18 სექტემბრის მდგომარეობით, კახეთში გადამუშავებულია 146 ათასი ტონა ყურძენი
18 სექტემბრის მდგომარეობით, კახეთში გადამუშავებულია 146 ათასი ტონა ყურძენი, მათ შორის,   60 ათას ტონამდე რქაწითელი,  68,5 ათას ტონამდე საფერავია.
ამ ეტაპისთვის მოსავალი 12 ათასზე მეტმა მევენახე ფერმერმა დააბინავა. ყურძნის რეალიზაციით მიღებული შემოსავალი 197 მლნ ლარს აღწევს.
ყოველდღიურად მოსავლის გადამუშავება 80-მდე კომპანიასა და მარანში მიმდინარეობს.  რთველის საკოორდინაციო შტაბში ამ ეტაპზე დარეგისტრირებულია 500-მდე ღვინის საწარმო, აქედან 254 უკვე იყო ჩართული რთველის პროცესში.
გადამუშავებული საფერავის რაოდენობა 2-ჯერ აჭარბებს გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს. ჭარბი მოსავლის პირობებში საფერავის დროული დაბინავებისა   და მისი ხარისხის შენარჩუნების მიზნით, საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, 13 სექტემბრიდან, შპს „მოსავლის მართვის კომპანია“ მევენახე ფერმერებისგან 1 კგ საფერავის ჯიშის ყურძენს 1.50 ლარად იბარებს, ხოლო მევენახეებს, რომლებსაც 13 სექტემბრამდე ლარნახევარზე ნაკლებ ფასად აქვთ ჩაბარებული საფერავის ჯიშის ყურძენი, საქართველოს მთავრობა დაუკომპენსირებს სხვაობას ლარნახევარსა და მიღებულ საფასურს შორის.
ამასთან ერთად, მევენახე ფერმერების მიერ ყურძნის მოსავლის რეალიზაციის ხელშეწყობის და მეღვინეობის დარგის სტაბილური განვითარების მხარდაჭერის მიზნით, სახელმწიფო სუბსიდიას მიიღებს ყველა ის კომპანია, რომელიც 1 კგ რქაწითელში მევენახეს არანაკლებ 1.00 ლარს უხდის.
შპს „მოსავლის მართვის კომპანია“ მევენახეებისგან ყურძენს კახეთის რეგიონის სხვადასხვა მუნიციპალიტეტში 20-მდე ლოკაციაზე იბარებს.
ყურძნის დღეღამური გადამუშავების მაჩვენებელი 10 ათას ტონას აჭარბებს, რაც ნიშნავს რომ რთველი აქტიურ ფაზაშია.
2024 წელს, ყურძნის საპროგნოზო მოსავალი რეკორდულ 300 ათას ტონას შეადგენს.
ქალაქ თელავში რთველის საკოორდინაციო შტაბი და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ცხელი ხაზი  (1501) 24-საათიანი რეჟიმში მუშაობს.

As of September 18, a total of 146,000 tons of grapes have been processed in Kakheti
As of September 18, a total of 146,000 tons of grapes have been processed in Kakheti, comprising 60,000 tons of Rkatsiteli and 68,500 tons of Saperavi.
At this stage, over 12,000 winegrower farmers have completed their harvest storage. The revenue generated from the sale of grapes amounts to 197 million GEL.
Every day, the harvest is processed by approximately 80 companies and wineries. Currently, around 500 wine enterprises are registered with the vintage coordination headquarters, of which 254 have already participated in the vintage process.
The volume of processed Saperavi has doubled compared to the same period last year.  In the event of an excess harvest, and to ensure the timely collection and storage of the crop while maintaining its quality, the Government of Georgia has issued a decision effective September 13. ,,Harvest Management Company’’ Ltd purchases Saperavi grapes from winegrowers at a rate of 1.50 GEL per kilogram. Additionally, the Government of Georgia will compensate winegrowers the difference between 1.5 GEL and the fee received   for Saperavi grapes sold at a price lower than 1.50 GEL prior to September 13.
In addition, to promote the sale of grape harvests by winegrowers and support the stable development of the wine industry, all companies that pay a minimum of 1.00 GEL to the winegrower for each kilogram of Rkatsiteli will be eligible to receive a state subsidy.
"Harvest Management Company’’ Ltd collects grapes from winegrowers at approximately 20 locations across various municipalities in the Kakheti region.
The daily processing rate of grapes exceeds 10,000 tons, indicating that the vintage is currently in an active phase.
In 2024, the projected grape harvest is anticipated to reach a record 300,000 tons.
In Telavi, the Vintage Coordination Headquarters and the Ministry of Environmental Protection and Agriculture hotline (1501) operate 24 hours a day.