„Vinexpo America - 2022"
აშშ-ის ალკოჰოლური სასმელების საერთაშორისო გამოფენაში „Vinexpo America”  ქართული ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მწარმოებელი 23 კომპანია მონაწილეობს
9-10 მარტს, ამერიკის შეერთებულ შტატებში, ქალაქ ნიუ-იორკში, ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების საერთაშორისო გამოფენა „Vinexpo America”  იმართება, სადაც ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ქართული ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მწარმოებელი 23 კომპანია მონაწილეობს.
ეს არის ქართული ღვინის ყველაზე მასშტაბური საერთაშორისო წარდგენა COVID-19-ის პანდემიის დაწყების შემდეგ.
გამოფენის ფარგლებში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ, ლევან მეხუზლამ ღვინის ინდუსტრიის წარმომადგენლებთან შეხვედრა გამართა.
„ბაზრების დივერსიფიკაცია და საექსპორტო პოტენციალის გაზრდა ჩვენი მთავარი ამოცანაა. ამერიკის სტრატეგიულ ბაზარზე დასამკვიდრებლად, ქართველი მწარმოებლებისთვის ეს გამოფენა კიდევ ერთი საუკეთესო შესაძლებლობაა ახალი სავაჭრო პარტნიორებისა და მომხმარებლების მოსაძიებლად. ქართული ღვინის ცნობადობის გაზრდის მიზნით, სახელმწიფო მიმდინარე წელსაც აქტიურად გააგრძელებს სხვადასხვა ღონისძიების ორგანიზებას ამერიკის შეერთებულ შტატებში", - აღნიშნა ლევან მეხუზლამ.
აშშ ქართული ღვინის ერთ-ერთი სტრატეგიული ბაზარია, სადაც 2021 წელს დაფიქსირდა ექსპორტის ისტორიული მაქსიმუმი - 1 მილიონი ბოთლი ქართული ღვინო.

„Vinexpo America - 2022"
On March 9-10, with the support of the National Wine Agency, Vinexpo America International Wine and Spirits Exhibition is held in New York, USA, with the participation of 23 Georgian wine and spirits companies.
This is the largest international presentation of Georgian wine since the start of the COVID-19 pandemic.
Within the framework of the exhibition, the Chairman of the National Wine Agency, Levan Mekhuzla, held a meeting with representatives of the wine industry.
"Diversification of markets and increasing our export potential is our main task. To establish itself in the US strategic market, this exhibition is another best opportunity for Georgian producers to find new trading partners and customers. In order to increase the awareness of Georgian wine, the state will continue to actively organize various events in the United States this year," - said Levan Mekhuzla.
The United States is one of the strategic markets for Georgian wine, where in 2021 the historical maximum of exports was recorded - 1 million bottles of Georgian wine.