ქართული ღვინის წარდგენა იაპონიის დედაქალქ ტოკიოში გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს და იაპონური საერთაშორისო კონკურსის „SAKURA Japan Women's Wine Awards“ მხარდაჭერით, ქალაქ ტოკიოში ქართული ღვინის წარდგენა გაიმართა. ღონისძიება ორ ნაწილს მოიცავდა: ქართული ღვინის პრეზენტაცია-დეგუსტაციას და ქართული ღვინისა და იაპონური სამზარეულოს შეხამების მასტერკლასს.
ქართული ღვინის დეგუსტაციას ღვინის ეროვნული სააგენტოს სადეგუსტაციო კომისიის თავმჯდომარე ანა გოდაბრელიძე, ხოლო პრეზენტაციას სააგენტოს მარკეტინგისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი თამთა ყველაიძე უძღვებოდნენ.
ტოკიოში გამართულ ღონისძიებას იაპონიაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი თეიმურაზ ლეჟავა დაესწრო.
ანა გოდაბრელიძე და თამთა ყველაიძე კონკურსის „SAKURA Japan Women's Wine Awards“ ჟიურის წევრებად არიან მიწვეულები. კონკურსი დღეს ტოკიოში გაიმართება.
აღნიშნული საერთაშორისო კონკურსი მასშტაბური ღონისძიებაა, რომელიც მეთერთმეტედ ტარდება. კონკურსის ჟიური დაკომპლექტებულია იაპონიაში ღვინის სფეროში მოღვაწე ქალბატონებით - სომელიეებით, ღვინის მწერლებითა და ჟურნალისტებით.
მსგავს ღონისძიებებში საქართველოს ჩართულობა, კიდევ უფრო მეტად შეუწყობს ხელს ქართული ღვინის პოპულარიზაციასა და დამკვიდრებას არა მარტო იაპონიის სტრატეგიულ ბაზარზე, არამედ, ზოგადად, სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიის რეგიონში.

A presentation of Georgian wine took place in Tokyo, supported by the National Wine Agency and the international competition “SAKURA Japan Women's Wine Awards.” The event featured two segments: a tasting presentation of Georgian wine and a master class focused on pairing Georgian wine with Japanese cuisine.
The tasting session was conducted by Ana Godabrelidze, Chairperson of the Tasting Commission of the National Wine Agency, while the presentation was led by Tamta Kvelaidze, Head of the Agency's Marketing and Public Relations Department.
The event was graced by the presence of Teimuraz Lezhava, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Georgia to Japan.
Both Ana Godabrelidze and Tamta Kvelaidze have been appointed as jury members for the “SAKURA Japan Women's Wine Awards,” which is taking place in Tokyo today.
This international competition is a significant event, taking place for the eleventh time. The jury consists of women engaged in the wine industry in Japan, including sommeliers, wine writers, and journalists.
Georgia's participation in such events will enhance the promotion and recognition of Georgian wine, not only within the key market of Japan but also throughout the broader Southeast Asian region.