ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, აშშ-ში საფერავის მესამე ფესტივალი „საფერიკა” გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით და სააგენტოს კონტრაქტორი ორგანიზაციის „საფერიკა“ ორგანიზებით, ნიუ-იორკის შტატის ფინგერ ლეიკსის რეგიონში საფერავის ორდღიანი ფესტივალი „საფერიკა“ გაიმართა.
ფესტივალზე  წარმოდგენილი იყო სხვადასხვა კომპანიის მიერ წარმოებული საფერავის ჯიშის ღვინოები, როგორც საქართველოდან, ისე ფინგერ ლეიკსის რეგიონიდან. აღსანიშნავია, რომ ნიუ-იორკის შტატში, ფინგერ ლეიკსის რეგიონში, უკვე 60 წელია, ადგილობრივ ღვინის მწარმოებლებს საფერავისა და რქაწითელის ჯიშების ყურძენი აქვთ გაშენებული და მსოფლიოში ცნობილი ქართული ვაზის ჯიშის ღვინოებს აწარმოებენ.
ფესტივალზე მოწვეული იყვნენ „საფერიკას“ ღვინის ექსპერტები, ღვინის ინდუსტრიის, HoReCa სექტორისა და მედიის წარმომადგენლები და ღვინის მომხმარებლები.
სტუმრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, დაეგემოვნებინათ ქართული ღვინო, გაცნობოდნენ ქართულ სამზარეულოს, მიეღოთ ინფორმაცია როგორც საფერავის და ზოგადად, ქართული ვაზის ჯიშების, ასევე საქართველოსა და ქართული მეღვინეობის 8 ათასწლიანი ისტორიისა და კულტურის შესახებ.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი ამერიკული კომპანიის „Colangelo&Partners” ორგანიზებით, ფესტივალს იმპორტიორების, დისტრიბუტორების და სომელიეების ჯგუფი დაესწრო, ხოლო კომპანიის „Colangelo&Partners“ ქართული ღვინის პოპულარიზაციის კამპანიის მენეჯერმა მერიონ ჰელუიმ ქართული ღვინის კულტურისა და თანამედროვე ინდუსტრიის შესახებ პრეზენტაცია გამართა.
ორგანიზაცია „საფერიკა“ 2022 წელს, აშშ-ში დაარსდა და მისი მიზანია აშშ-ის მასშტაბით ქართული ყურძნის ჯიშების, მათ შორის, საფერავის და ქართული ღვინის სახეობების პოპულარიზაცია. ფესტივალი „საფერიკაც“ პირველად 2022 წელს ჩატარდა.
აღსანიშნავია, რომ ამერიკის შეერთებული შტატები წარმოადგენს ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზარს, რომელიც ქართული ღვინისთვის ერთ-ერთი ყველაზე მაღალფასიანი სეგმენტია  - ერთი ლიტრის ქართული ღვინის საშუალო ფასი 6,15 აშშ დოლარია. შესაბამისად, აშშ-ში ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ღონისძიებებს განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება; ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, სხვადასხვა მარკეტინგული ღონისძიება აქტიურად ხორციელდება. აღნიშნულმა აქტივობებმა უზრუნველყო ქართული ღვინის ცნობადობისა  და ექსპორტის ზრდა აშშ-ის ბაზარზე; მიმდინარე წლის იანვარ-მაისში საქართველოდან აშშ-ში ექსპორტირებულია 486 ათას ლიტრამდე ღვინო, რაც გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 66%-ით აღემატება. აშშ ქართული ღვინის ექსპორტიორი ქვეყნების სიაში მე-6 ადგილს იკავებს.

With the support of the National Wine Agency, the 3rd Annual Saperavi Festival "Saperika" was successfully held in the United States.
12.06.2024
With the backing of the National Wine Agency and the coordination of the agency's contracted organization, "Saperika," the two-day festival known as "Saperika" took place in the Finger Lakes region of New York state.
Saperavi wines produced by various companies, from both Georgia and the Finger Lakes region, were showcased at the festival. It is worth mentioning that for the past 60 years, local wine producers in the Finger Lakes region of New York State have cultivated Saperavi and Rkatsiteli grape varieties to produce wines of the renowned Georgian grape variety.
"Saperika" wine experts, representatives from the wine industry, the HoReCa sector, media professionals, and wine enthusiasts were cordially invited to attend the festival.
The attendees were afforded the chance to sample Georgian wine, familiarize themselves with Georgian cuisine, acquire knowledge about Saperavi and the broader range of Georgian grape varieties, in addition to delving into the 8,000-year history and rich culture of Georgia and its wine production.
A group of importers, distributors and sommeliers attended the festival under the organization of the American company Colangelo&Partners, the contractor of the National Wine Agency, and the manager of the Georgian wine promotion campaign of Colangelo&Partners, Marion Helluy, held a presentation on Georgian wine culture and modern industry.
The "Saperika" organization was founded in the USA in 2022, and its goal is to promote Georgian grape varieties, including Saperavi and Georgian wine varieties, throughout the USA. The festival "Saperika" was held for the first time in 2022.
It is important to note that the United States of America holds strategic significance as a market for Georgian wine. This segment is known for its premium pricing, with the average price of one liter of Georgian wine being 6.15 USD. As a result, great importance is placed on promoting Georgian wine within the USA; With the support of the National Wine Agency, numerous marketing events are being actively implemented. These activities have significantly contributed to the increased awareness and export of Georgian wine in the US market;  From January to May of this year, a total of 486,000 liters of wine were exported from Georgia to the United States. This represents a significant increase of 66% compared to the corresponding period last year. It is noteworthy that the United States currently holds the 6th position in the list of Georgian wine's exporting countries.