გურჯაანში რიგით მეექვსე ღვინის ფესტივალი გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, გურჯაანში რიგით მეექვსე ღვინის ფესტივალი გაიმართა
ფესტივალში 400-ზე მეტი ღვინის კომპანია და მარანი მონაწილეობდა, რომელთაც სხვადასხვა დასახელების ღვინო, ჭაჭა და სხვა ალკოჰოლიანი სასმელი წარმოადგინეს. ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე   სოლომონ პავლიაშვილი და ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე ზურაბ ვაჭარაძე დაესწრნენ.
„გურჯაანის ფესტივალი კარგი პლატფორმაა ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და ღვინის ტურიზმის განვითარებისთვის. მსგავსი ღონისძიებები ხელს უწყობს ქართული ღვინის როგორც წარმოების,  ასევე ცნობადობის ზრდას; შესაბამისად, მზარდია ექსპორტის მაჩვნებლებიც”, - აღნიშნა სოლომონ პავლიაშვილმა.
ფესტივალი, რომელიც ქალაქ გურჯაანის ახტალის პარკში გაიმართა, წელსაც ხალხმრავლობით გამოირჩეოდა. გურჯაანის ღვინს ფესტივალი, 2022 წლიდან, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით,  საერთაშორისო ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების კონკურსის (IWSC) ოფიციალური პარტნიორი გახდა.
ფესტივალის სტუმრებს საშუალება ჰქონდათ, მონაწილეობა მიეღოთ ღვინისა და ჭაჭის დეგუსტაციაში, ჩურჩხელის ამოვლებასა და ყურძნის დაწურვაში, სპორტულ შეჯიბრებებსა და სხვა გასართობ აქტივობებში; წარმოდგენილი იყო IWSC-ის ოქროს მედალოსანი ღვინოები. მოეწყო შემოდგომის ნობათისა და ხელნაკეთი ნივთების გამოფენა-გაყიდვა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და ღვინის ეროვნულ სააგენტოსთან ერთად, გურჯაანის ღვინის ფესტივალის მხარდამჭერები არიან საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია, საქართველოს კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, საქპატენტი და კერძო სექტორის წარმომადგენლები.

- With the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the National Wine Agency, the sixth consecutive wine festival was held in Gurjaani
With the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the National Wine Agency, the sixth consecutive wine festival was held in Gurjaani
Over 400 wine companies and wineries participated in the festival, showcasing a variety of wines, chacha, and other alcoholic beverages. The event was attended by Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, and Zurab Vacharadze, Deputy Chairman of the National Wine Agency.
‘’The Gurjaani festival serves as an excellent platform for promoting Georgian wine and fostering the development of wine tourism. Such events contribute significantly to the growth of both production and awareness of Georgian wine; consequently, export indicators are also on the rise’’. - Solomon Pavliashvili noted.
The festival, held in Akhtala Park in Gurjaani, attracted a significant crowd this year. The Gurjaani Wine Festival, supported by the National Wine Agency, has been an official partner of the International Wine and Spirits Competition (IWSC) since 2022.
Festival guests had the opportunity to participate in wine and chacha tasting, Churchkela dipping, grape pressing, sports competitions, and various entertainment activities. IWSC gold medal-winning wines were showcased. An exhibition and sale of autumn offering and handicrafts was also organised.
In collaboration with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the National Wine Agency, the Gurjaani Wine Festival is supported by the National Tourism Administration of Georgia, the Ministry of Culture and Sports of Georgia, the National Intellectual Property Center of Georgia ("Sakpatenti"), and various representatives from the private sector.