"ქართული ღვინის ფორუმი" ამერიკის შეერთებულ შტატებში გაიმართა
ქალაქ ბოსტონში „ქართული ღვინის ფორუმი“  გაიმართა,  რომლის ორგანიზატორები ღვინის ეროვნული  სააგენტო, ამერიკა-საქართველოს ბიზნეს საბჭო და ასოციაცია „ქართული ღვინო“ იყვნენ. ღონისძიების მიმართ ინტერესი დიდი იყო როგორც სამეცნიერო წრეების, ისე ღვინის პროფესიონალებისა და მედიის წარმომადგენლების მხრიდან.
ფორუმის  სამდღიანი პროგრამამოიცავდა „საფერავისა და ქვევრის ღვინის ფესტივალს“,„ქვევრის სიმპოზიუმს“და „ქართული ღვინის დეგუსტაცია-სემინარს კომერციული პირებისთვის“.
"ქვევრის სიმპოზიუმზე", რომელიც ჰარვარდის უნივერსიტეტში ჩატარდა, სხვა გამომსვლელებს შორის იყო პენსილვანიის უნივერსიტეტის პროფესორი პატრიკ მაკგოვერნი, რომლის ხელმძღვანელობით ჩატარებული კვლევების შედეგად მეცნიერულად დადასტურდა, რომ 8 ათასი წლის წინ, მსოფლიოში პირველი ღვინო სწორედ საქართველოს ტერიტორიაზე დაიწურა.  „ქვევრის სიმპოზიუმს“აშშ-ში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი დავით ბაქრაძე დაესწრო, რომელმაც სიტყვით მიმართა შეკრებილ საზოგადოებას.
ფორუმის ფარგლებში ჩატარებულ "საფერავისა და ქვევრის ღვინის კონკურსზე" წარმოდგენილი იყო 20-მდე ქართველი მწარმოებლის პროდუქცია, ხოლო დასკვნით დღეს გამართულ ქართული ღვინის დეგუსტაციაზე სხვა ქართული ღვინოების გვერდით  იყო  საქართველოში ჩატარებული ქვევრის ღვინის საერთაშორისო კონკურსის გამარჯვებული 30-მდე ღვინო. დეგუსტაციებს რამდენიმე ასული პროფესიონალი და ღვინის ექსპერტი დაესწრო.
„ამერიკის შეერთებული შტატები წარმოადგენს ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზარს,სადაც ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და ექსპორტის ზრდის ხელშეწყობის მიზნით, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით სხვადასხვა მნიშვნელოვანი ღონისძიება, მათ შორის, "ქართული ღვინის ფორუმი' იმართება. ამ ღონისძიებებმა შედეგად უკვე მოიტანა მეტი გაყიდვები და ექსპორტის ზრდა ამერიკის უმნიშვნელოვანეს ღვინის ბაზარზე“ - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ,ლევან მეხუზლამ, რომელმაც ქვევრის სამეცნიერო სიმპოზიუმზე თანამედროვე ქართული ღვინის ინდუსტრიასა და საერთაშორისო ბაზრებზე ქართული ღვინის მარკეტინგულ სტრატეგიაზე მოხსენება წაიკითხა.
მისი ინფორმაციით, მიმდინარე წლის 9 თვის მონაცემებით, საქართველოდან აშშ-ში ნახევარ მილიონზე მეტი ბოთლი ღვინოა ექსპორტირებული, რაც 60%-ით აღემატება გასულის წლის ამავე პერიოდის მაჩვენებელს.
ფორუმის მონაწილეების შეფასებით, მსგავს ფორმატში ქართული ღვინის წარდგენა მიანიშნებს, რომ საქართველოს მეღვინეობასთან არამხოლოდ 8000-წლიანიისტორია აკავშირებს, არამედ თანამედროვე, განვითარებული ღვინის ინდუსტრია და საუკეთესო ხარისხის მრავალფეროვან ღვინოებს აწარმოებს.
ქართული ღვინის პირველი ფორუმი 2018 წლის ნოემბერში ვაშინგტონში ჩატარდა, რასაც ღვინის პროფესიონალების მხრიდან დიდი გამოხმაურება და ინტერესი მოჰყვა.

The Georgian Wine Forum was held in the United States
The Georgian Wine Forum was held in Boston, organized by the American-Georgian Business Council, The National Wine Agency and Association “Georgian Wine”. The three-day program of the forum included "Saperavi and Qvevri Wine Festival", "Qvevri Symposium" and "Georgian Wine Tasting-Seminar for Businessmen" “.The first forum was held in Washington in November 2018, followed by great feedback from wine professionals. This year, the interest in the Georgian Wine Forum was also high in the scientific society, as well as wine professionals and media. Among other speakers at the “Qvevri Symposium”, there was Professor Patrick McGovern of the University of Pennsylvania, whose research led to scientific proof, that the world's first wine was made on the territory of Georgia 8,000 years ago. The "Qvevri Symposium” was attended by David Baqradze, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the United States, who addressed the guests.
About 20 Georgian producers presented their products at the "Saperavi and Qvevri Wine Festival" held within the framework of the forum, alongside other Georgian wines on the final day of Georgian wine tasting, there were up to 30 winners of the International Qvevri Wine Competition held in Georgia this year.
According to forum participants, presenting Georgian wines in a similar format indicates that Georgia has not only an 8,000-year continuous history of winemaking, but also a modern, developed wine industry and a wide variety of top quality wines.
“The US is a strategic market for Georgian wines, where various important events, including the Georgian Wine Forum, are being held with the support of the National Wine Agency to promote Georgian wine and increase export. These events have already brought more sales and increased exports to this crucial market, ”said Levan Mekhuzla, chairman of the National Wine Agency, who delivered a report at the Qvevri Scientific Symposium on Contemporary Georgian Wine Industry and Georgian Wine Marketing Strategy on the International Markets.
In the first 9 months of this year, more than half a million bottles were exported from Georgia to the US, which is 60% up than the same period last year.