იმპორტირებული ქართული ღვინის ღირებულება აშშ-ი 21.4%-ით გაიზარდა და 3,93 მლნ აშშ დოლარს მიაღწია
ამერიკის ღვინის ეკონომისტთა ასოციაციის (American Association of Wine Economists - AAWE) მონაცემებით, 2020 წელს, აშშ-ში ღვინის იმპორტის საერთო მაჩვენებელი, 2019 წელთან შედარებით, 9.4%-ით შემცირდა. იმპორტის შემცირების პირობებში, საქართველო  წინსვლას და იმპორტის ზრდას აგრძელებს, - აღნიშნულია ამერიკის ღვინის ეკონომისტთა ასოციაციის (AAWE) ინფორმაციაში.
ამერიკის შეერთებული შტატები ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზარს წარმოადგენს, სადაც საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ, ღვინის კერძო ინდუსტრიასთან თანამშრომლობით, თანმიმდევრული მარკეტინგული სტრატეგია ხორციელდება. შედეგად,  ქართული ღვინის ექსპორტი აშშ-ის ბაზარზე ბოლო 6 წელია სტაბილურად მზარდია. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მონაცემებით, 2020 წელს საქართველოდან  ექსპორტირებული იყო 912 ათასამდე ბოთლი ღვინო, რაც 34%-ით აღემატებოდა 2019 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს.
აშშ-ის ბაზარი ქართული ღვინისთვის ერთ-ერთი ყველაზე მაღალფასიანი სეგმენტია. ქართული ღვინის ექსპორტიორ ქვეყნებს შორის, ამერიკის შეერთებული შტატები მე-8 ადგილს იკავებს.
COVID-19-ის მსოფლიო პანდემიის მიუხედავად, ღვინის ეროვნული სააგენტო ქართული ღვინის პოპულარიზაციას აშშ-ში დისტანციურ ფორმატებსა და სხვადასხვა ონლაინპლატფორმის გამოყენებით აგრძელებს. 2020 წელს, არაერთი ონლაინ დეგუსტაცია გაიმართა, რომლის მონაწილეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, დაეგემოვნებინათ მათთვის წინასწარ გაგზავნილი ღვინოები საქართველოს სხვადასხვა კუთხიდან.

The value of imported Georgian wine in the US increased by 21.4% and reached $ 3.93 million
According to the American Association of Wine Economists (AAWE), in 2020, the total rate of wine imports in the US, compared to 2019, decreased by 9.4%. Georgia continues to move forward and increase imports, - mentions American Association of Wine Economists (AAWE).
The United States is a strategic market for Georgian wine, where a consistent marketing strategy is implemented by the Ministry of Environment and Agriculture of Georgia and the National Wine Agency in cooperation with the private wine industry. As a result, Georgian wine exports to the US market have been growing steadily for the past 6 years. According to the National Wine Agency, up to 912 thousand bottles of wine were exported from Georgia in 2020, which is 34% more than in 2019.
The US market is one of the most highly paid segments for Georgian wine. The United States ranks 8th among Georgian wine exporter countries.
Despite the COVID-19 world pandemic, the National Wine Agency continues to promote Georgian wine in the US using remote formats and various online platforms. In 2020, a number of online tastings were held, the participants of which had the opportunity to taste the wines sent to them in advance from different parts of Georgia.