ბოლო 9 წლის განმავლობაში, აშშ-ში ქართული ღვინის იმპორტი 5-ჯერ გაიზრდა - AAWE
ამერიკის ღვინის ეკონომისტთა ასოციაცია (American Association of Wine Economists - AAWE) დღეს აქვეყნებს ინფორმაციას აშშ-ში, 2012 წლის შემდეგ, ქართული ღვინის იმპორტის 5-ჯერ ზრდის შესახებ - იხ ლინკი.
ამერიკის სტატისტიკის ბიუროს მონაცემებზე დაყრდნობით, თუ 2012 წლის პირველ სამ კვარტალში (იანვარ-სექტემბერი) საქართველოდან აშშ-ში იმპორტირებული იყო 627 ათასი აშშ დოლარის ღირებულების ღვინო, 2021 წლის იმავე, იანვარ-სექტემბრის პერიოდში, იმპორტირებულია 3,268 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების ღვინო, რაც 5-ჯერ აღემატება 2012 წლის მონაცემებს. საშუალო წლიური ზრდის ტემპი  17,95%-ს შეადგენს.
„ღვინის  ეკონომისტების ამერიკული ასოციაცია“ (AAWE) პრესტიჟული ამერიკული ორგანიზაციაა. ასოციაციამ მიმდინარე წლის მარტში გაავრცელა ინფორმაცია, სადაც აღნიშნული იყო, რომ 2020 წელს, აშშ-ში ღვინის იმპორტის საერთო მაჩვენებელი, 2019 წელთან შედარებით, 9.4%-ით შემცირდა, თუმცა, იმპორტის შემცირების პირობებში, საქართველო  წინსვლას და იმპორტის ზრდას აგრძელებს. 2020 წელს, აშშ-ში იმპორტირებული ქართული ღვინის ღირებულება  21.4%-ით გაიზარდა და 3,93 მლნ აშშ დოლარს მიაღწია.
ამერიკის შეერთებული შტატები ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზარს წარმოადგენს, სადაც საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ, ღვინის კერძო ინდუსტრიასთან თანამშრომლობით, თანმიმდევრული მარკეტინგული ღონისძიებები ხორციელდება, რის შედეგადაც,  ქართული ღვინის ცნობადობა და, შესაბამისად, ექსპორტი სტაბილურად მზარდია.

During the last 9 years, the import of Georgian wine in the USA has increased 5 times - AAWE
Today, The American Association of Wine Economists (AAWE) published information on the 5-time increase in Georgian wine imports to the United States since 2012. https://www.facebook.com/wineecon/photos/a.209757432384404/5315692325124197/
According to the US Bureau of Statistics, if in the first three quarters of 2012 (January-September), 627 thousand USD worth of wine was imported from Georgia to the US, in the same period of January-September 2021, 3.268 million USD worth of wine was imported, which is 5- Times higher than the 2012 data. The average annual growth rate is 17.95%.
The American Association of Wine Economists (AAWE) is a prestigious American organization. The association released a report in March of this year stating that in 2020, the total rate of wine imports to the US decreased by 9.4% compared to 2019, however, in the face of declining imports, Georgia continues to move forward and grow import. In 2020, the value of Georgian wine imported to the United States increased by 21.4% and reached $ 3.93 million.
The United States is a strategic market for Georgian wine, where the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the National Wine Agency, in cooperation with the private wine industry, carries out consistent marketing activities, resulting in a steady increase in Georgian wine awareness and exports.