რთველის 2021-ს დროს, მკაცრად გაკონტროლდება ადგილწარმოშობის ჯიშების მოსავლიანობის ლიმიტი და ჩასაბარებელი ყურძნის ხარისხი
24.08.2021
მოახლოებული რთველის საორგანიზაციო საკითხები ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლამ და კახეთის რეგიონის რწმუნებულის მოადგილე გივი მეტრეველმა ლაგოდეხისა და ახმეტის მუნიციპალიტეტების სოფლების რწმუნებულებთან შეხვედრაზე განიხილეს.
გასული წლებისგან განსხვავებით, მიმდინარე წლიდან, ყველა მევენახე ყურძენს საწარმოს საკადასტრო ამონაწერით ჩააბარებს. სოფლის რწმუნებულები მევენახეებზე ცნობას გასცემენ მხოლოდ რქაწითელისა და კახური მწვანის სახელწიფო საწარმოში ჩაბარების შემთხვევაში, რომელსაც მევენახე კადასტრის ამონაწერთან ერთად წარადგენს.
შეხვედრაზე ხაზგასმით აღინიშნა, რომ რთველის 2021-ს დროს, მკაცრად გაკონტროლდება ადგილწარმოშობის ჯიშების სპეციფიკაციებით განსაზღვრული მოსავლიანობის ლიმიტი და ჩასაბარებელი ყურძნის ხარისხი.
ყურადღება გამახვილდა რთველის პროცესში იმ რეგულაციების დაცვის აუცილებლობაზეც, რაც პანდემიის პირობებში ვირუსის გავრცელების შესაკავებლად შემუშავდა.
რთველის დაწყებამდე, ღვინის ეროვნული სააგენტოს ორგანიზებით, ანალოგიური შეხვედრები კახეთის ყველა მუნიციპალიტეტში გაიმართა.

During the vintage 2021, the yield limit of PDO varieties and the quality of the grapes to be delivered will be strictly controlled
24.08.2021
Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency and Givi Metreveli, Deputy Representative of the Kakheti Region discussed the organizational issues of the upcoming vintage at a meeting with the representatives of the villages of Lagodekhi and Akhmeta municipalities.
Unlike previous years, from this year, all viticulturists will hand over the grapes to the enterprise with a cadastral extract. Village trustees issue certificates to viticulturists only in case of delivery of Rkatsiteli and Kakhetian Mtsvani to the state enterprises, which will be submitted together with the extract of the viticulture cadaster.
It was emphasized at the meeting that during the 2021 vintage, the yield limit and the quality of PDO grapes to be delivered will be strictly controlled.
Emphasis was also placed on the need to comply with regulations in the vintage process designed to prevent the spread of the virus during pandemic conditions.
Prior to the vintage, similar meetings were organized by the National Wine Agency in all Kakheti municipalities.