- ქართული ღვინის წარდგენა ავსტრიაში, საერთაშორისო ფესტივალზე „Orange Wine Festival“ გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს და ავსტრიის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოს მხარდაჭერით, ქართული ღვინის მწარმოებელი 30-მდე კომპანია ავსტრიის დედაქალაქ ვენაში გამართულ ქარვისფერი ღვინოების ფესტივალში „Orange Wine Festival“ მონაწილეობდა.
„Orange Wine Festival“ წლის განმავლობაში რამდენჯერმე იმართება მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში. ფესტივალში ქართული ღვინის მარნების მონაწილეობა შესაძლებლობას იძლევა, რომ ქართული ღვინო ფართო მასშტაბით წარმოჩინდეს როგორც მომხმარებლების, ისე ღვინის საერთაშორისო ექსპერტებისა და ღვინით ვაჭრობის სფეროს წარმომადგენლების წინაშე.
წელს ფესტივალზე წარმოდგენილი იყო 100-ზე მეტი მწარმოებლის 350-მდე ღვინო მსოფლიოს 13 ქვეყნიდან: საქართველო, ავსტრია,  ჩეხეთი, საფრანგეთი, იტალია, ხორვატია, უნგრეთი, პოლონეთი, ესპანეთი, სლოვენია, სერბეთი, სლოვაკეთი და დიდი ბრიტანეთი. ფესტივალი ხალხმრავალი იყო; სტუმრები განსაკუთრებულ ინტერესს იჩენდნენ ქართული ღვინის მიმართ.
ვენაში გამართულ ფესტივალს ავსტრიის რესპუბლიკაში საქართველოს საქმეთა დროებითი  რწმუნებული ალექსანდრე მაისურაძე დაესწრო.
აღსანიშნავია, რომ ღვინის ეროვნული სააგენტოს საქმიანობის ერთ-ერთ ძირითად მიმართულებას საერთაშორისო ბაზრებზე ქართული ღვინის პოპულარიზაცია და ცნობადობის ამაღლება წარმოადგენს. სააგენტო ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის ფარგლებში, 2013 წლიდან, ბაზრების დივერსიფიცირების მიზნით, სარეკლამო-მარკეტინგულ კამპანიებს  აშშ-ში, ევროპისა და სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიის ქვეყნებში ინტენსიურად ახორციელებს.

Georgian wine was showcased at the international "Orange Wine Festival" in Austria.
With the support of the National Wine Agency and the Embassy of Georgia to the Republic of Austria, approximately 30 Georgian wine-producing companies participated in the Orange Wine Festival held in Vienna, the capital of Austria.
The Orange Wine Festival is conducted multiple times annually in various countries globally. The participation of Georgian wineries in the festival offers a valuable opportunity for Georgian wine to be prominently showcased to consumers, international wine experts, and representatives of the wine trade.
This year, the festival showcased more than 350 wines from over 100 producers across 13 countries, including Georgia, Austria, the Czech Republic, France, Italy, Croatia, Hungary, Poland, Spain, Slovenia, Serbia, Slovakia, and the United Kingdom. The event was well-attended, with guests demonstrating a particular interest in Georgian wine.
The festival held in Vienna was attended by Alexander Maisuradze, the Chargé d'Affaires of Georgia to the Republic of Austria. It is important to highlight that one of the primary objectives of the National Wine Agency is to promote and increase awareness of Georgian wine in international markets. Since 2013, the agency has been actively conducting advertising and marketing campaigns in the United States, Europe, and Southeast Asian countries to diversify market reach for Georgian wine.