ქართული ღვინის მარკეტინგული ღონისძიებები აშშ-ში კიდევ უფრო გააქტიურდება
ამერიკის შეერთებულ შტატებში, ქალაქ ნიუ-იორკში, ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების საერთაშორისო გამოფენა „Vinexpo America”  გაიმართა. გამოფენაში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ქართული ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მწარმოებელი 23 კომპანია მონაწილეობდა.
„გამოფენის ფარგლებში გაიმართა ძალიან საინტერესო შეხვედრები და მოლაპარაკებები, სადაც  ამერიკის შეერთებული შტატებში ქართული ღვინის პოპულარიზაციის და რეალიზაციის ხელშეწყობის საკითხები განვიხილეთ. აშშ მსოფლიოში ღვინის ერთ-ერთი ყველაზე დიდი იმპორტიორია და ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ამ ბაზარზე დამკვიდრება. 2022 წელს, ძალიან ბევრი საინტერესო აქტიობა გვაქვს დაგეგმილი აშშ-ში, მათ შორის, დეგუსტაციები, საგანმანათლებლო სემინარები, მედია კამპანიები. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ქართულ ღვინის საექსპორტო ფასი აშშ-ს ბაზარზე ერთ-ერთი ყველაზე მაღალია", - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ, ლევან მეხუზლამ.
საერთაშორისო გამოფენა „Vinexpo America” ფარგლებში, ქართველმა ღვინის მწარმოებლებმა შეხვედრები გამართეს იმპორტიორებთან, სომელიეებთან და სავაჭრო ქსელების წარმომადგენლებთან. ეს იყო ქართული ღვინის ყველაზე მასშტაბური საერთაშორისო წარდგენა COVID-19-ის პანდემიის დაწყების შემდეგ.
„ქართული ღვინო ნელ-ნელა მკვიდრდება და სულ უფრო საინტერესო ხდება აშშ-ს ბაზარზე. ამერიკელებს განსაკუთრებით ქართული ქარვისფერი ღვინო აინტერესებთ, რაც იმას ნიშნავს, რომ მას  მომავალი აქვს და თანდათან აუცილებლად დაიმკვიდრებს ადგილს აშშ-ს ბაზარზე“, - აღნიშნა ღვინის იმპორტიორმა, ლენი დორფმანმა.
ამერიკელი სომელიე, ჯადი გილდინი, აცხადებს, რომ როდესაც ამერიკელები ისმენენ ქართული ღვინის  8000 წლიან ისტორიას, მათ  დაგემოვნების სურვილი უჩნდებათ. „ყველა კარგად იცნობს ფრანგულ, იტალიურ და ამერიკულ ღვინოებს. მომხმარებელს უნდა რაღაც ახლის და განსხვავებულის დაგემოვნება, რაღაც ისეთის, როგორიც აქამდე ჯერ არ გაუსინჯავთ, ისინი მზად არიან სიახლისთვის. სწორედ ასეთია ქართული ღვინო; ვფიქრობ, მას სულ უფრო მეტი ადამიანი გაიცნობს უახლოეს მომავალში“, - აღნიშნა ჯადი გილდინმა.
გამოფენას საქართველოს გენერალური კონსული ნიუ-იორკში დიანა ჟღენტი დაესწრო.
აღსანიშნავია, რომ აშშ ქართული ღვინის ერთ-ერთი სტრატეგიული ბაზარია, სადაც 2021 წელს ექსპორტის ისტორიული მაქსიმუმი - 1 მილიონი ბოთლი ქართული ღვინო დაფიქსირდა.

Georgian wine marketing events will be intensified in the USA
Vinexpo America International Wine and Spirits Exhibition was held in New York, USA. 23 Georgian wine and spirits companies participated in the exhibition with the support of the National Wine Agency.
"Within the framework of the exhibition, very interesting meetings and negotiations were held, where we discussed issues related to the promotion and sale of Georgian wine in the United States. The USA is one of the largest wine importers in the world and it is very important for us to establish ourselves in this market. In 2022, we have a lot of exciting activities planned in the US, including tastings, educational seminars, media campaigns. It should be noted, that the export price of Georgian wine is one of the highest in the US market, "said Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency.
Within the framework of the international exhibition "Vinexpo America", Georgian wine producers held meetings with importers, sommelier and representatives of trade chains. This was the largest international presentation of Georgian wine since the start of the COVID-19 pandemic.
"Georgian wine is slowly becoming more and more interesting on the US market. Americans are especially interested in Georgian amber wine, which means that it has a future and will gradually gain a foothold in the US market," said wine importer Lenny Dorfman.
American sommelier, Judy Gildin, says that when Americans hear the 8000-year history of Georgian wine, they want to taste it. "Everyone is familiar with French, Italian and American wines. Customers want to taste something new and different, something like you have never tasted before, they are ready for something new. This is exactly what Georgian wine is like; I think more and more people will get familiar with it in the nearest future, "said Judy Guildin.
It should be noted that the United States is one of the strategic markets for Georgian wine, where in 2021 the historical maximum of exports - 1 million bottles of Georgian wine were recorded.