მევენახე ფირუზ იორამაშვილი, რომელსაც სეტყვამ ვენახი დაუზიანა, მადლობას უხდის ხელისუფლებას ოპერატიული რეაგირებისა და თანადგომისთვის
28.08.2021
26 აგვისტოს მოსულმა ძლიერმა სეტყვამ და ქარმა, გურჯაანის, თელავისა და ყვარლის მუნიციპალიტეტებში 4600 ჰა ფართობის ვენახები დააზიანა.
ყვარლის მუნიციპალიტეტის სოფელ გავაზის მკვიდრი ფირუზ იორამაშვილის განცხადებით, მას სეტყვის მოსვლიდან მეორე დღესვე მიეცა შესაძლებლობა, რომ კუთვნილი დაზიანებული რქაწითელის ჯიშის ყურძენი შპს „მოსავლის მართვის კომპანიას“ ჩააბაროს. სოფელ გავაზში ვენახების დაზიანების ხარისხი 70-90%-ის ფარგლებშია.
„ხელისუფლების წარმომადგენლები იმ დღესვე მოვიდნენ, ნამდვილად არ ველოდი ასეთ მხარდაჭერას - რაც შეუძლიათ მაქსიმალურად გვეხმარებიან. დასეტყვილი მოსავლის იმავე დღეს ჩაბარების შესაძლებლობა მომეცა და თან დასეტყვილ რქაწითელში 80 თეთრს გვიხდიან., ნამდვილად არ  ველოდი ამხელა ყურადღებას, დიდი მადლობა ხელისუფლებას მთელი სოფლისგან“ - აღნიშნა მევენეხემ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის რეგიონებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი ლერი ბარნაბიშვილი და კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებული  ირაკლი შიოშვილი დღეს პირადად შეხვდნენ სოფელ გავაზში ფირუზ იორამაშვილს და ყველა იმ ღონისძიებების შესახებ აცნობეს, რასაც მთავრობა სეტყვით დაზარალებული მევენახეებისთვის განახორციელებს: მევენახეები, რომლებსაც სეტყვამ 100 %-ით გაუნადგურა მოსავალი ერთჯერადი კომპენსაციის სახით 1 ჰა-ზე 3000 ლარს მიიღებენ. სეტყვის შედეგად დაზიანებული ყურძნის ჩაბარებას მევენახეები 3 სექტემბრის ჩათვლით შეძლებენ:  1 კგ რქაწითელს  0,80 ლარად და 1 კგ საფერავს - 1 ლარად. ამასთანავე, ფერმერებს, რომლებსაც სტიქიამ სრულად გაუნადგურა ხეხილის ბაღები, სახელმწიფო პროგრამის ,,დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, ბაღების აღდგენა სრულად დაუფინანსდებათ.

Viticulturist Piruz Ioramashvili, whose harvest was damaged by hail thanks the government for its prompt response and support
28.08.2021
Heavy hail and wind on August 26 damaged 4600 hectares of vineyards in Gurjaani, Telavi and Kvareli municipalities.
According to Piruz Ioramashvili, a resident of the village of Gavazi in Kvareli Municipality, the day after the hail came, he was given the opportunity to hand over the damaged Rkatsiteli grapes to the Crop Management Company Ltd. The degree of damage to vineyards in the village of Gavazi is in the range of 70-90%.
"Representatives of the government came that day, I really did not expect such support - they help us as much as possible. I was given the opportunity to hand over the harvest on the same day, and at the same time we are paid 80 tetri in the harvested Rkatsiteli. I really did not expect so much attention, I want to thank the government for the whole village, "- said the viticulturist.
Levan Davitashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture, Leri Barnabishvili, Head of the Department of Regional Relations of the Government of Georgia and Irakli Shioshvili, State Representative of Kakheti Region met with Piruz Ioramashvili in the village of Gavazi today and informed him about all the measures that would be  taken by the government to support the vine-growers affected by the hail: viticulturists, whose harvest was 100% destroyed will receive 3000 GEL per hectare as a one-time compensation. The viticulturists will be able to deliver the grapes damaged by the hail until September 3: 1 kg of Rkatsiteli for 0.80 GEL and 1 kg of Saperavi for 1 GEL. In addition, farmers whose vineyards have been completely destroyed by the disaster will be fully funded to restore the yards under the state program "Implement the Future".