ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, დიდ ბრიტანეთში ქართული ღვინის დეგუსტაცია გაიმართა
ღონისძიებას, რომელიც ქალაქ  მანჩესტერში ჩატარდა, ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი ბრიტანული კომპანიის „Swirl Wine Group” ხელმძღვანელი, ღვინის მაგისტრი სარა ებოტი უძღვებოდა.
ღონისძიებას 40-მდე სტუმარი დაესწრო - სომელიეები,  ღვინით ვაჭრობის სფეროს და მედიის წარმომადგენლები.
ლონდონში გამართულ დეგუსტაციაზე ქართული ღვინის იმპორტიორებმა 60-მდე დასახელების ქართული ღვინო წარმოადგინეს, მათ შორის ისეთი ღვინოები, რომლებიც ბრიტანეთის ღვინის ბაზარზე ჯერ არ იყიდება.
ქართული ღვინოების დეგუსტაციასთან ერთად, სარა ებოტის პრეზენტაცია ქართული ღვინის კულტურისა და ისტორიის, ვაზის ჯიშების სტუმრებისთვის გაცნობას მოიცავდა.
დიდი ბრიტანეთი მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე დიდი იმპორტიორი და  ღვინის მომხმარებელი ქვეყანაა, რომელიც, 2014 წლიდან, გამოიკვეთა როგორც ქართული ღვინის ექსპორტის ერთ-ერთი პოტენციურად მზარდი სტრატეგიული ბაზარი. მიმდინარე წლის იანვარ-აპრილის მონაცემებით, საქართველოდან დიდ ბრიტანეთში ექსპორტირებულია 245 653 ბოთლი ღვინო, რაც 13%-ით აღემატება გასული წლის ანალოგიურ მონაცემებს.

The Georgian wine tasting was held in the UK with the support of the National Wine Agency
The event, which took place in Manchester, was led by Sarah Abbott, Master of wine, head of the British company Swirl Wine Group, a contractor for the National Wine Agency.
The event was attended by about 50 guests - sommeliers, wine trade, and media representatives.
Georgian wine importers presented about 100 Georgian wines at a tasting in London, including wines that are not yet sold on the British wine market.
Along with the tasting of Georgian wines, the presentation of Sarah Abbott included the introduction of Georgian wine culture and history and vine varieties to the guests.
The UK is one of the largest importers and consumers of wine in the world, which, since 2014, has emerged as one of the potentially growing strategic markets for Georgian wine exports. According to the data from January-April of the current year, 245 653 bottles of wine were exported from Georgia to the UK, which is 13% more than the same data of the previous year.