საქართველო, 2023 წელს, ღვინით ვაჭრობის მსოფლიო ჯგუფის (WWTG) თავმჯდომარე ქვეყანა ხდება
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა აშშ-ში, კალიფორნიის შტატის ქალაქ სანტა-როზაში გამართულ ღვინით ვაჭრობის მსოფლიო ჯგუფის (WWTG) ყოველწლიურ შეხვედრაში მონაწილეობს.
„2023 წელს, საქართველო  ღვინით ვაჭრობის მსოფლიო ჯგუფის (WWTG) თავმჯდომარე ქვეყანა გახდება. აღნიშნულ ჯგუფში საქართველოს მონაწილეობის ძირითადი მიზანია ქართული ღვინის საექსპორტო პოტენციალის გაზრდა და საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიცირება, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია საქართველოს ღვინის ინდუსტრიისთვის. ჯგუფის  თავმჯდომარეობა ხორციელდება ყოველწლიურად, თითოეული მონაწილე ქვეყნის მიერ, როტაციის პრინციპით. მიმდინარე წელს ჯგუფის თავმჯდომარე ქვეყანა ამერიკის შეერთებული შტატებია”, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ, ლევან მეხუზლამ.
ღვინით ვაჭრობის მსოფლიო ჯგუფის (WWTG) შეხვედრაზე ლევან მეხუზლამ ადგილწარმოშობის დასახელებებისა და ღვინის ხარისხთან დაკავშირებულ სავაჭრო ბარიერებზე პრეზენტაცია გამართა, ისაუბრა ღვინით ვაჭრობის მარეგულირებელ საკითხებსა და საქართველოს ღვინის ინდუსტრიის პოტენციალზე.
ღვინით ვაჭრობის მსოფლიო ჯგუფი (WWTG) წარმოადგენს ღვინის მწარმოებელი ქვეყნების (არგენტინა, ავსტრალია, კანადა, ჩილე, საქართველო, ახალი ზელანდია, სამხრეთ აფრიკა, აშშ, ურუგვაი) გაერთიანებას. ორგანიზაციის ძირითადი მიზანია ღვინით ვაჭრობის გამარტივება, ღვინით საერთაშორისო ვაჭრობის ხელშეწყობა ინფორმაციის გაზიარებისა და სავაჭრო ბარიერების მოხსნისათვის  ერთობლივი ქმედებების განხორციელების გზით.
საქართველო WWTG-ს 2014 წელს თავმჯდომარეობდა. აღნიშნულ პერიოდში მოხდა ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხების შეთანხმება და დოკუმენტების შემუშავება, რომლებიც ამ ორგანიზაციის წევრ ქვეყნებს შორის ღვინით ვაჭრობის პროცედურებს ამარტივებს. ღვინით ვაჭრობის მსოფლიო ჯგუფის (WWTG) მიერ საქართველოს ერთწლიანი თავმჯდომარეობის პერიოდი დადებითად შეფასდა.  WWTG -ის თავმჯდომარეობის პერიოდში ქართული მხრიდან მთავარი კოორდინატორი ღვინის ეროვნული სააგენტო იყო. 2014 წლის აგვისტოში, თბილისში გამართულ WWTG- ს პლენარულ შეხვედრაზე მიღებულ დოკუმენტს, ღვინის შემადგენლობისა და პოტენციური დამაბინძურებლების ანალიტიკური მეთოდოლოგიისა და მარეგულირებელი შეზღუდვების შესახებ, ორგანიზაციაში დღესაც „თბილისის განცხადება" ეწოდება.

In 2023, Georgia becomes the chairman of the World Wine Trade Group (WWTG)
The chairman of the National Wine Agency, Levan Mehuzla, is participating in the annual World Wine Trade Group (WWTG) meeting held in Santa Rosa, California, USA.
"In 2023, Georgia will become the chairman of the World Wine Trade Group (WWTG). The main goal of Georgia's membership in the group is to increase the export potential of Georgian wine and diversify export markets, which is very important for the Georgian wine industry. The chairmanship of the group is carried out annually, by each participating country, on the principle of rotation. This year, the chairman country of the group is the United States of America", said the chairman of the National Wine Agency, Levan Mekhuzla.
At the World Wine Trade Group (WWTG) meeting, Levan Mekhuzla made a presentation on the trade barriers related to PDO wines and wine quality and spoke about the regulatory issues of the wine trade and the potential of the Georgian wine industry.
World Wine Trade Group (WWTG) is a union of wine-producing countries (Argentina, Australia, Canada, Chile, Georgia, New Zealand, South Africa, USA, and Uruguay). The organization’s main objective is to facilitate trade in wine and promote international trade in wine by sharing information and taking joint actions to remove trade barriers.
Georgia chaired WWTG in 2014. During that period, such important issues were agreed upon and documents were developed, which simplify the wine trade procedures between the member countries of this organization. The World Wine Trade Group (WWTG) positively evaluated Georgia's one-year chairmanship. During the chairmanship of WWTG, the main coordinator from the Georgian side was the National Wine Agency. The document adopted at the WWTG plenary session held in Tbilisi in August 2014, on the analytical methodology and regulatory limitations of wine composition and potential contaminants, is still called the "Tbilisi Statement" in the organization.