საქართველოში რეგისტრირებულ დაცული ადგილწარმოშობის დასახელების ღვინოებს „ზეგაანი“ და „ოყურეშის უსახელოური“ დაემატა
01.09.2022
ადგილწარმოშობის დასახელების ღვინოების რაოდენობა 27-მდე გაიზარდა, რაც ქართული ღვინის მრავალფეროვნებაზე მიუთითებს და განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მისი პოპულარიზაციისა და საექსპორტო პოტენციალის ზრდისთვის.
გეოგრაფიული აღნიშვნის რეგისტრაციის მოთხოვნით, ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულ ცენტრს „საქპატენტი“  ა(ა)იპ  „ზეგაანმა“  და „უსახელოურის ვაზისა და ღვინის დაცვის ასოციაციამ“ მიმართეს. ღვინოების წარმოების სპეციფიკაციის მომზადებასა და რეგისტრაციასთან დაკავშირებულ სხვა ტექნიკურ საკითხებში ღვინის ეროვნული სააგენტო „ქართული ღვინის ადგილწარმოშობის დასახელების სისტემის განვითარებისა და ქართული ღვინის აღნიშვნების დაცვის ხელშეწყობის პროგრამის“ ფარგლებში მონაწილეობდა.
„ზეგაანი“ წითელი მშრალი ქვევრის ბიოღვინოა. მიკროზონა გურჯაანის მუნიციპალიტეტში მოიცავს უშუალოდ სოფელ ზეგაანს და მის სავარგულებს. ზეგაანი შეიძლება მხოლოდ ზეგაანის მიკროზონაში მოწეული საფერავის ჯიშის ყურძნისგან დამზადდეს.
„ოყურეშის უსახელოური“ წითელი ღვინოა, რომელიც, შაქრიანობის მიხედვით, შეიძლება იყოს სამი სხვადასხვა კატეგორიის:  მშრალი, ბუნებრივად ნახევრად მშრალი ან ბუნებრივად ნახევრად ტკბილი. „ოყურეშის უსახელოურის“ მიკროზონა მდებარეობს რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონში, ცაგერის ადმინისტრაციულ მუნიციპალიტეტში. ოყურეშის უსახელოური შეიძლება დამზადდეს მხოლოდ მიკროზონაში მოწეული უსახელოურის ჯიშის ყურძნიდან.
ამ ეტაპზე, საქართველოში დარეგისტრირებულია დაცული ადგილწარმოშობის დასახელების შემდეგი ღვინოები: ქინძმარაული, მანავი, კახეთი, ნაფარეული, თელიანი, მუკუზანი, წინანდალი, ახაშენი, გურჯაანი, ხვანჭკარა, ატენი, სვირი, ვაზისუბანი, კარდენახი, ტიბაანი, ტვიში, ყვარელი, კოტეხი, ხაშმის საფერავი, ბოლნისი, სალხინოს ოჯალეში, ახმეტა, წარაფი, ახოები, მაღრაანის ქისი, ოყურეშის უსახელოური და ზეგაანი.

“Zegaani" and "Okureshis Usakhelouri" were added to the list of wines of protected designation of origin (PDO) registered in Georgia.
01.09.2022
The number of PDO wines has increased to 27, which indicates the diversity of Georgian wine and is especially important for its promotion and growth of export potential.
NCLE "Zegaan" and "Usakhelouri Vine and Wine Protection Association" applied to the National Intellectual Property Center "Sakpatenti" with a request for registration of a geographical indication. The National Wine Agency participated in other technical issues related to the preparation and registration of the wine production specification within the framework of the "Development of the System of PDO of Georgian Wine and the Promotion Program for the Protection of Georgian Wine Designations".
"Zegaani" is a red dry Qvevri organic wine. The microzone in the Gurjaani municipality covers the village of Zegaani and its suburbs. Zegaan can only be made from Saperavi grapes grown in the Zegaan microzone.
"Okureshis Usakhelouri" is a red wine, which, depending on the sugar content, can be of three different categories: dry, naturally semi-dry or naturally semi-sweet. The microzone of "Okureshis Ushakhalouri" is located in the Racha-Lechkhumi region, in the administrative municipality of Tsageri. Okureshis Usakhelouri wine can be made only from the grapes of the Usakhelauri grape variety grown in the microzone.