საქართველოში რეგისტრირებულ დაცული ადგილწარმოშობის დასახელების ღვინოებს „ობჩა“ დაემატა
ადგილწარმოშობის დასახელების ღვინოების რაოდენობა 30-მდე გაიზარდა, რაც ქართული ღვინის მრავალფეროვნებაზე მიუთითებს და განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მისი პოპულარიზაციისა და საექსპორტო პოტენციალის ზრდისთვის.
გეოგრაფიული აღნიშვნის რეგისტრაციის მოთხოვნით, ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულ ცენტრს „საქპატენტი“ შპს იმერული ღვინის ასოციაციამ“ მიმართა.
ღვინოების წარმოების სპეციფიკაციის მომზადებასა და რეგისტრაციასთან დაკავშირებულ სხვა ტექნიკურ საკითხებში ღვინის ეროვნული სააგენტო „ქართული ღვინის ადგილწარმოშობის დასახელების სისტემის განვითარებისა და ქართული ღვინის აღნიშვნების დაცვის ხელშეწყობის პროგრამის“ ფარგლებში მონაწილეობდა.
ობჩა მშრალი ღვინოა, რომელიც შეიძლება იყოს ქარვისფერი ან წითელი. მიკროზონა მდებარეობს ბაღდათის მუნიციპალიტეტში და მოიცავს ქალაქ ბაღდათსა და სოფლებს: პირველი ობჩა, მეორე ობჩა, დიმი, როკითი, ფერსათს, რომელთა სიმაღლე ზღვის დონიდან 120-420 მეტრის ფარგლებშია.
ღვინო ქარვისფერი ობჩა შეიძლება დამზადდეს მხოლოდ ობჩის მიკროზონაში მოწეული ცოლიკოურის ჯიშის ყურძნიდან. დასაშვებია ციცქას და/ან კრახუნას ჯიშის ყურძნის გამოყენებაც 15 %-ის ფარგლებში.
ღვინო წითელი ობჩა შეიძლება დამზადდეს მხოლოდ ობჩის მიკროზონაში მოწეული ოცხანური საფერეს ჯიშის ყურძნიდან და დაუშვებელია სხვა ჯიშების გამოყენება.
ობჩის ნიადაგის მორფოლოგია და მიკროზონის კლიმატი, აისახება ღვინო ობჩას მაღალ ხარისხისზე.
ამ ეტაპზე, საქართველოში დარეგისტრირებულია დაცული ადგილწარმოშობის დასახელების შემდეგი ღვინოები: ქინძმარაული, მანავი, კახეთი, ნაფარეული, თელიანი, მუკუზანი, წინანდალი, ახაშენი, გურჯაანი, ხვანჭკარა, ატენი, სვირი, ვაზისუბანი, კარდენახი, ტიბაანი, ტვიში, ყვარელი, კოტეხი, ხაშმის საფერავი, ბოლნისი, სალხინოს ოჯალეში, ახმეტა, წარაფი, ახოები, მაღრაანის ქისი, ოყურეშის უსახელოური, ზეგაანი, ასურეთული შალა, ოკამი და ობჩა.

"Obcha" has been added to the list of wines with protected designation of origin registered in Georgia.
PDO
23.12.2024
The count of wines recognized by their designation of origin has risen to 30, reflecting the rich diversity of Georgian wine, which is crucial for enhancing its popularity and expanding export opportunities.
The National Intellectual Property Center “Sakpatenti” and the LLC “Imeretian Wine Association” have submitted a request to the National Wine Agency for the registration of a geographical indication. The National Wine Agency has been involved in developing the wine production specifications and addressing other technical matters related to the registration as part of the “Program for Promoting the Development of the Georgian Wine Designation System and the Protection of Georgian Wine Designations.”
Obcha is classified as a dry wine, which can be either amber or red. This microzone is situated in the Baghdati municipality and encompasses the city of Baghdati along with the villages of Pirveli Obcha, Meore Obcha, Dimi, Rokiti, and Persati, all located at altitudes ranging from 120 to 420 meters above sea level. Amber Obcha wine is exclusively produced from the Tsolikouri grape variety cultivated in the Obcha microzone, with the inclusion of Tsitska and/or Krakhuna grape varieties permitted up to 15%. Conversely, Red Obcha wine must be made solely from the Otskhanuri Sapere grape variety sourced from the Obcha microzone, with no other varieties allowed.
The unique soil composition and climatic conditions of the Obcha microzone contribute significantly to the exceptional quality of Obcha wine.