საფერავის ფესტივალი ,,საფერიკა“ აშშ-ში, ნიუ-იორკის შტატში უკვე მეორედ გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით და ორგანიზაციის „საფერიკა“ ორგანიზებით, ამერიკის შეერთებულ შტატებში, ნიუ-იორკის შტატის ფინგერ ლეიკსის რეგიონში, ადგილობრივი  „დოქტორ კონსტანტინ ფრანკის მეღვინეობის“ ტერიტორიაზე, საფერავის ორდღიანი ფესტივალი „საფერიკა“ გაიმართა.
პირველ დღეს, ,,საფერიკას“ ღვინის სფეროს ექსპერტები, ღვინის ინდუსტრიის და ბიზნესსექტორის წარმომადგენლები სტუმრობდნენ, ხოლო მეორე დღეს, ფესტივალს ღვინის მოყვარულები, HoReCa სექტორისა და მედიის წარმომადგენლები დაესწრნენ.
წელს, ფესტივალზე  წარმოდგენილი იყო 30-მდე კომპანიის მიერ წარმოებული საფერავის ჯიშის ღვინოები, როგორც საქართველოდან, ისე ფინგერ ლეიკსის რეგიონიდან. ,,საფერიკას“ სტუმრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ დაეგემოვნებინათ ქართული ღვინო, გაცნობოდნენ ქართულ კულინარიას, ასევე მიეღოთ ინფორმაცია როგორც საფერავის და ზოგადად, ქართული ვაზის ჯიშების, ასევე საქართველოსა და ქართული მეღვინეობის მრავალსაუკუნოვანი ისტორიისა და კულტურის შესახებ.
აღსანიშნავია, რომ ნიუ-იორკის შტატში, ფინგერ ლეიკსის რეგიონში, უკვე 60 წელია, ადგილობრივ ღვინის მწარმოებლებს საფერავისა და რქაწითელის ჯიშების ყურძენი აქვთ გაშენებული.  პირველი ფესტივალი „საფერიკა“ 2022 წლის მაისში ჩატარდა.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი ორგანიზაცია „საფერიკა“ 2022 წელს, აშშ-ში დაარსდა და მისი მიზანია აშშ-ის მასშტაბით, ქართული ყურძნის ჯიშების, მათ შორის, საფერავის და ქართული ღვინის სახეობების პოპულარიზაცია.
უნდა აღინიშნოს, რომ ამერიკის შეერთებული შტატები წარმოადგენს ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზარს, ამასთან, აშშ-ის ბაზარი ქართული ღვინისთვის ერთ-ერთი ყველაზე მაღალფასიანი სეგმენტია, სადაც ქართული ღვინის ერთი ლიტრის საშუალო ფასი 6 აშშ დოლარს აღემატება. გამომდინარე აქედან, აშშ-ში ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ღონისძიებებს განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება და ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, სხვადასხვა მარკეტინგული ღონისძიება აქტიურად ხორციელდება.

Saperavi festival "Saperica" was held for the second time in the USA, in the state of New York
Two-day Saperavi festival "Saperica" was held  in the United States of America, in the Finger Lakes region of the New York state, on the territory of the local company "Dr. Konstantin Frank Winery", which was supported by the National Wine Agency and the organized "Saperica" organization.
On the first day, "Saperica" was visited by wine experts, representatives of the wine industry and business sector, and on the second day, the festival was visited by wine amateurs, HoReCa sector and media representatives.
This year, about 30 companies from Georgia and the Finger Lakes region presented Saperavi wines at the festival. The guests of "Saperica" had the opportunity to taste Georgian wine, learn about Georgian cuisine, and also get information about Saperavi and Georgian grape varieties in general, as well as the centuries-old history and culture of Georgia and Georgian winemaking.
It should be noted that in New York state, in the Finger Lakes region, local wine producers have been cultivating Saperavi and Rkatsiteli grapes for 60 years. The first festival "Saperica" was held in May 2022.
The contractor organization of the National Wine Agency "Saperica" was founded in the USA in 2022 and its goal is to promote Georgian grape varieties, namely Saperavi and Georgian wine varieties, throughout the USA.
It should be noted that the United States of America is a strategic market for Georgian wine, and the USA market is one of the most expensive segments for Georgian wine, where the average price of one liter of Georgian wine exceeds 6 USD. Consequently, special importance is given to the promotion of Georgian wine in the USA, and with the support of the National Wine Agency, various marketing events are actively being implemented.