პოლონეთში ქართული ღვინის წარდგენის ღონისძიება გაიმართა
ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაციის მიზნით, პოლონეთის დედაქალაქ ვარშავაში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით და სააგენტოს კონტრაქტორი მარკეტინგული კომპანიის  „Peope PR" ორგანიზებით, ქართული ღვინის დეგუსტაცია-სემინარი გაიმართა.
დეგუსტაცია-სემინარს, რომელსაც ცნობილი ღვინის ექსპერტი, სომელიე და ღვინის სკოლის დამფუძნებელი სიმონ მილონასი (Szymon Milonas) უძღვებოდა, ადგილობრივი მედიის, კომერციული სექტორისა და  პოლონეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოს წარმომადგენლები დაესწრნენ.
ღონისძიების ფარგლებში, სტუმრებს შესაძლებლობა მიეცათ, გასცნობოდნენ ქართული სუფრის კულტურასა და ტრადიციებს. ღონისძიებაზე  ქართული ღვინის მწარმოებელი 6 კომპანიის ღვინოები და ქართული სამზარეულო იყო წარმოდგენილი.
მიმდინარე წლის მაისში, ქართული ღვინის წარდგენა პოლონელი სომელიეების, ღვინის დისტრიბუტორებისა და ცნობილი რესტორნების წარმომადგენლებისთვისაც გაიმართა.
პოლონეთი ქართული ღვინის ერთ-ერთ სტრატეგიულ ბაზარს წარმოადგენს, რომელმაც ქართული ღვინის ექსპორტიორი ქვეყნების ხუთეულში სტაბილურად დაიმკვიდრა ადგილი. 2021 წელს, პოლონეთში ქართული ღვინის ექსპორტმა 7 მილიონ ბოთლს გადააჭარბა, ზრდამ, 2020 წელთან შედარებით, 34%-ს მიაღწია. ექსპორტი მზარდია მიმდინარე წელსაც; იანვარ-აპრილში ექსპორტირებულია 2,4 მლნ ბოთლი, ზრდა 30%-ს აღწევს.

Georgian wine presentation event was held in Warsaw
In order to popularize Georgian wine and diversify export markets, a Georgian wine tasting seminar was held in Warsaw, Poland, with the support of the National Wine Agency and the agency's contractor marketing company Peope PR.
The tasting seminar, led by famous wine expert, sommelier, and founder of the Wine School -Szymon Milonas, was attended by representatives of the local media, the commercial sector, and the Embassy of Georgia in the Republic of Poland.
Within the framework of the event, the guests had the opportunity to get acquainted with the culture and traditions of the Georgian “Supra”. Wines from 6 Georgian wine companies and Georgian cuisine were presented at the event.
In May of this year, Georgian wine was presented to Polish sommeliers, wine distributors, and representatives of famous restaurants.
Poland is one of the strategic markets for Georgian wine, which has a stable place in the top five exporters of Georgian wine. In 2021, Georgian wine exports to Poland exceeded 7 million bottles, an increase of 34% compared to 2020. Exports are growing this year as well; 2.4 million bottles were exported in January-April, an increase of 30%.