ვენახების კადასტრის და ღვინის სექტორში დუალური პროფესიული განათლების პროგრამების ანგარიშების წარდგენა
30.11.2023
ვენახების კადასტრის და ღვინის სექტორში დუალური პროფესიული განათლების პროგრამების ანგარიშების წარდგენის ღონისძიებას საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძე დაესწრო. ღონისძიება ღვინის ეროვნული სააგენტოს, ასოციაციის ,,ქართული ღვინო’’ და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) ერთობლივი ორგანიზებით გაიმართა.
„ღვინის ეროვნულმა სააგენტომ თითქმის დაასრულა მუშაობა ვენახების კადასტრის პროგრამაზე, რომელიც ძალიან მნიშვნელოვანია სტატისტიკისა და აღრიცხვიანობის თვალსაზრისით, ასევე აუცილებელია ღვინის ხარისხის კონტროლისთვის. ამასთან ერთად, ძალიან საინტერესოა დუალური პროფესიული განათლება, რომელიც სტუდენტებს აძლევს შესაძლებლობას, თეორიულ ცოდნასთან ერთად, მიიღონ პრაქტიკული გამოცდილება, რაც მათ გამოადგებათ პროფესიულ წინსვლაში“, - აღნიშნა იური ნოზაძემ.
მინისტრის მოადგილემ მადლობა გადაუხადა გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებას (GIZ) გერმანიის მთავრობის მხრიდან სოფლის მეურნეობისა და გარემოს დაცვის მიმართულებებით კონტრიბუციისთვის.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე ზურაბ ვაჭარაძემ მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის განვითარების საქმეში ვენახების კადასტრის პროგრამის და პროფესიული განათლების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
GIZ-ის პროგრამის „კერძო სექტორის განვითარება სამხრეთ კავკასიაში“ ექსპერტმა, მარინა ავალიშვილი-დე ბურმა იმ პროექტებსა და აქტივობებზე გაამახვილა ყურადღება, რომლებიც ღვინის სექტორის მხარდაჭერისკენ არის მიმართული.
ღვინის ეროვნულ სააგენტოში გამართულ ღონისძიებას მეღვინეობის დარგის, ასევე განათლების სფეროს სამთავრობო, არასამთავრობო და კერძო სექტორის წარმომადგენლები დაესწრნენ. ვენახების კადასტრის პროგრამის ანგარიში ღვინის ეროვნული სააგენტოს ვენახების კადასტრის სამმართველოს უფროსმა დავით მაღრაძემ, ხოლო ღვინის სექტორში დუალური პროფესიული განათლების ანგარიში ასოციაციის ,,ქართული ღვინო’’ კომუნიკაციებისა და ბიზნესის განვითარების მენეჯერმა ტატა ჯაიანმა წარმადგინეს.
ვენახების კადასტრის ანგარიშში წარმოდგენილი იყო მონაცემები 2022 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით. კადასტრის პროგრამას ღვინის ეროვნული სააგენტო 2014 წლიდან ახორციელებს.  პროგრამა უკვე დასრულდა კახეთის, რაჭა-ლეჩხუმის, ქვემო ქართლის, შიდა ქართლის, მცხეთა-მთიანეთისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებში. აღნიშნულ რეგიონებში სულ აღწერილია 45 313  ჰა ფართობის ვენახები. 2023 წელს, პროგრამა  იმერეთის, სამეგრელოს და გურიის რეგიონებსა და აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში ხორციელდება, რის შემდგომაც პროგრამა სრულად დაფარავს საქართველოს მევენახეობის რეგიონებს.
რაც შეეხება დუალური განათლების პროგრამას, 2015 წლიდან, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებამ (GIZ) საქართველოში მევენახეობა-მეღვინეობის დარგში დუალური განათლების დანერგვაზე დაიწყო მუშაობა. პროგრამის „კერძო სექტორის განვითარება სამხრეთ კავკასიაში“ ფარგლებში, 2016 წელს, ორ კოლეჯში (აისი, ილია წინამძღვრიშვილის სახელობის საზოგადოებრივი კოლეჯი) დაიწყო პროგრამა „უმაღლესი პროფესიული კვალიფიკაციის მევენახე-მეღვინე’’ რვა ღვინის მარნის მონაწილეობით; 2021 წლიდან პროგრამას  კიდევ ერთი  კოლეჯი  „პრესტიჟი“ დაემატა. პროგრამის პარტნიორი გერმანიის მხრიდან იყო ბავარიის მევენახეობისა და მებაღეობის სახელმწიფო ინსტიტუტი, რომელსაც დუალური განათლების დანერგვისა და განხორციელების ხანგრძლივი გამოცდილება აქვს. პროგრამის ხანგრძლივობა 3 წელია და ის უკვე 46-მა სტუდენტმა დაასრულა; ამჟამად  პროგრამით  20 სტუდენტი სწავლობს.

Submission of reports on dual vocational education programs in the vineyard cadastre and wine sector
30.11.2023
Deputy Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Iuri Nozadze attended the presentation of the reports of dual vocational education programs in the vineyard cadastre and wine sector. The event was jointly organized by the National Wine Agency, the Association "Georgian Wine" and the German International Cooperation Society (GIZ).
"The National Wine Agency has almost completed work on the vineyard cadastre program, which is very important from the point of view of statistics and accounting, as well as necessary for wine quality control. At the same time, dual professional education is very interesting, which gives students the opportunity, together with theoretical knowledge, to obtain practical experience, which will be useful for them in their professional advancement", - noted Iuri Nozadze.
The Deputy Minister thanked the German Society for International Cooperation (GIZ) for the contribution of the German government in the fields of agriculture and environmental protection.
Zurab Vacharadze, the deputy chairman of the National Wine Agency, spoke about the importance of the vineyard cadastre program and professional education in the development of the field of viticulture and winemaking.
Marina Avalishvili-de Boer, an expert of the GIZ program "Development of the private sector in the South Caucasus", focused on the projects and activities aimed at supporting the wine sector.
The event held at the National Wine Agency was attended by representatives of the winemaking industry, as well as the governmental, non-governmental and private sectors of the education sector. The report of the vineyard cadastre program was presented by Davit Maghradze, the head of the vineyard cadastre division of the National Wine Agency, and the report of dual professional education in the wine sector was presented by Tata Jaiani, the communications and business development manager of the "Georgian Wine" association.
The vineyard cadastre report presented data as of December 31, 2022. The National Wine Agency has been implementing the cadastre program since 2014. The program has already been completed in Kakheti, Racha-Lechkhumi, Kvemo Kartli, Shida Kartli, Mtskheta-Mtianeti and Samtskhe-Javakheti regions. A total of 45,313 hectares of vineyards are described in the mentioned regions. In 2023, the program will be implemented in the regions of Imereti, Samegrelo and Guria and the Autonomous Republic of Adjara, after which the program will fully cover the viticulture regions of Georgia.
As for the dual education program, since 2015, the German Society for International Cooperation (GIZ) has started working on the introduction of dual education in the field of viticulture and winemaking in Georgia. Within the framework of the program "Development of the private sector in the South Caucasus", in 2016, in two colleges (Aisi, Public College named after Ilia Tsinamdzgvrishvili), the program "Highest professional winegrower-winemaker" was started with the participation of eight wine cellars; From 2021, another college "Prestige" was added to the program. The partner of the program from the German side was the Bavarian State Institute of Viticulture and Horticulture, which has a long experience in introducing and implementing dual education. The duration of the program is 3 years and 46 students have already completed it; Currently, 20 students are studying with the program.