ლევან დავითაშვილი რთველის საკოორდინაციო შტაბში ღვინის მწარმოებლებს შეხვდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი თელავში, რთველის საკოორდინაციო შტაბში ღვინის კომპანიების ხელმძღვანელებს შეხვდა და რთველის პროცესში მათი ჩართულობის თაობაზე ინფორმაცია მიიღო
მინისტრის განცხადებით, 2019 წლის რთველი აქტიურ ფაზაში შედის, თუმცა, სექტემბრის თვეში მოსული ხშირი წვიმების გამო, მოსავლის მნიშვნელოვანი რაოდენობა ჯერ კიდევ დასაბინავებელია.
„შეხვედრამ დაგვანახა, რომ მეტი კომუნიკაციითა და კოორდინაციით, ჩვენ შევძლებთ ერთად დავძლიოთ ის გამოწვევები, რომლებიც, სამწუხაროდ, ამინდმა შეგვიქმნა. ღვინის მწარმოებლებს ჩვენ შევხვდით იმისთვის, რომ კომპანიები მეტად აქტიურად ჩაერთონ რთველის პროცესში. კერძო სექტორმა უნდა აიღოს თავისი პასუხისმგებლობა, რათა ბოლო წლების მსგავსად, რთველის პროცესი წარიმართოს ორგანიზებულად და წარმატებულად“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
თავის მხრივ, ღვინის კომპანიების წარმომადგენლებმა აღნიშნეს, რომ რთველის საკოორდინაციო შტაბთან უფრო მეტი კომუნიკაციით, ყურძნის გადამუშავების პროცესი უფრო გააქტიურდება და მევენახეებს მოსავლის დაბინავების პრობლემა არ შეექმნებათ.
შეხვედრას კახეთის რეგიონში სახელმწიფო რწმუნებული ირაკლი ქადაგიშვილი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი და რთველის საკოორდინაციო შტაბის უფროსი ლევან მეხუზლა დაესწრნენ.
დღეის მდგომარეობით, კახეთში ინდუსტრიულად გადამუშავებულია 80 ათასამდე ტონა ყურძენი.
წელს რეგიონში 200-250 ათას ტონა ყურძნის მოსავალს ელოდებიან. რთველის საკოორდინაციო შტაბში დარეგისტრირებულია 270-მდე ღვინის კომპანია, მათგან 140-მდე მწარმოებელი უკვე ჩართულია რთველის პროცესში.
სახელმწიფო უწყებებს, მეწარმეებსა და მევენახეებს შორის აქტიური კომუნიკაციის მიზნით, რთველის საკოორდინაციო შტაბი 24 საათიან რეჟიმში მუშაობს. დაინტერესებულ პირებს რთველთან დაკავშირებული ინფორმაციის მიღება შეუძლიათ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ცხელი ხაზზე - 1501.

Levan Davitashvili met with the heads of wine companies
Minister of Environment Protection and Agriculture of Georgia Levan Davitashvili met with the heads of wine companies in Telavi, vintage coordinating HQ and got information about their involvement in vintage process.
According to the minister, vintage 2019 is in active phase, however, due to heavy rains in September, a significant amount of harvest is not stored yet.
“The meeting demonstrated, that with more communication and coordination, we will be able to overcome the challenges that unfortunately were created by the weather. We’ve met with winemakers to get the companies involved more actively in the vintage process. The private sector should take responsibility to make the vintage process as organized and successful as in recent years”, Levan Davitashvili said.
For their part, representatives of wine companies have noted that with more communication with the vintage coordinating staff, the grape processing will be further intensified and the winemakers will have no issues with storing the harvest.
The meeting was attended by the State Attorney in Kakheti region Irakli Kadagishvili, Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture Solomon Pavliashvili and Head of Vintage Coordination HQ Levan Mekhuzla.
About 80 thousand tons of grapes are industrially processed in Kakheti. 200-250 thousand tons of grapes are expected to be harvested in the region this year. About 270 wine companies are registered at the vintage coordinating HQ, about 140 of which are already involved in the vintage.
Vintage Coordination HQ operates 24 hours a day for active communication between state agencies, entrepreneurs and growers. Interested parties can obtain vintage information at the Ministry of Environment and Agriculture hotline - 1501.