წითელი ღვინოების დეგუსტაცია ბალტიისპირეთში
ლიტვის დედაქალაქ ვილნიუსსა და ქალაქ კაუნასში, ქართული ღვინის პრეზენტაცია-დეგუსტაციები სახელწოდებითწითელი ღვინოები საქართველოდანგაიმართა. ვილნიუსში გამართულ ღონისძიებას დაესწრო და მონაწილეებს მიესალმა ლიტვაში საქართველოს სრულუფლებიანი და საგანგებო ელჩი ხათუნა სალუქვაძე.
პრეზენტაციას უძღვებოდნენ ლიტვის სომელიეთა ასოციაციის პრეზიდენტი არუნას სტარკუსი და ღვინის ეროვნული სააგენტოს მარკეტინგისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი ირაკლი ჩოლობარგია.
დეგუსტაციების მიზანია, ადგილობრივ ღვინის პროფესიონალებში ქართული ღვინოების ცნობადობის გაზრდა სტილისჯიშობრივი მრავალფეროვნებისა და სხვა თვისებების მიხედვით. ბალტიისპირეთი ქართული ღვინის ერთ-ერთი საინტერესო და პერსპექტიული საექსპორტო ბაზარია. მარკეტინგული გეგმის თანახმად, წლის განმავლობაში ლიტვაში, ლატვიაში და ესტონეთში დაგეგმილია სხვადასხვა აქტივობები, რაც ხელს შეუწყობს ქართული ღვინის პოპულარიზაციასა და გაყიდვების გაზრდას ამ ქვეყნებში“ - აღნიშნა ირაკლი ჩოლობარგიამ.
პრეზენტაცია-დეგუსტაცია გათვლილი იყო ადგილობრივ იმპორტიორებზე, სომელიეებსა და ღვინის თემაზე მომუშავე ჟურნალისტებზე. ინიციატივა, რომ  დეგუსტაციაზე წარმოდგენილი ყოფილიყო მხოლოდ წითელი ღვინოები, მოდიოდა ლიტვის სომელიეთა ასოციაციიდან, რაც მათი აზრით, ღონისძიებას უფრო საინტერესოს გახდიდა. წლის განმავლობაში დაგეგმილ სხვადასხვა ღონისძიებაზე ღვინის პროფესიონალებსა და მოყვარულებს შესაძლებლობა მიეცემათ დააგემოვნონ ასევე ქართული თეთრი ღვინოებიც.
დეგუსტაციაზე წარმოდგენილი იყო შემდეგი ქართული ღვინის მწარმოებელი კომპანიები: „შალვინო“, „ქართული ღვინის სახლი“, „ლუკასი“, „კახური“, „ქართული ლეგენდები“, „ვაინმენი“, „მეღვინეობა ხარება“, „ვინივერიადაუსახელაური“. ღონისძიების სტუმრებს შესაძლებლობა მიეცათ დაეგემოვნებინა ქართული, სხვადასხვა დასახელების წითელი ღვინოები: საფერავი, ხვანჭკარა, მუკუზანი, ალაზნის ველი, ქინძმარაული, ოჯალეში, უსახელაური და ოცხანური საფერე.

Red wine-tasting in Baltic countries
In the capital of Lithuania Vilnius and in Kaunas, Georgian wine presentation and tasting named “Red wines Georgia” was held. The ambassador of Georgia in Lithuania, Khatuna Salukvadze attended the ceremony held in Vilnius and greeted the participants.
The presentation was led by the president of Lithuanian Sommelier Association,  Arunas Starkus and the head of department of marketing and public relations of National Wine Agency, Irakli Cholobargia.
“The point of degustation is to increase Georgian wine perception due to style, grape variety and other characters among national wine professionals. Baltics is one of the interesting end perspective export market for Georgian wine. According to marketing plan, different activities are considered in Lithuania, Latvia and Estonia during the year, that will promote Georgian wine popularization and increase  trade in these countries” - noted Irakli Cholobargia.
The presentation and wine-tasting was aimed to native importers, sommeliers and the journalists working on wine issue. The  initiative of presenting only red wine on degustation was taken by  Lithuanian Sommelier Association and their point of view, it  would make the ceremony even more interesting. Wine professionals and amateurs will have the opportunity of  tasting  Georgian white wine as well on the activities arranged during the year.
On the degustation, the following Georgian wine-making companies were presented: “Shalvino”, “Georgian Wine House”, “Lukasi”, “Kakhuri”,” Georgian Legends”, “WineMan” ,“Winery Khareba”,”Wine Iveria” and “Usakhelauri”. The guests of the ceremony had the opportunity to taste different Georgian red wines: “Saperavi”, “Khvanchkara”, “Mukuzani”, “Alazani Valley”, “Kindzmarauli”, “Ojaleshi”, “Usakhelauri” and “Otskhanuri sapere”.
Similar Georgian red wine-tasting presentation will be held in the capital of Latvia, Riga, on 7th April.