ღვინის ეროვნული სააგენტო მასშტაბურ მარკეტინგულ კამპანიას გერმანიაში მიმდინარე წელსაც განახორციელებს
გერმანიის ბაზარზე ქართული ღვინის ექსპორტის გაზრდის მიზნით, ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფინანსური და ორგანიზაციული მხარდაჭერით,  2025 წელს ფართომასშტაბიანი კამპანია განხორციელდება, რომელსაც მარკეტინგული კომპანია „ff.k Public Relations“ უხელმძღვანელებს.
გერმანია ევროპაში ყველაზე დიდი იმპორტიორი და  ღვინის მომხმარებელი ქვეყანა და, ამავე დროს, ქართული ღვინის ერთ-ერთი პოტენციურად მზარდი სტრატეგიული საექსპორტო ბაზარია.
კამპანიის ფარგლებში, დეგუსტაცია-სემინარები გერმანიის სხვადასხვა ქალაქში ღვინის პროფესიონალების, ღვინით ვაჭრობის სფეროს წარმომადგენლებისა და მომხმარებლებისთვის გაიმართება; ქართული ღვინო  წარმოდგენილი იქნება საერთაშორისო გამოფენებზე, განხორციელდება მიზნობრივი სარეკლამო და მედია კამპანიები; გარდა ამისა, მედიის, სომელიეებისა და გაყიდვების სფეროს წარმომადგენლებისთვის მოეწყობა ღვინის ტურები საქართველოში.
დაგეგმილი ღონისძიებების ფარგლებში, მიმდინარე წელს, ქართული ღვინის პირველი წარდგენა გერმანიაში 16-18 მარტს, ქალაქ დუსელდორფში, მსოფლიოს უმსხვილეს საერთაშორისო გამოფენაზე „ProWein Dusseldorf” გაიმართება, სადაც ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ქართული ღვინის მწარმოებელი 24 კომპანია მიიღებს მონაწილეობას.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ქართული ღვინის მწარმოებლებთან თანმიმდევრული თანამშრომლობით, შესაძლებელი გახდა ქართული ღვინის ექსპორტის  მზარდი ტენდენციის შექმნა. 2024 წელს, ექსპორტირებული იყო   1,3 მლნ-მდე ლიტრი ღვინო, რაც, 2023 წლის მაჩვენებელთან შედარებით, 30%-ითაა გაზრდილი.
გერმანიასთან ერთად, ქართული ღვინის სტრატეგიულ საექსპორტო ბაზრებს აშშ, დიდი ბრიტანეთი, პოლონეთი, ბალტიისპირეთის ქვეყნები, ჩინეთი, სამხრეთ კორეა და იაპონია წარმოადგენს.

The National Wine Agency will conduct an extensive marketing campaign in Germany this year as well.
In order to increase the export of Georgian wine to the German market, with the financial and organizational support of the National Wine Agency, a large-scale campaign will be carried out in 2025, led by the marketing company "ff.k Public Relations."
Germany is the largest importer and consumer of wine in Europe and, at the same time, one of the potentially growing strategic export markets for Georgian wine.
As part of the campaign, tasting seminars will be held in various cities in Germany for wine professionals, representatives of the wine trade sector, and consumers. Georgian wine will be showcased at international exhibitions, and targeted advertising and media campaigns will be implemented. In addition, wine tours will be organized in Georgia for representatives of the media, sommeliers, and the sales sector.
As part of the planned events, the first presentation of Georgian wine in Germany this year will take place from March 16-18 in Düsseldorf, at the world’s largest international exhibition, "ProWein Düsseldorf." With the support of the National Wine Agency, 24 Georgian wine producers will participate in this event.
Through consistent collaboration between the National Wine Agency and Georgian wine producers, it has been possible to create a growing trend in the export of Georgian wine. In 2024, nearly 1.3 million liters of wine were exported, representing a 30% increase compared to the figures for 2023.
In addition to Germany, the strategic export markets for Georgian wine include the United States, the United Kingdom, Poland, the Baltic States, China, South Korea, and Japan.