელს გამოფენაში „ProWein Dusseldorf“ საქართველოს მონაწილეობის საიუბილეო 25 წლისთავი აღინიშნა, რომლის ფარგლებშიც ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა და გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო დ სრულუფლებიანი ელჩის მოვალეობის შემსრულებელი ანა აბულაძე, სააგენტოს და საელჩოს სხვა წარმომადგენლებთან ერთად, გამოფენის „Prowein” დირექტორს, პეტერ შმიტცს შეხვდნენ. შეხვედრაზე დადებითად შეფასდა 25-წლიანი ორმხრივი თანამშრომლობა, მხარეებმა ასევე იმსჯელეს სამომავლო გეგმებზე.
გამოფენის ფარგლებში, პრესტიჟული გერმანული მედია ჰოლდინგის „Meininger“ კონფერენციაზე ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ მოეწყო ქართული ღვინის ბრენდირებული სტენდი, სადაც წარმოდგენილი იყო ქართული ღვინის მწარმოებელი 24 კომპანიის 300-მდე ბოთლი ღვინო, გაიმართა პროფესიული დეგუსტაცია, რომელსაც ქართული ღვინის ექსპერტი ინგე მაინცერი (Inge Mainzer) უძღვებოდა.
ProWein Dusseldorf-ზე გამართულ ქართული ღვინის კიდევ სამ დეგუსტაციას ცნობილი გერმანელი ინფლუესერი და სომელიე ტონი ასკიტისი (Toni Askitis) უძღვებოდა.
გამოფენის ფარგლებში, ლევან მეხუზლამ შეხვედრები გამართა ღვინის პროფესიონალებთან, სხვადასხვა მარკეტინგული კომპანიის, პარტნიორი ორგანიზაციისა და მედიაჰოლდინგის წარმომადგენლებთან.

A Large-Scale Presentation of Georgian Wine Took Place in Düsseldorf, Germany
With the support of the National Wine Agency and the Embassy of Georgia in the Federal Republic of Germany, 24 Georgian wine producers participated in ProWein Düsseldorf, one of the world's largest international exhibitions for wine and alcoholic beverages.
During the three-day exhibition in Düsseldorf, wine professionals, representatives of the commercial sector, and thousands of visitors had the opportunity to taste and evaluate Georgian wine, which is of particular importance for diversifying export markets and increasing sales.
Notably, this year marks the 25th anniversary of Georgia’s participation in ProWein Düsseldorf. Within this framework, the Chairman of the National Wine Agency, Levan Mekhuzla, and the Acting Ambassador of Georgia to the Federal Republic of Germany, Ana Abuladze, along with other representatives of the agency and the embassy, met with the Director of ProWein, Peter Schmitz. During the meeting, the parties positively assessed 25 years of bilateral cooperation and discussed future plans.
As part of the exhibition, the National Wine Agency organized a branded Georgian wine stand at a conference hosted by the prestigious German media holding “Meininger.” The stand featured approximately 300 bottles of wine from 24 Georgian wine producers, and a professional tasting was conducted by Georgian wine expert Inge Mainzer.
Additionally, at ProWein Düsseldorf, three more Georgian wine tastings were led by renowned German influencer and sommelier Toni Askitis.
During the exhibition, Levan Mekhuzla held meetings with wine professionals, representatives of various marketing companies, partner organizations, and representatives of media holdings.