იაპონიის დედაქალაქ ტოკიოში ღონისძიება „აღმოაჩინე ქართული ღვინო“ გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით  გამართულ ღონისძიებას „აღმოაჩინე ქართული ღვინო“,  300-მდე სტუმარი  დაესწრო. მათ შორის იყვნენ ადგილობრივი იმპორტიორები, ღვინის პროფესიონალები, სარესტორნო და სასტუმრო ქსელებისა და მედიის წარმომადგენლები.
ქართული ღვინის წარდგენას იაპონიაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი თეიმურაზ ლეჟავა დაესწრო.
ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა ღვინის დეგუსტაცია, სადაც იმპორტიორების მიერ 200-მდე ქართული ღვინო იყო წარმოდგენილი.
საქართველოს მეღვინეობის ისტორიასა და  თანამედროვეობის შესახებ,  ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი მარკეტინგული კომპანიის „Red Bridge” დირექტორმა, ღვინის ცნობილმა მაგისტრმა, კენიჩი ოჰაშიმ და ცნობილმა იაპონელმა სომელიემ, მოტოჰირო ოკოშიმ ისაუბრეს.
იაპონია ქართული ღვინის ერთ-ერთი სტრატეგიული ბაზარია, სადაც ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ქართული ღვინის პირველი მასშტაბური წარდგენა 2014 წელს მოხდა. შემდგომ წლებში, ასევე ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით,  ქართული ღვინის კომპანიები მონაწილეობდნენ გამოფენებში „Foodex Japan“ და „Wine and Gourmet Japan“. ადგილობრივ ღვინის კონკურსებში, მოეწყო იაპონელი ღვინის პროფესიონალებისა და მედიის წარმომადგენლების ტურები საქართველოში და ქართული ღვინის წარდგენა-დეგუსტაციები იაპონიის სხვადასხვა ქალაქში.
განხორციელებული აქტივობების შედეგად, იაპონიაში ქართული ღვინის ექსპორტი მზარდია; 2022 წლის 8 თვის მონაცემებით, იაპონიაში  200 ათასამდე ბოთლის ექსპორტი განხორციელდა, რაც 80%-ით მეტია გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე.

The event "Discover Georgian Wine" was held in Tokyo, the capital of Japan
About 300 guests attended the event "Discover Georgian Wine" held with the support of the National Wine Agency. Among them were local importers, wine professionals, restaurant and hotel chains, and media representatives.
Teimuraz Lezhava, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Japan, attended the presentation of Georgian wine.
The wine tasting was held as part of the event, where about 200 Georgian wines were presented by importers.
Kenichi Ohashi, the director of the National Wine Agency contractor marketing company “Red Bridge”  and the famous Japanese sommelier, Motohiro Okoshi, spoke about the history and modernity of Georgian winemaking.
Japan is one of the strategic markets of Georgian wine, where, with the support of the National Wine Agency, the first large-scale presentation of Georgian wine took place in 2014. In subsequent years, also with the support of the National Wine Agency, Georgian wine companies participated in "Foodex Japan" and "Wine and Gourmet Japan" exhibitions,  local wine competitions, tours of Japanese wine professionals and media representatives were organized in Georgia and presentation-tastings of Georgian wine - in different cities of Japan.
As a result of the implemented activities, the export of Georgian wine to Japan is increasing; As of the 8th month of 2022, up to 200,000 bottles were exported to Japan, which is 80% more than the same figure last year.