სეულში ქართული ღვინის პრეზენტაცია გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, კორეის რესპუბლიკის დედაქალაქ სეულში, ქართული ღვინისადმი მიძღვნილი მასშტაბური ღონისძიება გაიმართა. ღონისძიებას 140 სტუმარი დაესწრო, რომელთა შორის იყვნენ მეღვინეობის დარგის ადგილობრივი ექსპერტები, მედიის წარმომადგენლები, იმპორტიორები და ინფლუენსერები.
ღონისძიების მონაწილეებს ქართული ღვინის ისტორია და კულტურა ღვინის ეროვნული სააგენტოს მარკეტინგისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსმა, თამარ მეტრეველმა წარუდგინა და  ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ კორეის ბაზარზე უკვე განხორციელებულ და დაგეგმილ მარკეტინგულ აქტივობებზე ისაუბრა, რომელიც ორ ქვეყანას შორის კიდევ უფრო გააღრმავებს ეკონომიკურ უერთიერთობებს და მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ქართული ღვინის ბაზრის დივერსიფიკაციას. აღინიშნა, რომ 2021 წლის მონაცემებით, კორეის რესპუბლიკაში საქართველოდან ექსპორტირებულია  84,470, ხოლო 2022 წლის 8 თვის მონაცემებით კი, 43,900 ბოთლი ღვინო.
ღონისძიების ფარგლებში,  ქართული ღვინის პროფესიული მასტერკლასი და პრეზენტაცია გაიმართა. კორეის ბაზარზე მსგავსი მასშტაბის ღონისძიება, რომელიც მიმართულია ქართული ღვინისა და მეღვინეობის უნიკალური ისტორიისა და კულტურის შესახებ ცნობადობის ამაღლებისკენ, ჯერ არ განხორციელებულა, რაც წინგადადგმული ნაბიჯია ქართული ღვინის პოპულარიზაციის მიმართულებით. ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იყო ქართული ღვინის მწარმოებელი 21 კომპანიის სხვადასხვა დასახელების ღვინოები.
ქ.სეულში, ქართული ღვინისადმი მიძღვნილი მასშტაბური ღონისძიება ღვინის ეროვნული სააგენტოს და სააგენტოს კონტრაქტორი კომპანიის „Wine 21" ერთობლივი ორგანიზებით გაიმართა. „Wine21” კორეის რესპუბლიკაში ღვინის ყველაზე მსხვილი ონლაინ პორტალია, რომელიც შექმნილია დარგის ექსპერტების მიერ და  მომხმარებლებს სთავაზობს ამომწურავ ინფორმაციას კორეის ბაზარზე არსებული ღვინოების შესახებ. კომპანია ასევე ახორციელებს PR  და მარკეტინგულ საქმიანობას.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერითა და ორგანიზებით, 2022 წლის 30 ივნისიდან 2 ივლისის ჩათვლით, სეულში გამართულ გამოფენაზე „Seoul International Wine&Spirit expo“ ქართული ღვინის მწარმოებელი 14 კომპანია მონაწილეობდა, მიმდინარე  წლის 26-28 აგვისტოს ჩათვლით გამოფენაზე „Daejeon International Wine Festival” ქართული ღვინის 24 მწარმოებლის ნიმუშები იყო წარმოდგენილი.

A large-scale Presentation of Georgian Wine Was Held in Seoul
With the support of the National Wine Agency, a large-scale event dedicated to Georgian wine was held in Seoul, the capital of the Republic of Korea. The event was attended by 140 guests, including local experts in the field of winemaking, media representatives, importers, and influencers.
Tamar Metreveli, the head of the marketing and PR department of the National Wine Agency, presented the history and culture of Georgian wine to the participants of the event and talked about the marketing activities already implemented and planned by the National Wine Agency in the Korean market, which will further deepen the economic union between the two countries and significantly promote Georgian wine market diversification. It was noted that according to the data of 2021, 84,470 bottles of wine were exported to the Republic of Korea from Georgia, and according to the data of 8 months of 2022, - 43,900 bottles of wine.
Within the framework of the event, a professional master class and presentation of Georgian wine were held. An event of a similar scale, aimed at raising awareness of the unique history and culture of Georgian wine and winemaking, has not yet been held in the Korean market, which is a step forward in the direction of promoting Georgian wine. During the event, wines of  21 Georgian wine-producing companies were presented.
The National Wine Agency and the Agency's contractor company "Wine 21" jointly organized a large-scale event dedicated to Georgian wine in Seoul. “Wine21” is the largest online wine portal in the Republic of Korea, created by industry experts, providing users with comprehensive information about the wines available in the Korean market. The company also carries out PR and marketing activities.
It is noteworthy,  that with the support and organization of the National Wine Agency, from June 30 to July 2, 2022, 14 Georgian wine-producing companies participated in the exhibition "Seoul International Wine&Spirit expo" held in Seoul, and from August 26-28 of this year, samples of 24 wine producers were presented at the exhibition "Daejeon International Wine Festival".