მონტე-კარლოში ქართული ღვინო საერთაშორისო ექსპერტების წინაშე წარდგა
საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი, მონაკოში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, მონტე-კარლოს ღვინის სასახლეში ქართული ღვინის პოპულარიზაციის მიზნით ორგანიზებულ პრეზენტაციას დაესწრო, რომელზეც 7 ქართული კომპანიის 12 სხვადასხვა სახეობის ღვინო იყო წარმოდგენილი; მათ შორის: ასკანელი ძმების, ჭოტიაშვილის მარნის, ჯაყელების ღვინის, ვაზისუბნის მამული.ღვინის საერთშორისო ექსპერტებთან და მსოფლიოს სხვადასხვა კუთხიდან ჩამოსულ მეღვინეებთან შეხვედრისას კიდევ ერთხელ გაესვა ხაზი ქართული ღვინის უნიკალურობასა და ღვინის დაყენების ქართულ ტრადიციულ მეთოდებს.
აღინიშნა, რომ ქვეყნის უძველესი ტრადიციები და ღვინის კულტურა ეროვნულ იდენტობასთანაა გაიგივებული. უძველესი დროიდან მოყოლებული, საქართველო ცნობილია, როგორც ყურძნისა და ღვინის ქვეყანა, ხოლო ტრადიციული ქართული ღვინო რთულად წარმოსადგენია ქვევრის გარეშე. ქვევრში ღვინის დაყენების ისტორია 8000 წელზე მეტს ითვლის და დღემდე გრძელდება.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის, ლევან მეხუზლას განცხადებით, ღვინის გამოფენებს, განსაკუთრებით ევროპაში, ძალიან მნიშვნელოვანი დატვირთვა აქვს, მეღვინეები და ღვინის მოყვარულები ეცნობიან ერთმანეთს და ახალ-ახალ ღვინოებს. ამასთან, უმნიშვნელოვანესია გამოფენებში პრეზიდენტის მონაწილეობა და მისი მხარდაჭერა ქართული ღვინის მიმართ.
„დღეს, კოვიდის ფონზე, საფრანგეთსა და მონაკოში, რომელიც ფაქტიურად თავისი ღვინის გარდა არაფერს ცნობს, ხდება სწორედ ქართული ღვინის პრეზენტაცია - ქართული ღვინის საფუძვლის და ფესვების წარდგენა, რასაც დიდი ენთუზიაზმით აფასებენ სპეციალისტები. ეს არის ფაქტი, რომ საქართველო აღიარებულია, როგორც მეღვინეობის ქვეყანა და მისი ცნობადობა უკვე დამკვიდრდა მსოფლიო რუკაზე“, - განაცხადა ლევან მეხუზლამ

Georgian wine was presented to international experts in Monte Carlo
Within the framework of her official visit to Monaco, the President of Georgia Salome Zurabishvili attended the presentation organized at the Monte Carlo Wine Palace to promote Georgian wine, which featured 12 different types of wine from 7 Georgian companies, including: Askaneli Brothers, Chotiashvili Family Winery, Jakeli Wines, Vazisubani Estate.
During the meeting with international experts of wine and winemakers from around the world, the uniqueness of Georgian wine and Georgian traditional methods of winemaking were once again emphasized.
It was noted that the country's ancient traditions and wine culture are equated with national identity. Since ancient times, Georgia has been known as a country of grapes and wine, and traditional Georgian wine is hard to imagine without Qvevri. The history of Qvevri winemaking is more than 8000 years old and continues to this day.
According to the Head of the National Wine Agency, Levan Mekhuzla, wine exhibitions, especially in Europe, have a very significant importance, winemakers and wine lovers get to know each other and new wines. At the same time, the President's participation in the exhibitions and her support for Georgian wine is of great importance.
"Today, during  Covid pandemy, basis and roots of Georgian wine is presented in France and Monaco, the countries recognizing literally nothing but its own wines, which is highly appreciated by specialists. It is a fact that Georgia is recognized as a country of winemaking and its awareness has already been established on the world map," - said Levan Mekhuzla.