ქართული ღვინის პრეზენტაცია იაპონიაში გაიმართა
ქართული ღვინის პოპულარიზაციის მიზნით, იაპონიის ქალაქ კაგოშიმაში დეგუსტაცია-სემინარი გაიმართა, რომელსაც ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი მარკეტინგული კომპანია „Red Bridge“-ის ხელმძღვანელი, ღვინის მაგისტრი კენიჩი ოჰაში და იაპონელი ტოპ-სომელიე მოტოჰირო ოკოში უძღვებოდნენ.
კენიჩი ოჰაშის მიერ გამართული პრეზენტაცია მოიცავდა ინფორმაციას ქართული ღვინის 8-ათასწლიანი ისტორიის, მრავალფეროვანი ჯიშებისა და ქართული ღვინის თანამდროვე ინდუსტრიის  შესახებ.
ღონისძიებას 65 სტუმარი: ღვინის პროფესიონალები, დისტრიბუტორები, რესტორნების, სასტუმრო  და სავაჭრო ქსელების წარმომადგენლები დაესწრნენ. მოტოჰირო ოკოშიმ მათ მისცა პროფესიული რჩევები ქართული ღვინისა და საკვების შეხამებასთან დაკავშირებით.
დეგუსტაციაზე წარმოდგენილი იყო სხვადასხვა ქართული კომპანიის ღვინოები.
„ქართული ღვინის ხარისხის მაჩვენებელი, წინა წლებთან შედარებით, კიდევ უფრო გაუმჯობესებულია. მეტად იგრძნობა სტილის მრავალფეროვნება. ეს ნიშნავს, რომ მწარმოებლები მიზნად ისახავენ მაღალი სტანდარტების დანერგვას როგორც ხარისხის, ისე გლობალური ბაზრისთვის საინტერესო და განსხვავებული პროდუქტის მიწოდების კუთხით“ - აღნიშნა კენიჩი ოჰაშიმ.
იაპონია ქართული ღვინის ერთ-ერთ სტრატეგიულ ბაზარს წარმოადგენს, სადაც მსგავსი აქტიობები ხელს უწყობს ქართული ღვინის ცნობადობისა და შესაბამისად ექსპორტის ზრდას ამ ქვეყანაში.

Presentation of Georgian wine was held in Japan
To promote Georgian wine, a wine tasting-seminar was held in Kagoshima, Japan, led by the head of the National Wine Agency contract marketing company „Red Bridge”, Master of Wine - Kenichi Ohashi, and Japanese top-sommelier Motohiro Okoshi.
Presentation delivered by Kenichi Ohashi included information on 8,000-year history of Georgian winemaking, diversity of grape varieties and contemporary Georgian wine industry.
The event was attended by 65 guests: wine professionals, distributors, representatives of restaurants, hotels and trade chains. Motohiro Okoshi gave them professional advice on how to combine Georgian wine and food.
The wines of different Georgian companies were presented at the tasting.
“The quality of Georgian wine has improved even more than in previous years. The diversity of styles is very much felt. This means that the manufacturers are aiming to introduce high standards in terms of both the quality and the global market for different and interesting products, ”said Kenichi Ohashi.
Japan is one of the strategic markets for Georgian wine, where such activities promote increase the awareness and export of Georgian wines to this country.