საფრანგეთის დედაქალაქ პარიზში, მიმდინარე კვირაში, ქართული ღვინო სამ ღონისძიებაზე იყო წარმოდგენილი
პარიზში გამართულ ღვინისა და ალკოჰოლიანი სასმელების მასშტაბურ გამოფენაში „VinExpo Paris“, ღვინის ეროვნული სააგენტოს და საფრანგეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოს მხარდაჭერით, ქართული ღვინის 13 კომპანია: „თბილღვინო“, „GWS“, „მეღვინეობა შუმი“, „მეღვინეობა ხარება“, „შატო მუხრანი“, „თელიანი ველი“, „ასკანელი“, „მეღვინეობა შილდა“, „მეღვინეობა ჩელთი“, „BOLERO & COMPANY“, „დუგლაძეების ღვინის კომპანია“, „ქინძმარაულის ღვინის მარანი“ და „მეღვინეობა იყალთო“ მონაწილეობდა.
სამდღიან გამოფენაში  მსოფლიოს 40-მდე ქვეყანა იყო წარმოდგენილი. ქართულ ღვინოს პროფესიონალები, იმპორტიორები და ექსპერტები გაეცნენ.
გამოფენის პარალელურად, პარიზის გასტრონომიისა და სტუმართმასპინძლობის მენეჯმენტის სკოლაში (Le Cordon Bleu) ღვინის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენელმა ირაკლი ჩოლობარგიამ ქართული ღვინის პრეზენტაცია-დეგუსტაცია აღნიშნული სკოლის ენოლოგიისა და ღვინის მენეჯმენტის კურისის მსმენელებისთვის გამართა. აღნიშნული კურსის მსმენელები არიან მომავალი ექსპერტები, სომელიეები, ექსპორტ-იმპორტის სპეციალისტები, ბაიერები, ღვინის მწერლები; შესაბამისად, მნიშვნელოვანია მათთვის ქართული ღვინის გაცნობა.
მიმდინარე კვირაში, ასევე ღვინის ეროვნული სააგენტოს და საფრანგეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოს მხარდაჭერით, ქვევრის ღვინის მწარმოებელმა ცხრა მარანმა საკუთარი პროდუქცია პარიზში, ბუნებრივი ღვინოების საერთაშორისო გამოფენაში „RAW Wine Paris 2025“ წარმოადგინა.
„ღვინის ეროვნული სააგენტო აგრძელებს ღვინის მწარმოებლების მხარდაჭერას საერთაშორისო მასშტაბის ღონისძიებებში მონაწილეობის მიმართულებით, რაც მათ ახალი სავაჭრო პარტნიორებისა და პოტენციური იმპორტიორების მოძიების შესაძლებლობას აძლევს. პარიზში, ქართული ღვინის სამ მასშტაბურ და მნიშვნელოვან ღონისძიებაზე წარდგენა კიდევ უფრო გაზრდის ქართული ღვინის ცნობადობას ევროპის სტრატეგიულ ბაზარზე“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე დავით ტყემალაძემ.

Georgian wine was presented at three events in the French capital of Paris this week.
13 Georgian wine companies participated in the large-scale wine and alcoholic beverage exhibition “VinExpo Paris” held in Paris, with the support of the National Wine Agency and the Embassy of Georgia in the French Republic: “Tbilghvino”, “GWS”, “Shumi Winery”, “Khareba Winery”, “Chateau Mukhrani”, “Teliani Veli”, “Askaneli”, “Shilda Winery”, “Chelti Winery”, “BOLERO & COMPANY”, “Dugladze Wine Company”, “Kindzmarauli Wine Cellar” and “Ikalto Winery”.
About 40 countries from around the world were represented at the three-day exhibition. Professionals, importers, and experts got acquainted with Georgian wine.
In parallel with the exhibition, Irakli Cholobargia, a representative of the National Wine Agency at the Paris School of Gastronomy and Hospitality Management (Le Cordon Bleu), held a presentation and tasting of Georgian wine for students of the school's enology and wine management course. The students of this course are future experts, sommeliers, export-import specialists, buyers, and wine writers; therefore, it is important for them to become familiar with Georgian wine.
This week, with the support of the National Wine Agency and the Embassy of Georgia in the French Republic, the Kvevri wine producer Nine Marani presented its products at the international natural wine exhibition "RAW Wine Paris 2025" in Paris.
"The National Wine Agency continues to support wine producers in participating in international events, which gives them the opportunity to find new trading partners and potential importers." "Presenting Georgian wine at three large-scale and important events in Paris will further increase the awareness of Georgian wine in the strategic European market," noted David Tkemaladze, Deputy Chairman of the National Wine Agency.