- აშშ-ში, TEXSOM-ის ღვინის საერთაშორისო კონკურსში ქართულმა ღვინოებმა უმაღლესი ჯილდოები მოიპოვეს
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერითა და სააგენტოს კონტრაქტორი ამერიკული მარკეტინგული კომპანიის „Colangelo & Partners” ორგანიზებით, აშშ-ში, ტექსასის შტატის სომელიეთა კონფერენციის (TEXSOM) ღვინის საერთაშორისო კონკურსზე, სხვადასხვა ქართული კომპანიის 25-მა ღვინომ პლატინის, ოქროს, ვერცხლისა და ბრინჯაოს მედლები დაიმსახურა. TEXSOM-ის კონკურსზე წარდგენილი იყო 50 ქართული კომპანიის სხვადასხვა სახეობის ის ქართული ღვინოები, რომლებიც უკვე იყიდება აშშ-ის ბაზარზე.
ქართული ღვინის წარმატება მსგავს საერთაშორისო პრესტიჟულ კონკურსში მიანიშნებს მის მაღალ ხარისხზე და, ამავე დროს, ხელს უწყობს მსოფლიო მასშტაბით პოპულარიზაციას და გაყიდვების ზრდას.
გამარჯვებული 25 ღვინიდან ერთმა ღვინომ მოიპოვა პლატინის, ხუთმა ოქროს, ათმა ვერცხლის და ცხრამ ბრინჯაოს მედალი. (გამარჯვებული ღვინოების შესახებ  იხ. ლინკზე: Texsom).
ტექსასის სომელიეთა კონფერენცია TEXSOM 2005 წელს  დაარსდა ადგილობრივი სომელიეებისთვის პროფესიული სტანდარტებისა და განათლების ამაღლების მიზნით. კონფერენცია შემდგომ გადაიქცა ღვინის სფეროში ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს საერთაშორისო ღონისძიებად. 2014 წლიდან კონფერენციას დაემატა ყოველწლიური საერთაშორისო ღვინის კონკურსი, რომლის ჟიურის შემადგენლობაშიც არიან ღვინის პროფესიონალები და სომელიეები მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან.
აღსანიშნავია, რომ ღვინის ეროვნული სააგენტოს ორგანიზებით,  2024 წლის აგვისტოში დაგეგმილ TEXSOM-ის სამდღიანი კონფერენციის ფარგლებში, ქართული ღვინის მასშტაბური წარდგენა ღვინის ინდუსტრიის ექსპერტებისა და პროფესიონალების წინაშე მოეწყობა.

Georgian wines have received top awards at the ,,TEXSOM International Wine Awards’’ in the United States.
20.03.2024
With the backing of the National Wine Agency and the coordination of the agency's American marketing firm "Colangelo & Partners," 25 wines from various Georgian companies triumphed at the Texas State Sommelier Conference (TEXSOM) international wine awards in the United States. These wines were awarded with platinum, gold, silver, and bronze medals.  At the TEXSOM competition, the wines of 50 Georgian companies that are already available on the US market were showcased.
The success of Georgian wine in such a prestigious international competition not only signifies its superior quality but also fosters global promotion and sales expansion.
Out of the 25 winning wines, one wine was awarded the prestigious platinum medal, while five wines received gold medals, ten wines were honored with silver medals, and nine wines achieved bronze medals. (About the winning wines, see the link:  Texsom).
TEXSOM was established in 2005 as the Texas Sommelier Conference with the aim of elevating professional standards and advancing education for sommeliers in the region. The conference subsequently evolved into a highly significant international event within the wine industry.  Since 2014, an annual international wine competition has been incorporated into the conference. The esteemed jury comprises wine professionals and sommeliers from various countries across the globe.
It should be noted that with the organization support of the National Wine Agency, a prominent showcase of Georgian wine will be held during the three-day TEXSOM conference scheduled for August 2024. This grand event will gather renowned wine experts and professionals from the industry.