ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, სკანდინავიის ქვეყნებში ქართული ღვინის წარდგენა გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ორგანიზებით და ისლანდიის რესპუბლიკაში საქართველოს საპატიო კონსულ ჰრანარ არნარსონის მხარდაჭერით, ქ.რეიკიავიკში, კინოთეატრში „Bioparadis“ სამეცნიერო-დოკუმენტური ფილმის „საქართველო ღვინის სამშობლო“ ჩვენება გაიმართა.
ფილმი „საქართველო ღვინის სამშობლო“  იმ საერთაშორისო სამეცნიერო კვლევას ეძღვნება, რომლითაც მეცნიერულად დასაბუთდა, რომ საქართველო ღვინის სამშობლოა და რომ 8000 წლის წინ სწორედ საქართველოს ტერიტორიაზე დაიწყო ველური ვაზის მოშინაურება და ღვინის  წარმოება, რაც უწყვეტად გრძელდება. ორმოცწუთიანი ფილმი გადაღებულია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტოსა და საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების სააგენტოს „საქპატენტის“ მხარდაჭერით.
ამასთან ერთად, რეიკიავიკის ბიზნესცენტრში (Óðinsgata7,101 Reykjavík) და ისლანდიის ღვინის მონოპოლურ კომპანიაში „ვინდბუდინი“ ქართული ღვინის პერზენტაცია-დეგუსტაციები გაიმართა. ღონისძიებებს, რომლებსაც ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მრჩეველი, ირაკლი ჩოლობარგია უძღვებოდა, ადგილობრივი ღვინის ექსპერტები, ჟურნალისტები და ინფლუენსერები დაესწრნენ.
ქართული ღვინის დეგუსტაცია-პრეზენტაცია კოპენჰაგენი, დანიაში ქართული ღვინის ყველაზე მსხვილ იმპორტიორ კომპანიასთან  „Rosfort&Rosfort“ ერთობლივი ორგანიზებითაც გაიმართა.
ქართული ღვინის წარდგენის ღონისძიებებს  საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი დანიის სამეფოში ნატა მენაბდე დაესწრო. სკანდინავიის ქვეყნებში გამართული ღონისძიების აქტიური მხარდამჭერი დანიის სამეფოში საქართველოს საელჩოა.
ქართული ღვინის საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიცირებისა და სკანდინავიის ქვეყნებში ქართული ღვინის პოპულარიზაციის მიზნით, ღვინის ეროვნულმა სააგენტომ მარკეტინგული აქტივობების განხორციელება გასული წლიდან აქტიურად დაიწყო.  კერძოდ, შვედეთსა და დანიაში, 2022-2023 წლებში, ქართული ღვინის პოპულარიზაციისადმი მიძღვნილი რამდენიმე მნიშვნელოვანი ღონისძიება ჩატარდა.

Georgian wine was presented in Scandinavian countries with the support of the National Wine Agency
Organized by the National Wine Agency and with the support of the Honorary Consul of Georgia in the Republic of Iceland, Hranar Arnarsson, a screening of the scientific-documentary film "Georgia the Homeland of Wine" was held in the "Bioparadis" cinema in Reykjavik.
The film "Georgia - the homeland of wine" is dedicated to the international scientific research that proved scientifically that Georgia is the homeland of wine and that 8000 years ago the domestication of wild vines and the production of wine began on the territory of Georgia, which continues in modern times. The forty-minute film was shot with the support of the National Wine Agency of the Ministry of Environment and Agriculture and the Intellectual Property Agency of Georgia "Sakpatenti".
Along with this, presentation-tastings of Georgian wine were held in the business center of Reykjavík (Óðinsgata7,101 Reykjavík) and in the Icelandic wine monopoly company "Windbudini". Local wine experts, journalists and influencers attended the events, which were chaired by Irakli Cholobargia, advisor to the chairman of the National Wine Agency.
The tasting-presentation of Georgian wine was held in Copenhagen, under the joint organization of "Rosfort & Rosfort", the largest importer of Georgian wine in Denmark.
Nata Menabde, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Kingdom of Denmark, attended the events of presentation of Georgian wine. The Embassy of Georgia in the Kingdom of Denmark is an active supporter of the event held in the Scandinavian countries.
In order to diversify Georgian wine export markets and popularize Georgian wine in Scandinavian countries, the National Wine Agency has actively started marketing activities since last year. In particular, in Sweden and Denmark, in 2022-2023, several important events dedicated to the promotion of Georgian wine were held.