- ვენახების რეგისტრაცია და საკადასტრო ამონაწერის აღება კახეთში 70, ხოლო რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონში 10 ლოკაციაზე მიმდინარეობს
ვენახების რეგისტრაცია და საკადასტრო ამონაწერის აღება კახეთში 70, ხოლო რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონში 10 ლოკაციაზე მიმდინარეობს
ვენახების რეგისტრაცია და კადასტრის ამონაწერით მოსავლის ჩაბარება კახეთისა და რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონების ყველა მევენახისთვის სავალდებულო გახდა.  2021 წლიდან, რთველის დროს, ვენახების საკადასტრო ამონაწერის გარეშე, მევენახე ღვინის საწარმოს ყურძენს ვერ ჩააბარებს.
კახეთის რეგიონში რეგისტრაცია მიმდინარეობს თელავის, ყვარლის, გურჯაანის, სიღნაღის, დედოფლისწყაროს, ახმეტისა და ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტებში, სულ 70 ლოკაციაზე. საგარეჯოს მუნიციპალიტეტში აღნიშნული პროცესი მომავალ კვირიდან დაიწყება.
მევენახემ სარეგისტრაციო უბნებზე უნდა წარადგინოს მხოლოდ პირადობის მოწმობა, საკადასტრო ამონაწერის მიღება უფასოა.
კახეთის რეგიონში, ჯამში, უკვე დარეგისტრირებულია 24 ათასამდე მევენახე-ფერმერი, აქედან 9 ათასამდე მიმდინარე წელს. რაჭა ლეჩხუმის რეგიონში რეგისტრაციის პროცესი 2021 წლის აგვისტოში დაიწყო და დარეგისტრირებულია 300-ზე მეტი მევენახე ფერმერი.
ვენახების კადასტრის პროგრამასთან დაკავშირებული დამატებითი ინფორმაციის მიღება შესაძლებელია  გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ცხელი ხაზზე - 1501.

Vineyards are registered and cadastral extracts are taken at 70 locations in Kakheti and 10 in Racha-Lechkhumi region
13.08.2021
Registration of vineyards and delivering the harvest by cadastral extract became mandatory for all viticulturists of Kakheti and Racha-Lechkhumi regions. From 2021, during the vintage, without a cadastral extract of the vineyards, the viticulturist will not be able to deliver the grapes to the wine factories.
Registration is underway in Kakheti region in Telavi, Kvareli, Gurjaani, Sighnaghi, Dedoplistskaro, Akhmeta and Lagodekhi municipalities at a total of 70 locations. The registration process will start next week in Sagarejo municipality.
The viticulturist must present only the ID card at the registration precincts, obtaining the cadastral extract is free of charge.
In Kakheti region, in total, about 24 thousand viticulturist-farmers have already been registered, out of which up to 9 thousand this year. The registration process in Racha Lechkhumi region started in August 2021 and more than 300 viticulturist farmers are have been registered.
Additional information related to the Vineyard Cadaster Program is available on the hotline of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture - 1501.