„ქართული ღვინო არის უნიკალური მემკვიდრეობა არა მარტო საქართველოსთვის, არამედ მთელი მსოფლიოსათვის“ - ჩინელი ღვინის პროფესიონალი დორიან ტანგი
02.07.2024
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით და სააგენტოს კონტრაქტორი მარკეტინგული კომპანიის „Meiburg Wine Media’’ ორგანიზებით, საქართველოს ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკიდან ღვინის პროფესიონალების 14 კაციანი ჯგუფი სტუმრობდა.
ტურის ფარგლებში, ჯგუფის წევრებმა, რომლის შემადგენლობაში სომელიეები და იმპორტიორები შედიოდნენ,  ქართლსა და კახეთში ღვინის საწარმოები დაათვალიერეს, დააგემოვნეს სხვადასხვა სტილის ქართული ღვინო.
თბილისში სტუმრებისთვის  სპეციალური დეგუსტაცია (Walkaround Tasting) გაიმართა, სადაც ქართული ღვინის მწარმოებელი 15 კომპანიის ღვინოების იყო წარმოდგენილი. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მარკეტინგისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის წარმომადგენელმა ირაკლი ჩოლობარგიამ სტუმრებს ქართული ღვინის ისტორიის, თანამედროვე ინდუსტრიის, ქართული ვაზისა და ღვინის ჯიშების მრავალფეროვნების შესახებ პრეზენტაცია წარუდგინა.
„ვფიქრობ, რომ ქართულ ღვინოს აქვს დიდი მომავალი და პოტენციალი. ქართული ღვინო უნიკალურია, იმიტომ, რომ თქვენ გაქვთ ღვინის დაყენებისა და წარმოების განსაკუთრებული ტრადიცია, როგორიც არის ქვევრის ქარვისფერი ღვინის დაყენების განსხვავებული მეთოდი. ეს არის უნიკალური მემკვიდრეობა არა მარტო საქართველოსთვის, არამედ მთელი მსოფლიოსათვის“, - აღნიშნა ჯგუფის წევრმა, დორიან ტანგმა.
დორიან ტანგი ერთ-ერთია „Meiburg Wine Media”-ის მიერ „ქართული ღვინის საგანმანათლებლო პროგრამის“ ფარგლებში მომზადებული ხუთ ღვინის პროფესიონალს შორის, რომლებიც, 2022 წლიდან, ქართული ღვინის პოპულარიზაციის მიზნით,  აზიის ქვეყნებში სემინარებსა და საგანმანათლებლო ღონისძიებებს ატარებენ.
აღსანიშნავია, რომ ჩინეთი ქართული ღვინის ერთ-ერთი გამოკვეთილი სტრატეგიული ბაზარია, სადაც ქართული ღვინის ცნობადობისა და ექსპორტის გაზრდის მიზნით,   2013 წლიდან აქტიურად მიმდინარეობს მარკეტინგული კამპანია. ღვინის ეროვნული სააგენტო, ქართული ღვინის მარკეტინგული კამპანიის განსახორციელებლად, ჩინეთის ბაზარზე მარკეტინგულ კომპანიასთან „Meiburg Wine Media“ და ღვინის მაგისტრ ქესიდი დარტთან თანამშრომლობს.

"Georgian wine is a significant cultural heritage, not only to Georgia but also entire to the world." - Dorian Tang, Chinese wine expert.
02.07.2024
With the support of the National Wine Agency and the organization of the agency's contractor marketing company "Meiburg Wine Media", a group of 14 wine professionals from the People's Republic of China visited Georgia.
As part of the tour, the members of the group, comprising sommeliers and importers, visited wine factories in Kartli and Kakheti, where they had the opportunity to sample various styles of Georgian wine.
A special tasting (Walkaround Tasting) was held for guests in Tbilisi, where wines from 15 Georgian wine producing companies were presented. Irakli Cholobargia, a representative from the Marketing and Public Relations Department of the National Wine Agency, delivered a professional presentation to the attendees, discussing the rich history of Georgian wine, the contemporary industry, and the diverse range of Georgian grape varieties and wine styles.
,,I firmly believe that the future and potential of Georgian wine is immense. Georgian wine stands out from the rest due to its distinct winemaking traditions and production methods, including the exceptional technique of making Qvevri amber wine. This unparalleled heritage is not only a source of pride for Georgia, but also for the global wine industry as a whole.’’ - group member Dorian Tang noted.
Dorian Tang is among the five wine professionals who have been trained by "Meiburg Wine Media" through the "Georgian Wine Education Program". Since 2022, they are conducting seminars and educational events in various Asian countries to enhance the promotion of Georgian wine.
It is worth mentioning that China holds a significant position as a strategic market for Georgian wine. Since 2013, a robust marketing campaign has been consistently pursued to enhance the recognition and export of Georgian wine in this market. The National Wine Agency collaborates with the esteemed marketing company "Meiburg Wine Media" and Master of Wine Cassidy Dart to effectively execute the marketing campaign for Georgian wine in China.