ვენახების რეგისტრაცია და საკადასტრო ინფორმაციის განახლება აქტიურად მიმდინარეობს
2021 წლის რთველი კადასტრის მონაცემებზე დაყრდნობით ჩატარდება. საკადასტრო ამონაწერის გარეშე, მევენახე ღვინის საწარმოს ყურძენს ვერ ჩააბარებს. აღნიშნულის გათვალისწინებით, აუცილებელია ვენახების რეგისტრაცია და საკადასტრო ინფორმაციის განახლება.
ამ ეტაპზე, ვენახების რეგისტრაცია და საკადასტრო ინფორმაციის განახლება მიმდინარეობს შემდეგ მუნიციპალიტეტებში: ყვარელი, გურჯაანი, სიღნაღი (წნორის მხარის სოფლები), თელავი და ახმეტა. რეგისტრაცია შესაძლებელია ზემოთ აღნიშნულ მუნიციპალიტეტებსა და სოფლებში განთავსებულ მოქმედ სარეგისტრაციო უბნებზე, სულ 33 ლოკაციაზე. განახლება სავალდებულოა ვენახთან დაკავშირებული ცვლილებების შემთხვევებში - ყიდვა-გაყიდვა, გაქირავება, გაჩუქება, გაშენება ან ამოძირკვა. თეთრყურძნიანი და წითელყურძნიანი ვაზის ჯიშებით გაშენებული ყველა ვენახის რეგისტრაცია სავალდებულოა.
ამასთან ერთად, ვენახების კადასტრის პროგრამის ფარგლებში,  დედოფლისწყაროსა და სიღნაღის მუნიციპალიტეტებში აეროგადაღებები ხორციელდება.  აეროგადაღებების დასრულების შემდეგ, უკვე მიმდინარე თვიდან, რეგისტრაცია დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტშიც დაიწყება. ლაგოდეხისა და საგარეჯოს მუნიციპალიტეტებში რეგისტრაციის დაწყებაზე მევენახეები ინფორმაციას დამატებით მიიღებენ.
ღვინის ეროვნული სააგენტო საქართველოს ვენახების კადასტრის პროგრამას 2014 წლიდან ახორციელებს.  საქართველოს ვენახების ეროვნული კადასტრის შექმნა უზრუნველყოფს რთველის პროცესის გამარტივებას და გამჭვირვალედ ჩატარებას.  ვენახების კადასტრი იქმნება თითოეული ვენახის ნაკვეთის ინდენტიფიკაციის და რეგისტრაციის შესახებ დეტალური ინფორმაციის (ვენახში არსებულ ვაზის ჯიშებს, დარგვის თარიღს, ვენახის მდგომარეობას და ა.შ.) შეგროვებით. ინფორმაციის შეკრება ხდება საველე პირობებში, მევენახეების გამოკითხვით და აეროფოტოებზე გამოხატული ვენახის ნაკვეთების იდენტიფიკაციით.
ვენახების კადასტრი გააჩნია ევროკავშირის წევრ ყველა იმ ქვეყანას, სადაც განვითარებულია მევენახეობა-მეღვინეობის ინდუსტრია. საქართველო, ვენახების კადასტრის შექმნით, კიდევ ერთ მნიშვნელოვან ევროპულ გამოცდილებას გაიზიარებს და დანერგავს.

Vineyard registration and updating of cadastral information is underway
The vintage 2021 will be conducted on bases of cadastral data. Without a cadastral extract, a viticulturist will not be able to deliver grapes to a winery. In regard to the above information, it is necessary to register the vineyards and update the cadastral information.
At this stage, vineyards are being registered and cadastral information is being updated in the following municipalities: Kvareli, Gurjaani, Signagi (villages of Tsnori region), Telavi and Akhmeta. Registration is available at the existing registration points located in the above-mentioned municipalities and villages, for a total of 33 locations. Upgrades are required in case of a vineyard change - purchase, rental, giving away, cultivation or uprooting. Registration of all vineyards planted with white grape and red grape varieties is mandatory.
In addition, within the framework of the Vineyard Cadaster Program, aerial photography is carried out in Dedoplistskaro and Sighnaghi municipalities. This month, after the completion of the aerial filming, the registration will start in Dedoplistskaro municipality. Viticulturists will receive additional information on the start of registration in Lagodekhi and Sagarejo municipalities.
The National Wine Agency has been implementing the Georgian Vineyard Cadaster Program since 2014. The establishment of the Georgian National Vineyard Cadaster will ensure the simplification and transparent conduction of the vintage process. The vineyard cadaster is created by collecting detailed information on the identification and registration of each vineyard land (vine varieties in the vineyard, planting date, vineyard condition, etc.). Information is collected in the field, by surveying growers and identifying the vineyards represented on aerial photographs.
The vineyard cadaster is available to all EU member states where the viticulture and winemaking industry is developed. Georgia will share and develop another important European experience by creating a vineyard cadaster.