ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ღონისძიებების 6 თვის მონაცემები
მიმდინარე წლის 6 თვის განმავლობაში,  ღვინის ეროვნული სააგენტოს ორგანიზებითა და ფინანსური მხარდაჭერით, ქართული ღვინო წარმოდგენილი იყო საქართველოსა და მსოფლიოს 12 ქვეყანაში (აშშ, პორტუგალია, ნორვეგია, იტალია, ნიდერლანდები, იაპონია, პოლონეთი, გერმანია, საფრანგეთი, დიდი ბრიტანეთი, ბელგია, ჩინეთი) სხვადასხვა ღონისძიებაზე, მათ შორის 57 დეგუსტაციაზე, ერთ საერთაშორისო კონკურსზე, 17 გამოფენასა და 9 ფესტივალზე.
საერთაშორისო მარკეტინგული კამპანიების პარალელურად, ღვინის ეროვნული სააგენტო ახორციელებს სახელმწიფო პროგრამას „ადგილობრივ ბაზარზე ქართული ღვინოპროდუქციის პოპულარიზაციის ხელშეწყობა“, რომელიც ითვალისწინებს   საქართველოს მასშტაბით დაგეგმილი ქართული ღვინის ფესტივალების, თემატური გამოფენების, კონკურსების, საგანმანათლებლო საქმიანობასთან დაკავშირებული ღონისძიებების დაფინანსებას. პროგრამის მიზანია, ადგილობრივ ბაზარზე ღვინოპროდუქციის პოპულარიზაციის ღონისძიებების სახელმწიფოს მხრიდან ფინანსური მხარდაჭერის მექანიზმი იყოს უფრო მოქნილი და გამჭვირვალე. პროგრამის ფარგლებში, 2024 წლის განმავლობაში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფინანსური მხარდაჭერით 22  ღონისძიება გაიმართება.  მიმდინარე წლის 6 თვეში, სახელმწიფოს დაფინანსებით, უკვე გაიმართა  სხვადასხვა სახის 6 ღონისძიება.
ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამის  ბიუჯეტი 2024 წელს 16 მილიონი ლარით განისაზღვრა, რაც 2 მილიონი ლარით აღემატება 2023 წლის ბიუჯეტს.
უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველოს მასშტაბით ღვინის გამოფენების, კონკურსების, ტურებისა და ფესტივალების ჩატარება მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს ღვინის ტურიზმის განვითარებას და ადგილობრივ მოსახლეობაში ბოთლის ღვინის მოხმარების კულტურის ზრდას.
ქართული ღვინის პრიორიტეტულ ბაზრებად რჩება აშშ, დიდი ბრიტანეთი, გერმანია, პოლონეთი, ბალტიისპირეთის ქვეყნები, ჩინეთი, სამხრეთ კორეა და იაპონია.  აღნიშნულ ბაზრებზე, ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და ექსპორტის გაზრდის ხელშეწყობის მიზნით, ღვინის ეროვნული სააგენტო, კონტრაქტორ მარკეტინგულ კომპანიებთან ერთად,  სხვადასხვა ღონისძიებას ახორციელებს. ამასთანავე, ქართული ღვინო წარმოდგენილია ღვინისა და ალკოჰოლიანი სასმელების ყველა მნიშვნელოვან საერთაშორისო გამოფენასა და ფესტივალზე როგორც ამერიკის, ისე ევროპისა და აზიის ქვეყნებში.

Data on six months of Georgian wine promotion events
During 6 months of this year, with the organization and financial support of the National Wine Agency, Georgian wine was represented in 12 countries of Georgia and the world (USA, Portugal, Norway, Italy, Netherlands, Japan, Poland, Germany, France, Great Britain, Belgium, China) at the event, including 57 tastings, one international competition, 17 exhibitions and 9 festivals.
In addition to the international marketing campaigns, the National Wine Agency carries out the "State Program for the Promotion of Georgian Wine Products within the Local Market". This program includes the funding of Georgian wine festivals, thematic exhibitions, competitions, and educational activities planned throughout Georgia. The objective of the program is to enhance the flexibility and transparency of the state's financial support mechanism for the promotion of wine production in the local market. As part of this program, a total of 22 events will be organized during the year 2024, with financial backing from the National Wine Agency. Additionally, in the first half of this year, six events of different nature have already been successfully conducted, with funding provided by the government.
The budget allocation for the state program aimed at promoting Georgian wine in 2024 has been established at 16 million GEL, representing an increase of 2 million GEL compared to the budget for 2023.
It is important to highlight that organizing wine exhibitions, competitions, tours, and festivals throughout Georgia plays a significant role in fostering the growth of wine tourism and cultivating a culture of wine bottle consumption among the local population.
The United States, Great Britain, Germany, Poland, the Baltic states, China, South Korea, and Japan maintain their status as priority markets for Georgian wine. The National Wine Agency, in partnership with contracted marketing firms, implements a variety of initiatives with the goal of promoting Georgian wine and expanding its export in the specified markets. Additionally, Georgian wine is showcased at significant international exhibitions and festivals of wine and alcoholic beverages across America, Europe, and Asia.