საერთაშორისო რანგის ქართველი ექსპერტები ერთხმად აღიარებენ, რომ ქვევრის ღვინის ხარისხი ყოველწლიურად უმჯობესდება
10.07.2020
ქვევრის ღვინის საერთაშორისო კონკურსი უკვე მეოთხედ გაიმართა. კონკურსის მიზანი საუკეთესო ქვევრის ღვინოების წარდგენა, ქვევრის ღვინის წარმოებისა და რეალიზაციის ხელშეწყობაა.
კონკურსის ჟიურის თავმჯდომარე ენოლოგი, საქართველოს დამსახურებული მეღვინე გიორგი დაქიშვილი იყო.
გამარჯვებული ღვინოები ევროპის სხვადასხვა ქვეყანაში ონლაინ-დეგუსტაციებზე გაიგზავნება, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მეღვინეობის დარგში პანდეემიით გამოწვეული სირთულეების ფონზე.
კონკურსი „ასოციაცია ქართული ღვინოს“ ორგანიზებით და ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით გაიმართა.
„წელს კონკურსზე 460 ღვინის ნიმუში იყო წარმოდგენილი, რაც 3-ჯერ აღემატება პირველ კონკურსზე წარდგენილ ღვინოების რაოდენობას. ეს მეღვინეების მხრიდან კონკურსისადმი დიდ ინტერესზე მიუთითებს. ჟიურის შემადგენლობაში საერთაშორისო რანგის ქართველი ღვინის ექსპერტები შედიოდნენ. ისინი თანხმდებიან, რომ ქვევრის ღვინის ხარისხი ყოველწლიურად უმჯობესდება. მისასალმებელია, რომ კონკურსზე ქვევრის ღვინო საქართველოს თითქმის ყველა რეგიონიდან იყო წარმოდგენილი“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ, კონკურსის ჟიურის წევრმა, ლევან მეხუზლამ.
გამარჯვებული ღვინოები ივლისის ბოლომდე დასახელდება.
„კონკურსისადმი ინტერესი ძალიან დიდია, განსაკუთრებით პატარა მარნების მხრიდან. ბევრმა მათგანმა კონკურსზე თავისი პირველი პროდუქტი წარმოადგინა. ეს მათთვის ძალიან კარგი სტიმულია შემდგომი განვითარებისთვის. კონკურსი გვაძლევს შესაძებლობას, შევაფასოთ რა მდგომარეობა გვაქვს დღეს ქვევრში წარმოებული ღვინის ხარისხთან დაკავშირებით“, - აღნიშნა ასოციაცია „ქართული ღვინოს“ აღმასრულებელმა დირექტორმა, თინა კეზელმა.
ქვევრის ღვინის კონკურსი წინანდალში, ალექსანდრე ჭავჭავაძის სახლ-მუზეუმის კომპლექსის ტერიტორიაზე გაიმართა. სწორედ წინანდლის პარკში მდებარეობს 1835 წელს აშენებული საქართველოში ერთ-ერთი პირველი მარანი, სადაც ბოთლში პირველად ჩამოისხა ქართული ღვინო.

Georgian experts of international rank unanimously acknowledge that the quality of Qvevri wine is improving every year
10.07.2020
The International Qvevri Wine Competition has been held for the fourth time. The aim of the competition is to present the best Qvevri wines, to promote the production and sale of Qvevri wines.
Giorgi Dakishvili, Honored Georgian Winemaker, was the chairman of the jury of the competition.
The winning wines will be sent to online tastings in various European countries, which is especially important under the circumstances of the difficulties in the wine industry caused by the pandemic.
The competition was organized by the Association Georgian Wine and supported by the National Wine Agency.
"This year, 460 wine samples were presented at the competition, which is 3 times more than the number of wines at the first competition. This indicates the great interest of the winemakers in the competition. The jury consisted of Georgian wine experts of international rank. They agree that the quality of Qvevri wine is improving every year. It is complimentary that Qvevri wines presented at the competition were from almost all regions of Georgia, "- said the Chief of the National Wine Agency, a member of the competition jury, Levan Mekhuzla.
The winning wines will be named by the end of July.
"The interest towards the competition is very high, especially from small cellars. Many of them presented their first products at the competition. This is a very good motivation for them for further development. The competition gives us the opportunity to assess the situation we have today regarding the quality of wine produced in Qvevri, "- said the Executive Director of the Association" Georgian Wine ", Tina Kezeli.
Qvevri wine competition was held in Tsinandali, on the territory of Alexander Chavchavadze House-Museum complex. Tsinandali Park is home to one of the first cellars in Georgia, built in 1835, where Georgian wine was bottled for the first time.