შეხვედრა ჩინეთის დელეგაციასთან
სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ დანელია და მინისტრის მოადგილე ლევან დავითაშვილი ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ლიაონინგის პროვინციის დელეგაციას შეხვდნენ. დელეგაციას ლიაონინგის პროვინციის ვიცე გუბერნატორი ზაო ჰუა მინგი ხელმძღვანელობდა.
ჩინეთის დელეგაციასთან შეხვედრაზე ოთარ დანელიამ საქართველო - ჩინეთს შორის მჭიდრო ეკონომიკური ურთიერთობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და ქვეყნებს შორის თანამშრომლობა დადებითად შეაფასა.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში ქართული ღვინის ექსპორტის მზარდ დინამიკას და ხაზგასმით აღინიშნა, რომ ქართული ღვინის პოპულარიზაციისთვის ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში ქართული ღვინის ცენტრების გახსნა მნიშვნელოვანია.
ოთარ დანელიამ ქართული ღვინის შესახებ ცნობადობის გაზრდის მიზნით, მზადყოფნა გამოთქვა ქართულმა მხარემ ლიაონინგის პროვინციაში, რომლის მოსახლეობა 43 მლნ-ს შეადგენს, ქართული ღვინის დეგუსტაციები და პოპულარიზაციის მიმართულებით სხვადასხვა ტიპის ღონისძიებები გამართოს.
ვიცე გუბერნატორმა შეხვედრაზე აღნიშნა, რომ მათთვის საინტერესოა საქართველოსთან სოფლის მეურნეობის მიმართულებით თანამშრომლობა, რადგან ეს დარგი, განსაკუთრებით კი სასათბურე მეურნეობები, ლიაონინგის პროვინციაში მნიშვნელოვნად განვითარებულია. ვიცე გუბერნატორმა ხაზგასმით აღნიშნა ქვეყნებს შორის თანამშრომლობის მნიშვნელობა.
შეხვედრაზე ჩინეთის დელეგაციის წევრებს საქართველოში ღვინის კულტურის, ყურძნის ჯიშების მრავალფეროვნების, ღვინის დაყენების ტექნოლოგიისა და ექსპორტის მაჩვენებლების შესახებ პრეზენტაცია წარუდგინეს.
ოთარ დანელიამ იმედი გამოთქვა, რომ მხარეებს შორის სამომავლო თანამშრომლობა ნაყოფიერი და წარმატებული იქნება. საქართველოს სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის მთავრობის მიერ საქართველოში სოფლის მეურნეობის განვითარების ხელშეწყობის კუთხით მუდმივ მხარდაჭერას, რაც სამელიორაციო ტექნიკის გადმოცემას, ასევე სასწავლო-სამეცნიერო კუთხით თანამშრომლობას გულისხმობს.შეხვედრას ღვინის ეროვნული სააგენტოს მარკეტინგისა და საზოგადოებასთან ურთეირთიობის დეპარტამენტის თავმჯდიომარე ირაკლი ჩოლობარგია დაესწრო.
შეხვედრის დასრულების შემდეგ, ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ლიაონინგის პროვინციის დელეგაციის წევრებმა ღვინის ეროვნულ სააგენტოს ღვინის მუზეუმი, სადეგუსტაციო ოთახები, ენოთეკა და მარანი დაათვალიერეს და ქართული ღვინო დააგემოვნეს.

Mitting with delegation of Liaoning province, People’s Republic of China
Minister of Agruculture of Georgia, Otar Danelia and his Deputy, Levan Davitashhvili met delegation of Liaoning province, People’s Republic of China, in National Wine Agency. The meeting was attended by the head of marketing and PR department of National Wine Agency, Irakli Cholobargia. The delegation was lead by the Vice-Gubernator of Liaoning province, Zao Hua Mang.
At the meeting with the delegation of China, Otar Danelia talked about the importance of consistence economic relationship between Georgia and China and expressed his positive attitude about the collaboration of the countries.
At the meeting, Progressive dynamic of Georgian wine export in China republic was discussed and the importance of opening Georgian wine centers in China Republic for Georgian wine popularization was underlined.
Otar Danelia said, that Georgia is ready to organize Georgian wine degustation and other kinds of activities in Liaoning province with population of 43 mil people for Georgian wine publicity raise purpose.
At the meeting, Vice-Gubernator mentioned, that collaboration with Georgia in agricultural field is very interesting for them, as long as this field, especially green-house farming is well developed in Liaoning province. Vice-Gubernator underlined the importance of collaboration of the countries.
The members of China delegation were introduced the presentation about wine culture in Georgia, varieties of grape cultures, winemaking technologies and export data at the meeting. Otar Danelia expressed his hope of effective and successful future cooperation of the countries.
Minister of Agriculture of Georgia mentioned the constant support of government of People’s Republic of China in development of agriculture in Georgia, which means meliorating technology transfer and collaboration in educational-scientific point.
After the meeting, the delegates of Liaoning province, People’s Republic of China, saw National Wine Agency wine museum, degustation rooms, enoteca, cellar and tasted Georgian wine.