ქვევრის ღვინის კონკურსი
1-2 დეკემბერს, თბილისში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით და ასოციაცია „ქართული ღვინოს“ ორგანიზებით, ქვევრის ღვინის საერთაშორისო კონკურსი უკვე მეშვიდედ იმართება.
კონკურსზე წარდგენილია  110 კომპანიის 350-ზე მეტი ღვინის ნიმუში როგორც საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან, ასევე უცხოეთიდან, სადაც ქართული ტექნოლოგიით ქვევრის ღვინო იწარმოება.
ჟიურის შემადგენლობაში  საერთაშორისო დონის ქართველი და უცხოელი ექსპერტები არიან. ჟიურის ხელმძღვანელობს ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა, თანათავმჯდომარეა ცნობილი ღვინის ექსპერტი და კონსულტანტი რობერტ ჯოზეფი დიდი ბრიტანეთიდან.
„ჩვენი ქვეყნისთვის ქვევრის ღვინის კონკურსის ჩატარებას განსაკუთრებული დატვირთვა აქვს. კონკურსი სტიმულია მეწარმეებისთვის, რომ გააუმჯობესონ ღვინის ხარისხი  და მრავალფეროვანი გახადონ პროდუქცია. აღსანიშნავია, რომ ქვევრის ღვინის ცნობადობა საერთაშორისო დონეზე წლიდან-წლამდე იზრდება. ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ ეს კატეგორია მთელი მსოფლიოსთვის გახდეს ცნობილი, რისთვისაც აქტიურ მარკეტინგულ და პოპულარიზაციის კამპანიას ვახორციელებთ“, - აღნიშნა ლევან მეხუზლამ.
კონკურსში გამარჯვებული ღვინოების დეგუსტაცია 3 დეკემბერს, წინანდალში,  ქვევრის ღვინის სიმპოზიუმის ფარგლებში გაიმართება.
ქვევრის ღვინის საერთაშორისო კონკურსი საქართველოში პირველად ქვევრის სიმპოზიუმის ფარგლებში, 2017 წელს ჩატარდა.
ქვევრის ღვინის დაყენების ქართულ ტრადიციულ მეთოდს 2013 წელს იუნესკოს (UNESCO) არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი მიენიჭა, რაც ამ მეთოდის უნიკალურობაზე მიუთითებს და გზავნილია მთელი მსოფლიოსთვის, რომ ღვინო უძველესი ქართული კულტურის შემადგენელი ნაწილია.

Qvevri wine competition
On December 1-2, in Tbilisi, with the support of the National Wine Agency and the organization of the association "Georgian Wine", the international Qvevri wine competition will be held for the seventh time.
More than 350 wine samples from 110 companies from different regions of Georgia, as well as from abroad, where Qvevri wine is produced using Georgian technology, were presented at the competition.
Georgian and foreign experts of international level are part of the jury. The jury is headed by the chairman of the National Wine Agency, Levan Mekhuzla, and the co-chairman is the famous wine expert and consultant Robert Joseph from Great Britain.
"Conducting the Qvevri wine competition has a special significance for our country. The competition is an incentive for entrepreneurs to improve the quality of wine and diversify their products. It should be noted that the recognition of Qvevri wine at the international level is increasing year by year. It is very important for us that this category becomes known to the whole world, for which we are carrying out an active marketing and promotion campaign", said Levan Mekhuzla.
The tasting of the winner wines in the competition will be held on December 3, in Tsinandali, within the framework of the Qvevri Wine Symposium.
The international Qvevri wine competition was held in Georgia for the first time within the framework of the Qvevri Symposium in 2017.
In 2013, the Georgian traditional method of making Qvevri wine was granted the status of a monument of intangible cultural heritage by UNESCO, which indicates the uniqueness of this method and sends a message to the whole world that wine is a constituent part of the ancient Georgian culture.