ქართული ღვინო ჩემთვის აღმოჩენაა - ენდრიუ ჯეფორდი
საფრანგეთის დედაქალაქ პარიზში გამართულ ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების საერთაშორისო გამოფენაზე „VinExpo Paris“ ქართული ღვინის მწარმოებელი კომპანიები მონაწილეობდნენ. ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის ლევან მეხუზლას განცხადებით, მსგავს გამოფენებზე ქართული ღვინის წარდგენა უმნიშვნელოვანესია ახალი სავაჭრო პარტნიორების მოძიებისა და ბაზრების დივერსიფიკაციისთვის.
„ღვინის ეროვნული სააგენტო განაგრძობს კერძო სექტორის მხარდაჭერას, რომ ქართული ღვინო წარმოდგენილი იყოს მსოფლიოს ყველა მნიშვნელოვან გამოფენაზე, რაც არის უნიკალური შესაძლებლობა ქართული ღვინის ცნობადობის გასაზრდელად და გლობალურ ბაზარზე დასამკვიდრებლად. VinExpo-ზე ტრადიციულად თავს იყრიან ღვინის პროფესიონალები, იმპორტიორები და მედიის წარმომადგენლები მსოფლიოს მრავალი ქვეყნიდან და მასზე საქართველო 2015 წლიდანაა წარმოდგენილი მსოფლიოს განვითარებული მეღვინეობის ქვეყნების გვერდით“ - აღნიშნა ლევან მეხუზლამ.
გამოფენის ფარგლებში ქართული ღვინის მასტერკლასი ცნობილმა ბრიტანელმა ღვინის მწერალმა ენდრიუ ჯეფორდმა ღვინის პროფესიონალებითვის ჩაატარა.
“30 წელია მეღვინეობის სფეროში ვმოღვაწეობ. 8-ათასწლიანი ისტორიის მქონე ქართულ ღვინოს 6 წლის წინ გავეცანი და ეს იყო ჩემთვის აღმოჩენა. შესანიშნავია როგორც ქართული ტრადიციული, ისე კლასიკური მეთოდით დაყენებული ღვინოები. ქვევრის ღვინო არის ყოველთვის სიახლე, განსხვავებული, მრავალფეროვანი, უნიკალური, რასაც სხვაგან ვერ გასინჯავ. ბედნიერი ვარ რომ დღეს მომეცა შესაძლებლობა გამესინჯა და სხვისთვისაც წარმედგინა ქართული ღვინის უნიკალური გემოები” – აღნიშნა ენდრიუ ჯეფორდმა.
აღნიშნული მასტერკლასი ღვინის ეროვნული სააგენტოსა და ასოციაცია "ქართული ღვინოს" ორგანიზებით გაიმართა.

“To me Georgian wine is a discovery”- Andrew Jefford
Georgian wine producers participated in an international wine and spirits exhibition called “Wine Expo Paris” which was held in France’s capital Paris. According to Levan Mekhuzla, chairman of the National Wine Agency: presenting Georgian wines at such exhibitions is crucial for finding new trading partners and diversifying its markets. The National Wine Agency continues to support the private sector to bring Georgian wine to all major exhibitions around the world, which is a unique opportunity to raise awareness of Georgian wines and to reach the global market.
“VineExpo has traditionally been comprised by wine professionals, importers and media representatives from many countries around the world and Georgia has been represented alongside the world's leading winemaking countries since 2015,” said Levan Mekhuzla.
Within the framework of the exhibition Andrew Jeffords, well known wine writer conducted a master class of Georgian wines with wine professionals.
“I’ve been working in the field of winemaking for 30 years. I was introduced to Georgian wine with an 8000-year history six years ago and that was a discovery for me. Excellent wines made in both traditional and classic Georgian wines. Qvevri wine is always a novelty, different, diverse, unique, something you can’t taste anywhere else. I am happy to have had the opportunity to taste and present a unique taste of Georgian wine to others today,”said Andrew Jefford. The master class was organized by the National Wine Agency and Georgian Wine Association.