ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, 2024 წელს ქართული ღვინო მსოფლიოს 20 ქვეყანაში იყო წარდგენილი
ქართული ღვინო წარმოდგენილი იყო 24 საერთაშორისო გამოფენაზე, 13 ფესტივალზე და 100-მდე დეგუსტაცია-პრეზენტაციაზე, სადაც ჯამურად ქართული ღვინის 200-მდე კომპანია მონაწილეობდა. ქართული ღვინის წარდგენები გაიმართა მსოფლიოს 20 ქვეყანაში: აშშ, პორტუგალია, ფინეთი, დანია, ავსტრია, ნორვეგია, იტალია, ნიდერლანდები, იაპონია, პოლონეთი, გერმანია, ჩინეთი, საფრანგეთი, დიდი ბრიტანეთი, ბელგია, უნგრეთი, კორეის რესპუბლიკა, შვეიცარია, თურქეთი და ლატვია.
ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზრებად რჩება აშშ, დიდი ბრიტანეთი, გერმანია, პოლონეთი, ბალტიისპირეთის ქვეყნები, ჩინეთი, სამხრეთ კორეა და იაპონია, სადაც ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობისა და საექსპორტო პოტენციალის გაზრდის მიზნით, სხვადასხვა ღონისძიებას ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი კომპანიები ახორციელებენ.
2024 წელს, ღვინის გამოფენები, კონკურსები, ტურები და ფესტივალები გაიმართა საქართველოს მასშტაბითაც, რაც მნიშვნელოვანია ღვინის ტურიზმის პოტენციალისა  და ადგილობრივ მოსახლეობაში ღვინის მოხმარების კულტურის ზრდისთვის. ქართული ღვინო საქართველოში, წარმოდგენილი იყო 54 ღონისძიებაზე, მათ შორის, 17 გამოფენა/ფესტივალზე და 15 დეგუსტაცია-პრეზენტაციაზე, უცხოელი ღვინის პროფესიონალების მონაწილეობით გაიმართა 16 ღვინის ტური, ასევე გაიმართა კონკურსები და სიმპოზიუმი.
ქართული ღვინის პოპულარიზაციის სახელმწიფო  პროგრამა, რომლის მიზანია ღვინის ბაზრების დივერსიფიკაცია და საექსპორტო პოტენციალის ზრდის ხელშეწყობაა, 2024 წელს 16 მილიონ ლარს შეადგენდა.
აღსანიშნავია, რომ ოპერატიული მონაცემებით, გასულ წელს, ქართული ღვინის ექსპორტი, 2023 წელთან შედარებით, 6%-ით გაიზარდა და 95 მლნ ლიტრს მიაღწია.

With the support of the National Wine Agency, Georgian wine was presented in 20 countries around the world in 2024
16.01.2025
Georgian wine has been showcased at 24 international exhibitions, 13 festivals, and approximately 100 tasting events, with participation from around 200 Georgian wine companies. Presentations of Georgian wine took place in 20 countries globally, including the USA, Portugal, Finland, Denmark, Austria, Norway, Italy, the Netherlands, Japan, Poland, Germany, China, France, the United Kingdom, Belgium, Hungary, the Republic of Korea, Switzerland, Turkey, and Latvia.
The USA, the United Kingdom, Germany, Poland, the Baltic nations, China, South Korea, and Japan are identified as strategic markets for Georgian wine. In these regions, various promotional activities are organized by the contractor companies of the National Wine Agency to enhance the visibility of Georgian wine and boost its export potential.
In 2024, a series of wine exhibitions, competitions, tours, and festivals took place across Georgia, significantly contributing to the development of wine tourism and enhancing the local culture of wine consumption. Georgian wines were showcased at 54 events, which included 17 exhibitions and festivals, along with 15 tasting presentations. Additionally, 16 wine tours were organized featuring foreign wine professionals, alongside various competitions and a symposium.
The State Program for the Promotion of Georgian Wine, designed to diversify wine markets and enhance export potential, allocated a budget of 16 million GEL for the year 2024.
It is noteworthy that, based on operational data, Georgian wine exports experienced a 6% increase compared to 2023, reaching a total of 95 million liters.