ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, შვედეთში, გამოფენაზე ,,Stockholm Food and Wine” ქართული ღვინის შვიდი კომპანია მონაწილეობდა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, შვედეთში, გამოფენაზე ,,Stockholm Food and Wine”  ქართული ღვინის  შვიდი კომპანია მონაწილეობდა
16.11.2022
შვედეთის სამეფოს დედაქალაქ სტოკჰოლმში, საკვებისა და ღვინის საერთაშორისო გამოფენაში ,,Stockholm Food and Wine”  ქართული ღვინის მწარმოებელმა შვიდმა კომპანიამ „ვაზის კალამი“, „მათრობელა ვაინსი“, „ვაზისუბნის მამული“, „ქართველი“, „ქიმერიონი“, „მიხეილის მარანი“ და „ტყუპების საღვინე სახლი“ მიიღო მონაწილეობა.
„Stockholm Food and Wine”-ზე მოსული სტუმრები ქართული ღვინისა და მისი წარმოების 8000-წლიანი ისტორიისადმი განსაკუთრებულ ინტერესს იჩენდნენ.
ქართული ღვინის წარდგენა აღნიშნულ გამოფენაზე, სადაც ტრადიციულად ათასობით ღვინის პროფესიონალი იკრიბება, შვედეთის სამეფოში საქართველოს საელჩოს თანადგომით განხორციელდა და განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იყო სკანდინავიის ქვეყნებში ქართული ღვინის პოპულარიზაციისთვის.
აღსანიშნავია, რომ, 2022 წელს, ღვინის ეროვნული სააგენტოს აქტიური მუშაობის შედეგად, სკანდინავიის ქვეყნებში რამდენიმე მნიშვნელოვანი მარკეტინგული აქტივობა განხორციელდა, მათ შორის,  შვედეთის დედაქალაქ სტოკჰოლმში ქართული ღვინის მასტერკლასი ჩატარდა, შეხვედრები გაიმართა საზოგადოებასთან კომუნიკაციის ჯგუფთან Partner&CEO „Wine publishing AB”, შვედეთში ღვინისა და გასტრონომიული უმსხვილესი გამოფენის „Stockholm food and wine fair“ ორგანიზატორებთან და შვედეთის სამეფოში ალკოჰოლური სასმელების მაკონტროლებელი უწყების „Systembolaget“  წარმომადგენელთან.
აღნიშნული აქტივობები ემსახურება ქართული ღვინის საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაციას, შვედეთის ღვინის ბაზარზე ქართული ღვინის პოპულარიზაციას,  ადგილობრივ მომხმარებელსა და პროფესიონალებში ქართული ღვინის ცნობადობის გაზრდას.
აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წელს, საქართველოდან შვედეთში ექსპორტირებულია 152 ათასი ბოთლი ღვინო, ზრდამ, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 56% შეადგინა.

- With the support of the National Wine Agency, seven Georgian wine companies participated in the "Stockholm Food and Wine" exhibition in Sweden.
With the support of the National Wine Agency, seven Georgian wine companies participated in the "Stockholm Food and Wine" exhibition in Sweden.
Seven Georgian wine-producing companies took part in the international food and wine exhibition "Stockholm Food and Wine" in Stockholm, the capital of the Kingdom of Sweden: - "Vazis Kalami", "Matrobela Wines", "Vazisubani Estate", "Kartveli", "Qimerioni", "Mikheili’s Marani" and "Twins Wine House".
The visitors to "Stockholm Food and Wine" expressed a special interest in Georgian wine and the 8000-year history of its production.
The presentation of Georgian wine at the exhibition, where thousands of wine professionals traditionally gather, was carried out with the support of the Georgian Embassy in the Kingdom of Sweden and was particularly important for the promotion of Georgian wine in Scandinavian countries.
It should be noted that in 2022, as a result of the active work of the National Wine Agency, several important marketing activities were carried out in the Scandinavian countries, including a Georgian wine master class held in Stockholm, the capital of Sweden, meetings were held with the public communication group of Partner & CEO "Wine publishing AB", the largest wine and gastronomy company in Sweden with the organizers of the exhibition "Stockholm food and wine fair" and the representative of the Swedish alcohol control agency "Systembolaget".
The mentioned activities serve to diversify Georgian wine export markets, popularize Georgian wine on the Swedish wine market, and increase awareness of Georgian wine among local consumers and professionals.
It should be noted that 152,000 bottles of wine were exported from Georgia to Sweden this year, the increase compared to the same period last year was 56%.