დიდ ბრიტანეთში ქართული ღვინის ონლაინ დეგუსტაცია გაიმართა
ქართული ღვინის ონლაინ წარდგენას ბრიტანელი ღვინის მაგისტრი სარა ებოტი უძღვებოდა. დეგუსტაციას ღვინის პროფესიონალები, ღვინით ვაჭრობის სფეროში დასაქმებული პირები და მედიის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ, რომელთაც ქართული ღვინის მწარმოებელი 10 კომპანიის სხვადასხვა დასახელების ღვინოების ნიმუშები წინასწარ გაეგზავნათ.
სარა ებოტის შეფასებით, ღონისძიებამ წარმატებით ჩაიარა; მონაწილეებმა საუკეთესო შეფასებები გამოხატეს, ხოლო რამდენიმე უკვე დაინტერესდა ქართული ღვინის შეძენით.
ქართული ღვინის ერთ-ერთ სტრატეგიულ ბაზარზე, დიდ ბრიტანეთში, 2021 წლის მარკეტინგული ღონისძიებები, პანდემიის პირობების გათვალისწინებით, ძირითადად, დისტანციურ ფორმატებში გაგრძელდება. ღონისძიებებს ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი კომპანია "Swril Wine Group" განახორციელებს, რომელსაც ღვინის მაგისტრი სარა ებოტი  ხელმძღვანელობს. ქართული ღვინის დეგუსტაცია-სემინარები ღვინის პროფესიონალებისა და ღვინით ვაჭრობის სფეროში დასაქმებული კომერციული პირებისთვის გაიმართება. ქართული ღვინის სარეკლამო კამპანია სხვადასხვა ონლაინ მედიაპლატფორმაზე გაგრძელდება.
ღვინის ინდუსტრიასთან შეთანხმებით, 2014 წლიდან, დიდი ბრიტანეთი გამოიკვეთა როგორც ქართული ღვინის ექსპორტისათვის ერთ-ერთი პოტენციურად მზარდი ბაზარი. ღვინის ეროვნული სააგენტოს ქართული ღვინის მწარმოებლებთან თანმიმდევრული თანამშრომლობით, შესაძლებელი გახდა ქართული ღვინის ექსპორტის  მზარდი ტენდენციის შექმნა - 2020 წელს დიდ ბრიტანეთში ექსპორტირებულია 500 ათასამდე ბოთლი ღვინო, ზრდამ 154% შეადგინა.  ექსპორტი მზარდია 2021 წელსაც.
ქართული ღვინის სტრატეგიული ბაზრებია, ასევე, აშშ, ჩინეთი, პოლონეთი, იაპონია, გერმანია და ბალტიისპირეთის ქვეყნები.

Online tasting of Georgian wine was held in the UK
The online presentation of Georgian wine was led by British Master of Wine, Sarah Abbott. The tasting was attended by wine professionals, wine traders and media representatives, who were sent samples of wines from 10 different Georgian wine companies in advance.
According to Sarah Abbott, the event was a success; The participants made the best evaluations, and several retailers expressed interest in purchasing Georgian wine.
The marketing activities of 2021 in the UK - one of the strategic markets of Georgian will continue, mainly in remote formats, considering the pandemic. The events will be organized by the National Wine Agency contractor company - "Swril Wine Group", headed by Master of Wine Sarah Abbott. Georgian wine tasting-seminars will be held for wine professionals and commercial persons employed in the field of wine trade. Georgian wine advertising campaign will continue on various online media platforms.
In agreement with the wine industry, since 2014, the UK has emerged as one of the potentially growing markets for Georgian wine exports. With the consistent cooperation of the National Wine Agency with Georgian wine producers, it became possible to create a growing trend of Georgian wine exports - in 2020, up to 500 thousand bottles of wine were exported to the UK, increase amounted 154%. Exports are growing in 2021 as well.
The Georgian wine strategic markets also are the USA, China, Poland, Japan, Germany and the Baltic countries.